HaberlerSamsun HaberleriSamsun Bölge İdare Mahkemesinden örnek karar

Samsun Bölge İdare Mahkemesinden örnek karar - Samsun Haberleri

Samsun Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdari Dava Dairesi belediyeleri ve vatandaşları çok yakından ilgilendiren örnek ve önemli bir karar verdi.

+
-
Samsun Bölge İdare Mahkemesinden örnek karar

Karara göre belediyeler inşaat yapan vatandaşlardan “otopark ihtiyacını karşılamadan” otopark parası alamayacak. Mimarlar Odası Samsun Şubesi 29 Mayıs 2018’de açtığı davaya ilişkin Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdare Dairesi’nin kararı taraflara tebliğ edildi.

Mimarlar Odası Samsun Şubesi, İlkadım İlçesi sınırları içindeki hizmet binasının inşası sırasında kendilerinden 16 araçlık park parası alındığı ama park alanı gösterilmediği gerekçesiyle Samsun Belediyesi’ne söz konusu tasarrufun iptali için başvuruda bulunmuştu.

İdarenin bu talebi cevapsız bırakması üzerine konu yargıya taşınmış ve Samsun İkinci İdare Mahkemesi Belediye’nin söz konusu işlemini “hukuka uyarlık bulunmadığı” gerekçesiyle iptal etmişti.

BÖLGE İDARE MAH KEMESİ ONADI 

Samsun Büyükşehir Belediyesi İdare Mahkemesinin kararı aleyhine Bölge İdare Mahkemesine yaptığı başvuru üzerine dosya Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdare Dairesi’nde ele alındı. Bölge İdare Mahkemesi İkinci Dava Dairesi Samsun İkinci İdare Mahkemesinin kararını onaylayarak Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusunu reddetti.

“VATANDAŞLAR HAKLARINI TALEP ETSİNLER” 

Kararın taraflara tebliği üzerine bir açıklama yapan Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu vatandaşları haklarını aramaya çağırdı:

“Mahkeme kararı açık ve net, Büyükşehir Belediyesi otoparkı parselinde karşılanamayan binalardan otopark ücretini, otopark yerlerini göstermek sureti ile tahsil edebilir. Aksi uygulama hukuka, şehircilik ve planlama ilkelerine uyarlı değildir.  Bu dava geçmişte otopark parası ödemiş ve otoparkları gösterilmemiş tüm kentlileri yakından ilgilendirmektedir.  Hak sahipleri haklarını talep etmelidirler. Aksi taktirde şehirlerimiz hergeçen gün daha da yaşanılmaz bir hal alacaktır. Ödenen otopark paralarının yönetmeliklerin öngördüğü şekilde yerini bulabilmesi için kentlilik bilinci ve duyarlılığı gerekmektedir. Eski hak sahipleri , otoparklarınızı talep edin, yeni hak sahibi olacaklar, ödediğiniz otopark bedellerinin peşini takip edin.” ARAPLAŞIYOR MUYUZ DİNDARLAŞIYOR MUYUZGÜNCEL
ARAPLAŞIYOR MUYUZ DİNDARLAŞIYOR MUYUZ?
GİDİŞİ OLSUN DA DÖNÜŞÜ OLMASINGÜNCEL
GİDİŞİ OLSUN DA DÖNÜŞÜ OLMASIN
EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI İMİŞ!GÜNCEL
EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI İMİŞ!
BİR ÖLÜMÜN ARDINDANGÜNCEL
BİR ÖLÜMÜN ARDINDAN
'O' OLMASAYDIGÜNCEL
'O' OLMASAYDI?
SIRADAKİ HABER
}