HaberlerBedri Yaşar, santrali TBMM'ye taşıdı 'İnsanın aklından problemi olması gerekir'

Bedri Yaşar, santrali TBMM'ye taşıdı 'İnsanın aklından problemi olması gerekir'

Çarşamba'da yapımına başlanan biyokütle enerji santralini TBMM'ye taşıyan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, genel kurula ovanın fotoğrafını göstererek, 'Ovanın tam ortasına santral yapılıyor. Şimdi buraya 'Tarım alanının dışındadır' diyebilmek için insanın aklından problemi olması lazım' dedi.

+
-
Bedri Yaşar, santrali TBMM'ye taşıdı 'İnsanın aklından problemi olması gerekir'

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Çarşamba'da yapımına başlanan biyokütle enerji santralini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıdı. Genel kurulda söz alan Yaşar, " Tarımsal alanların üzerine, bırakın enerji santralleri yapmayı, bırakın sanayi tesislerini yapmayı konut bile yapmaya burada hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu alanlara konut bile yapılamaz” diye konuştu.

ÇARŞAMBA BELEDİYESİ SUÇ İŞLEMİŞTİR 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde söz alan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, genel kurula ovanın fotoğrafını göstererek, “Çarşamba Ovası’nda yeşilden başka bir şey görüyor musunuz? Yok. Peki, santral nereye yapılıyor? Tam bunun ortasına. Şimdi, buraya ‘Tarım alanının dışındadır’ diyebilmek için insanın aklından problemi olması lazım. Burada Samsun milletvekillerimiz de var. Resim bu. Türkiye'nin en büyük 10 ovasından biri, her taraf yemyeşil. Biz tam ovanın ortasına santral yapıyoruz. Peki, bu santralin ovanın ortasına yapılmasının sebebi ne? Bunun altında maden mi var? Yani bu alanın altından çıkan bir madenle mi bu tesis çalışıyor? Kesinlikle hayır. Çarşamba Ovası, Türkiye'nin en büyük 10'uncu ovasıdır. Depolama alanı için alınan ruhsatla kaçak santralin yapılmasına başlanmıştır. Buna izin veren Çarşamba Belediyesi suç işlemiştir. Terme ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanları da bu konuda suç duyurusunda bulunmuştur” dedi.

TARIM OLMAYAN ALANA YAPILSIN 

Santralin tarımsal alanların yerine tarıma elverişli olmayan alana yapılmasının doğru olacağını ifade eden Yaşar, “Daha kıraç arazilere yapmak mümkündür. Burada sadece taşıma maliyeti ortaya çıkar. Zaten burada tapılacak santral de taşımayla üretilecek. Elde edilecek malzemelerden enerji üretecektir. Her hangi bir yere de kurulabilir. Kaldı ki biz burada da endişe duyuyoruz. İşitiyoruz ki burası sanayi alanı olarak da genişletilmek isteniyor. Bu da doğru değildir. Ben şahsen şunu ifade ediyorum. Tarımsal alanların üzerine, bırakın enerji santralleri yapmayı, bırakın sanayi tesislerini yapmayı konut bile yapmaya burada hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu alanlara konut bile yapılamaz” ifadelerini kullandı.SIRADAKİ HABER
}