HaberlerSamsun HaberleriOMÜ'de Öğretmenler Günü kutlandı

OMÜ'de Öğretmenler Günü kutlandı - Samsun Haberleri

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde 24 Kasım Öğretmenler Günü, söyleşi, konser ve resim sergisinden oluşan bir dizi etkinliklerle kutlandı.

+
-
OMÜ'de Öğretmenler Günü kutlandı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, OMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seher Balcı Çelik, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Emekli öğretmen Abdullah Dede’nin “100 Yılın Son 50 yılında Bir Eğitimci” adlı resim sergisiyle buluşan katılımcılar keyifli vakit geçirdi.

KIYMETİNİ BİLMELİYİZ 

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise sözlerine eğitimin önemi üzerinde durarak başladı ve öğretmen adaylarına seslendi: “Eğitimin ne kadar önemli olduğunu kabul etmeyenimiz yoktur. Bunun için her hangi bir veciz söz söylemeye bile gerek yok. Siz sevgili öğrencilerimiz bu yolda, bu ülkeye, insanımıza, insanlığa hizmet etme yolunda başlangıç arifesinde de olsanız bunun en çok fevkinde olanlarsınız. Öğretmenlik sadece bir meslek değil aslında. Profesyonel olarak öğretmenlik mesleğini yapanlarınız var ve olacak. Fakat hayatın her safhasında her biriniz bir şeyler öğrenirken aynı zamanda bir şeyler öğreten konumundayız. Evde çocuğumuz var, İş yerinde arkadaşımız var, alışveriş yaparken esnafla yani bulunduğumuz her ortamda duruşunuz, davranışınız, sözünüzle uyumlu hareketleriniz bir eğitici rolü yükler hepimize. Çocuğuna “dürüst ol, yalan söyleme” diyen bir annenin telefonda arkadaşını gerçek olmayan bir şeyle yanılttığını gören çocuğun hangisinden etkileneceği açık değil midir? Biz toplum olarak zaman zaman yaşadığımız sıkıntıları dile getirirken hep dışarıda ararız sorunu. Yani bu sıkıntılarda hiç rolümüz yokmuş gibiyizdir ama kendi yaptıklarımıza baktığınızda ne kadar çelişkiye düşen davranışların olduğunu görebiliriz. Söylemek kolay belki yapmak zor ama biz yapmayı başardığımız zaman söylediklerimiz zaten doğru olacak ve söylediklerimizi yapan olduğumuz takdirde de söylediklerimizin ne kadar etkili olduğunu göreceğiz” dedi.

ROL MODELDİR 

Konuşmasını sürdüren Bilgiç, “Özellikle sevgili öğrencilerimizin, yarın karşılarına kendilerine emanet edilen bir sürü yavrumuz geldiğinde buna çok dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Söylediği ve yaptığı çelişmeyen bir insanın varlığı o çocuklar için gelecek adına ciddi bir rol modeldir. Böyle insanların sayısını çoğalttığımızda da yeni yetişen neslin toplumun sağlığı açısından kazanımları çok büyük olacaktır. Çok önemli bir mesleği tercih etmeniz değerli, bu yolda yetişirken kendinizi çocukların iyi yetişmesinde etkili olacak bilgiyle donatırken davranışlarınızla da bunu bütünleştiren bir örnek olmaya gayretinizi sürdürmenizi tavsiye ediyorum.” dedi.

PROJE SAYISINI ABARTTIK 

2001 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Fen Bilimleri Eğitimi Kimya Eğitimi Bölümünden mezun olan Akif Özdemir, TÜBİTAK Bilim Fuarı, ODİ Elektra Lab Deney Yarışması gibi birçok proje ile ilgili bilgi verdi. Şuan Canik Fatih Temiz Ortaokulun da öğretmenlik yapan Özdemir konuşmasında “TUBİTAK Bilim Fuarında işi biraz abarttık galiba. Burada 25 proje yapmamız gerekirken Samsun’un plakası olan 55 rakamına ulaşmayı başardık. Fuar iin 6 öğretmen ve 80 öğrenci ile 15 robotik kodlama ve 40 fen projesi gerçekleştirdik. Sergiyi 3000’e yakın kişi ziyaret etti.” ifadelerine yer verdi.SIRADAKİ HABER
}