HaberlerSamsun HaberleriSamsun-Sivas Demiryolu deneme sürüşüne açılıyor

Samsun-Sivas Demiryolu deneme sürüşüne açılıyor - Samsun Haberleri

En büyük Türkiye-AB ortak projesi olduğu bildirilen 258 milyon avroluk Samsun - Sivas (Kalın) demiryolunda iki yıllık gecikme sonrası önümüzdeki hafta içerisinde deneme sürüşleri başlayacak.

+
-
Samsun-Sivas Demiryolu deneme sürüşüne açılıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 21 Eylül 1924'te ilk kazmayı vurarak çalışmalarını başlattığı, 378 kilometrelik Samsun-Sivas (Kalın) demiryolu hattının, 30 Eylül 1931'de tamamlandı. 29 Eylül 2015 tarihinde yenilenme çalışması nedeniyle ulaşıma kapatılan ve aradan geçen 4 yıla rağmen açılamayan Samsun-Sivas Demiryolunda iki yıllık gecikmenin ardından önümüzde hafta deneme sürüşlerine başlanacak.

SÜRE KISALACAK MI? 

Samsun - Sivas demiryolu hattının açılmasıyla ulaşımın kısalıp, kısalmayacağı da tartışılıyor. İlk açıklamalar tren hızının saate 50 kilometreden, 80 kilometreye çıkacağı ve sürenin ise 10 saatten 5 saat 30 dakikaya düşeceği yolundaydı. Karadağ ve Çamlıbel gibi dağlık araziden geçen ve üzerinde 37 tünel bulunan yolun güzergâhında ciddi bir değişiklik yapılmadığını sadece alt yapının değiştirilerek iyileştirildiğini belirten uzmanlar, “Demiryolu karayoluna benzemez. Karayolunda aracının yol tutma kabiliyetine göre virajlara belirlenenden daha fazla bir hızla girebilirsiniz. Risklidir, savrulmayabilirsiniz ama demiryollarında böyle bir şey söz konusu değildir. Bir iki kilometrelik sürat fazlasıyla Allah korusun hemen savrulursunuz. Onun için de trenlerin süratinin artması sürenin kısalması anlamına gelmez” ifadelerinde bulunuyorlar.

DENEME SÜRÜŞÜ BAŞLAYACAK 

29 Eylül 2015 tarihinde yenilenme çalışması nedeniyle ulaşıma kapatılan, raylarını değiştirilen yeni hatta 11 Aralık 2017 tarihinde geçici, 11 Aralık 2018 tarihinde ise kabulün yapılacağı açıklanan hat iki yıl gecikmenin ardından Aralık ayının ilk haftasında deneme sürüşüne açılacak. Deneme sürüşlerinin 6 ayla 12 ay arasında süreceği ve kesin kabulden sonra yük ve yolcu taşımacılığına açılacağını ifade ediliyor.

Kaynak: SamsunHaberTV SIRADAKİ HABER
}