HaberlerSamsun Haberleriİlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi Gaziantep'te

İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi Gaziantep'te - Samsun Haberleri

Milli Mücadelenin 100. yılı münasebetiyle Samsun Valiliği 100. Yıl Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen 'İlk Adımdan Kuruluşa' Milli Mücadele Sergisi, Gaziantep Sanat Merkezi'nde Gaziantepli vatandaşların ziyaretine açıldı.

+
-
İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi Gaziantep'te

Milli mücadelenin ilk adımının atıldığı Samsun’dan, milli mücadelenin en önemli şehirlerinden olan Gaziantep’e selamlar getirdik, diyerek serginin açılış konuşmasını yapan Samsun Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, Samsun olarak 100. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandığını ve kutlamaya da devam ettiğini söyledi. İpekdal, “Bu kutlamalar ile Samsun tüm Türkiye ile tek yürek oldu. Tarihimiz açısından dönüm noktamız olan milli mücadelemiz, tüm dünyaya örnek olmuştur. Bu nedenle haklı bağımsızlık mücadelemizi yeni nesillere aktarılması önem arz etmektedir. Bu bilinçle Samsun Valiliği,  19 Mayıs 1919’un 100. yılının kutlanması için 100. yıl koordinasyon merkezini oluşturdu. 100. yıl koordinasyon merkezimiz yüzlerce etkinliği planladı ve projeler üretti. İşte bugün açılışını yaptığımız ilk adımdan kuruluşa milli mücadele sergisi bunlardan bir tanesi ve en önemli prestij projesidir. Bu karma sergi; eğitici, öğretici ve sanatsal yönü ile de Uygulamalı tarih dersi önemine sahiptir. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi'nin bugüne kadar yurtdışında Almanya, Fransa, Belçika, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  ve Kuzey Makedonya’da; yurt içinde ise İstanbul, Samsun, Amasya, Ankara ve İzmir’de Türk halkı ile buluştuğunu belirten İpekdal, bugün ise Gazianteplilerle buluştuğuna vurgu yaptı. İpekdal, sergiye ev sahipliği yapan Gaziantep Valiliğine ve Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Türkiye'nin her köşesinin kahramanlık öyküleriyle donatıldığını belirten Gaziantep Valisi Davut Gül, "Değerli misafirler, 19 Mayıs 1919 ruhu çok önemli, bu ruhun yeni nesle en ayrıntısına kadar anlatılması gerekiyor. Geçen yıl Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100'üncü yıl dönümünü kutladık. Bu yıl ise Antep savunmasının yüzüncü yılını kutlayacağız. İnşallah bizler de Cumhurbaşkanımızın himayesinde hem kentimizde hem de diğer illerde kentimizin savunmasının yüzüncü yılını dolu dolu kutlarız. İnşallah kentimizin tüm gençleri bu sergiden istifade eder." dedi.

Gaziantep’in bu gün çok özel bir sergiye  ev sahipliği yaptığını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  sergiyi hayata geçiren Samsun Valisi Osman Kaymak’ı ve ekibini tebrik ettiğini söyledi. Kurtuluş mücadelesinin ilk adımının Samsun’dan atıldığını ve Anadolu'ya yayıldığını söyleyen Şahin, “Gaziantepimiz de bu bağımsızlık mücadelesinde 6317 şehit vermiştir. Bu nedenle bastığımız topraklar bizim için çok kutsaldır. Bağımsızlık mücadelesinde her şehir, kendi içinde çok önemli mücadeleler vermiştir. Açacağımız sergi, yeni nesiller için çok değerli bilgileri hafızalarında canlandıracaktır. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Tarihi belgeleri içeren bu serginin Gaziantep’te açılmasını önemli olduğunu belirten Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Projeyi hayata geçiren başta Samsun Valiliğini ve bu sergiye ev sahipliği yapan Gaziantep Valiliğine ile Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milleti arkasına alarak çıktığı bağımsızlık mücadelesinin Türk tarihi açısından çok önemli olduğunu belirten Bakbak,”Atatürk, Türk milletinin esaret altında yaşamayacağını bildiğinden ve onların desteğini alarak, milli mücadeleyi başlatmıştır. Milli mücadelenin tüm sayfalarını bu sergide göreceğiz. Yokluklar içerisinde verilen milli mücadele sergisi, gençlerimize ışık tutacaktır. Samsun’dan Gaziantep’e gelen bu sergi, milli mücadelede her iki şehrinde önemli rol oynadığını göstermektedir. Bu mücadelenin yeni nesillere onu örnek olmasını istiyorum. Çünkü; bölgemize baktığımızda yaşanan direniş aynı mücadelenin devam ettiğini gösteriyor. Bu topraklarda hala gözleri olanların olduğunu görüyoruz. Bu sebeple gençlerimizin bu sevgiyi iyi incelemelerini istiyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından ‘İlk Adımdan Kuruluşa’ Milli Mücadele Sergisi’nin açılışı Gaziantep Valisi Davut Gül, 24. ve 27. Dönem Gaziantep Milletvekili Dr. Derya Bakbak, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal tarafından gerçekleştirildi.

63 eserin sergilendiği karma sergi, 10-14 Ocak 2020 tarihleri arasında 10-14 Ocak 2020 tarihleri arasında Gaziantep Sanat Merkezi'nde açık olacak.'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
MÜDAFAA-İ HUKUKGÜNCEL
MÜDAFAA-İ HUKUK
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFEGÜNCEL
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFE
BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARIIIGÜNCEL
BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARI(II)
SIRADAKİ HABER
}