HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da müzeler okul gibi

Samsun'da müzeler okul gibi - Samsun Haberleri

Samsun'un geçmişine ışık tutarak öğretmeyi amaçlayan 'Müzede Bir Gün' isimli projenin tanıtımı yapıldı.

+
-
Samsun'da müzeler okul gibi

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile hazırlanan “Müzede Bir Gün Projesi"nin tanıtım toplantısı ve protokol imza töreni yapıldı. Samsun Kent Müzesinde düzenlenen törene Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vali yardımcısı Hasan Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, gaziler, öğrenciler, öğretmenler ve müze çalışanları katıldı. Tören ilk olarak Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril'in konuşmasıyla ile başladı. Diril, "Dünyada hiç bir vatan toprağı bizim topraklarımız kadar zor kazanılmamıştır. Cennet vatan topraklarımız her bir karışı aziz Şehitlerimizin kanlarıyla hamur olmuş, gölgesinde hür ve bağımsız olarak yaşadığımız şanlı bayrağımız rengini bu mübarek kanlardan almıştır" dedi. 
Konuşma bitiminde öğrencilerin hazırladığı Samsun konulu 'Hacivat ve Karagöz' oyunu oynandı. "Çocuklarımız dünü ile bugünü, bugünü ile yarını arasında bağ kurabilsinler"  
Öğrencilerin Hacivat- Karagöz oyunun sonrasında konuşması gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, "Öğrenmen dediğimiz hadise formal anlamda okul dediğimiz ortamda gerçekleşiyor. İnsanın öğrenmesi sadece okul veya sınıfta gerçekleşmez. Bazen sokakta bazen bir cadde de bazen ise bir müzede gerçekleşir. 21. yüzyılı daha anlayabilmemiz için öğrenmeye biraz da bu açıdan bakmamız gerekiyor. Öğrenmenin daha kalıcı ve nitelikte olabilmesi için okul dışına çıkabilmek okul dışı alanlarda birer öğrenme alanına dönüştürmek gerekiyor. Çoğu zaman insan sadece okuduklarını değil bizzat yaşayıp gördüklerini kalıcı olarak belleğine kaydeder. Müzede Bir Gün Projesi ile birlikte çocuklarımız dünü ile bugünü, bugünü ile yarını arasında bağ kurabilsinler. Bu proje ile kültürümüzün, geleneğimizin, yaşadığımız toplumun değerlerinin farkına varabilmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu. 

"9 bin öğrenciye ulaştı"  
Programda konuşan Samsun Vali Yardımcısı Hasan Balcı ise, "3 yıldır uygulanan bu proje yaklaşık 9 bin öğrenciye ulaştı. Bu sene de 5 bin öğrencimiz bu kapsamda eğitim görecek. Samsun çok kadim bir kültüre sahiptir. Binlerce yıllık tarihi ve coğrafyası var. Okul dışın etkinlikler ile tarihi öğrenmek açısından katkı sağlayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu. 

"Geçmiş ile bugün arasında müthiş bir bilinç oluşuyor"  
Son olarak konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de, "Samsun'la ilgili gençlerimize, öğrencilerimize dünü ve geleceği bütün potansiyelleri, özellikleri bu proje ile anlatılacak. Geçmiş ile bugün arasında müthiş bir bilinç oluşuyor. Siz öğrenciler, Türkiye'yi çok daha iyi yerlere taşıyacaksınız. Bütün çabamız her şey sizin için. Burada üniversiteye gözünüzü dikiyorsunuz. Yüksek öğrenimlerinizi tamamlayıp memleketi yüceltmeye, onu geliştirmeye gözlerinizi dikin" ifadelerini kullandı. 
Protokol imza törenin ardından törende emeği geçenlere belge takdimi yapıldı. Akabinde öğrencilerin hazırladığı resim sergisi gezildi. Tören toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. ARAPLAŞIYOR MUYUZ DİNDARLAŞIYOR MUYUZGÜNCEL
ARAPLAŞIYOR MUYUZ DİNDARLAŞIYOR MUYUZ?
GİDİŞİ OLSUN DA DÖNÜŞÜ OLMASINGÜNCEL
GİDİŞİ OLSUN DA DÖNÜŞÜ OLMASIN
EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI İMİŞ!GÜNCEL
EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI İMİŞ!
BİR ÖLÜMÜN ARDINDANGÜNCEL
BİR ÖLÜMÜN ARDINDAN
'O' OLMASAYDIGÜNCEL
'O' OLMASAYDI?
SIRADAKİ HABER
}