HaberlerSamsun HaberleriAkif Çağatay Kılıç - Şaban Sevinç davasında Anayasa Mahkemesi Kararı

Akif Çağatay Kılıç - Şaban Sevinç davasında Anayasa Mahkemesi Kararı - Samsun Haberleri

Dönemin Samsun Milletvekili ve Gençlik Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Halk TV eski genel yayın yönetmeni Şaban Sevinç arasındaki hakaret davasında Anayasa Mahkemesi karar verdi.

+
-
Akif Çağatay Kılıç - Şaban Sevinç davasında Anayasa Mahkemesi Kararı

Yüksek Mahkemenin kararı 31003 sayılı bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı. Anayasa Mahkemesi Şaban Sevinç'in dönemin Samsun Milletvekili ve Gençlik Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç hakkında kullandığı "saray soytarısı" sözleri nedeniyle cezalandırılmasının "ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna" karar verdi. Anayasa Mahkemesi söz konusu kararı oy çokluğu ile aldı. Mahkeme üyelerinden dördü karara katılırken sadece bir üye karşı çıktı.


NE OLMUŞTU?


İkisi de Samsunlu olan Akif Çağatay Kılıç  ve Şaban Sevinç  1 Kasım 2015 seçimlerinde iki ayrı partiden milletvekili adayı olarak karşı karşıya gelmişlerdi. CHP adayı Şaban Sevinç, aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanı da olan AK Parti milletvekili ve adayı Akif Çağatay Kılıç'ın dedesi İlyas Kılıç'ın çok tanınmış ve etkili bir CHP'li olduğunu belirterek Bakanın Ak Partide siyaset yapmasını eleştirmiş; Bakan Kılıç da bunun üzerine "Dedemin adını ağzına almasın, dedemin adını ağzına almadan kirli ağzını temizlesin" demişti.

Bakanın bu çıkışının ardından da Şaban Sevinç'in "Keşke Sayın Bakan biraz dedesini örnek alsa da saraya soytarılık yapmak yerine Samsun'a hizmet etse" yanıtı gelmişti. Konunun Akif Çağatay Kılıç tarafından yargıya taşınması üzerine Şaban Sevinç yargılamayı yürüten Ankara 30. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından "kamu görevlisine alenen hakaret suçunu işlediği" gerekçesiyle cezalandırılmıştı.


CEZA HAK İHLALİDİR


Şaban Sevinç'in bireysel başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi "söz konusu mahkeme kararı ile başvurucunun ifade özgürlüğüne yönelik müdahalede bulunulduğuna" karar verdi. Anayasa Mahkemesi kararında "siyasetçilerin, kamuoyunca tanınan kişilerin ve kamusal yetki kullanan görevlilerin gördükleri işlev nedeniyle daha fazla eleştiriye katlanmak durumunda oldukları ve bunlara yapılacak eleştirilerin  sınırlarının çok daha geniş olduğuna" vurgu yapılıyor.   
   

SamsunHaberTV.com ARAPLAŞIYOR MUYUZ DİNDARLAŞIYOR MUYUZGÜNCEL
ARAPLAŞIYOR MUYUZ DİNDARLAŞIYOR MUYUZ?
GİDİŞİ OLSUN DA DÖNÜŞÜ OLMASINGÜNCEL
GİDİŞİ OLSUN DA DÖNÜŞÜ OLMASIN
EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI İMİŞ!GÜNCEL
EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI İMİŞ!
BİR ÖLÜMÜN ARDINDANGÜNCEL
BİR ÖLÜMÜN ARDINDAN
'O' OLMASAYDIGÜNCEL
'O' OLMASAYDI?
SIRADAKİ HABER
}