HaberlerSamsun HaberleriSamsun Sivas Demiryolu hattının deneme sürüşü yine mi erteleniyor

Samsun Sivas Demiryolu hattının deneme sürüşü yine mi erteleniyor - Samsun Haberleri

4 yıldır yenileme çalışması bitmeyen Samsun-Sivas Demiryolu hattı için deneme sürüşlerinin 15 Aralık'ta başlayacağı açıklanmasına rağmen bir erteleme daha gündeme geldi.

+
-
Samsun Sivas Demiryolu hattının deneme sürüşü yine mi erteleniyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 21 Eylül 1924'te ilk kazmayı vurarak çalışmalarını başlattığı, 378 kilometrelik Samsun-Sivas (Kalın) demiryolu hattının, 30 Eylül 1931'de tamamlandı. 1920’li yılların yetersiz şartlarında 7 yılda yapılan hat, günümüz şartları ve imkânlarına rağmen 4 yıldır yenileme çalışması bitmedi. 29 Eylül 2015 tarihinde yenilenme çalışması nedeniyle ulaşıma kapatılan ve aradan geçen 4 yıla rağmen açılamayan Samsun-Sivas Demiryolu için 15 Aralık’ta denenme sürüşlerine başlanacağı öğrenilen hat için tekrar ertelenmesi gündeme geldi.

OCAK 2020 

İki haftadan beri TCDD geçici kabul heyeti değişik kontrol sürüşleri yaptığı Samsun-Sivas (Kalın) demiryolu hattıyla ilgili olarak "test sürüşleri başlayabilir" şeklinde görüş bildirmesine rağmen danışman firmanın onay vermemesi nedeniyle geçici kabulün Ocak 2020’ye kalması söz konusu.

15 ARALIK DENİLMİŞTİ 

Temmuz 2015'de ihalesi yapılan hattın Aralık 2017'de geçici, 2018'de ise kesin kabulünün yapılacağı ve yolun hizmete alınacağı açıklanmıştı. Aradan geçen zamanda çeşitli nedenlerle işin bitirilememesi üzerine projenin büyük ortağı AB(Avrupa Birliği) taahhüt ettiği 220 milyon avronun 72 milyon avrosunu geri çekmiş, söz konusu rakam Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından karşılanmıştı. Konuyu TBMM gündemine taşıyan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan'ın kendisine "Hattın 15 Aralık'ta geçici kabulünün yapılacağını ve deneme sürüşüne alınacağını bildirdiğini" açıklamıştı.

SERTİFİKA GELMEDİ 

İki haftadan beri Samsun-Sivas(Kalın) arasında değişik test sürüşleri yapan geçici kabul heyeti raporunun danışman firma temsilcileri tarafından imzalanmaması ve yurt dışından beklenen sertifikanın henüz gelmemesi nedeniyle 2020 başına kalacağı belirtiliyor.

SamsunHaberTv.com SIRADAKİ HABER
}