HaberlerSamsun HaberleriSamsun Garı Tekkeköy'e mi taşınacak?

Samsun Garı Tekkeköy'e mi taşınacak? - Samsun Haberleri

Açılışı devamlı ertelenen Samsun - Sivas (Kalın) demiryolu hattında Kılıçdede geçidinde hemzemin geçit yönetmeliğine uyulmazken Samsun Garı'nın Tekkeköy'e taşınması gündeme geldi.

+
-
Samsun Garı Tekkeköy'e mi taşınacak?

Açılışı devamlı ertelenen Samsun – Sivas (Kalın) demiryolu hattı birçok soru ve sorunu da beraberinde getiriyor. Sorunların başında özellikle 2013 tarihli ve 28696 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan “Demiryolu Hemzemin Geçitlerine Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Yönetmeliği” hükümlerine uyulmaması geliyor. Yönetmeliğin 9. maddesinde, “Tren hızı ve trafik yoğunluğuna göre tesis edilecek hemzemin geçit koruma sistemleri aşağıda belirtilmiştir. Tren hızlarının en fazla 120 km/saat, seyir momentinin 3.000’e kadar olduğu konvansiyonel hatlarda trafik işaretlerine sahip demiryolu hemzemin geçitler serbest olarak açılabilir. Tren hızlarının en fazla 160 km/saat, seyir momentinin 30.000’e kadar olduğu konvansiyonel hatlardaki geçitlerde flâşör, çan ve bariyerden oluşan otomatik veya bekçili bariyer sistemi kurulur. Seyir momenti 30.000 katsayısını geçen hatlarda hemzemin geçit açılamaz, alt veya üst geçit yapılır” ifadelerine yer veriliyor.

30 BİNİN ÜZERİNDEYSE HEMZEMİN GEÇİT AÇILAMAZ 

Günlük 70 bin civarında araç geçişine sahne olan Samsun - Ordu karayoluyla Samsun - Sivas demiryolunun kesiştiği Kılıçdede noktasında hemzemin geçit yapılmasının söz konusu yönetmeliğe aykırı olduğu bildiriliyor. Kılıçdede hemzemin geçidinin bu yönetmeliğe açıkça aykırı olduğunu belirten ilgililer “Yönetmelik göz göre göre çiğnenmiştir. Zamanında gerekli uyarılar yapılmış ama ne yazık ki dikkate alınmamıştır” şeklinde görüş bildiriyor.

ŞİMDİ NE OLACAK? 

Bu yönetmelik ihlalinin kent içi trafiğini büyük ölçüde aksatacağına dikkat çeken ilgililer, “Ya tren seferleri en aza indirilecek ve mümkün olduğu kadar karayolu trafiğinin az olduğu saatlere alınacak ya da karayolu ulaşımı tıkanacak. Bir üçüncü çözüm ise çok büyük masraflarla Samsun - Sivas demiryolunun kent merkezine girmeden yeni bir hatla Tekkeköy’e yönlendirilmesi olacaktır” ifadelerini kullanıyor. Yetkililer üçüncü seçeneğin uygulanması konusunda görüş bildirdikleri öğrenildi.

KARA KÖŞESİNE TAŞIMIŞTI 

SamsunHaberTV Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara 3 Ekim 2019’da köşesinde “Kılıçdede hemzemin geçidinin yönetmeliğe aykırı olduğunu ve bu yanlışın hem karayolu hem de demiryolu trafiğini büyük ölçüde olumsuz etkileyeceğini” ifade ederek, “Çözüm mü? Çok pahalı ama var. Demiryolunu ileride Canik sıradağlarının altından tünellerle Tekkeköy’e bağlamak! İşte ödenmez/ödenemez dediğim fatura bu. Kaybolan zaman, boşa harcanan milli servet ve aksayan ulaşımın doğuracağı sair zararlar.” İfadelerini kullanmıştı. Çözüm noktasında ise bu üçüncü şık giderek ağırlık kazanıyor. Ne yazık ki başka seçenek gözükmüyor. İhmalin ya da başka etkilerin faturasını ödemek de topluma kalıyor.

BU FATURALAR ÖDENMEZ 

SamsunHaberTV.comSIRADAKİ HABER
}