HaberlerSamsun HaberleriSamsun Barosu'ndan İdlip açıklaması

Samsun Barosu'ndan İdlip açıklaması - Samsun Haberleri

Samsun Barosu'ndan İdlip açıklaması

+
-
Samsun Barosu'ndan İdlip açıklaması

 

Samsun Barosu tarafından yapılan açıklamada;

"27 Şubat Perşembe günü İdlip’teki saldırıda şehit olan ‘can’larımıza Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve metanet, yaralı mehmetçiklerimize de acil şifalar diliyoruz. Aziz ve mahzun milletimizin başı sağ olsun! 

Her zaman olduğu gibi ve olması gerektiği gibi bugün de milletimizin ve devletimizin yanındayız.

            Ülkemizin nasıl bir jeopolitik ve jeostratejik konumda bulunduğunun ve böyle bir konumda güçlü bir devlet olarak tutunmanın getirdiği/getireceği zorlukların ve risklerin bilincindeyiz. Bu coğrafyanın asırlardır her dönemin küresel güçleri için iştah kabartan bir alan olduğunu da tarihsel tecrübe ile öğrenmiş bir milletiz. Dolayısıyla, bu coğrafyada millet olarak da devlet olarak da akılcı, tedbirli, öngörüsü yüksek, tüm olasılık ve alternatifleri değerlendirebilen, duygusallıktan uzak, gerçekçi bir tavır ve duruş sergilemek zorundayız.

 

           Sözünü ettiğimiz bu tavır ve duruşun ilk şartı milletin devletine, devletin de milletine güven duyacağı ortamdır.

Güven ortamı için demokratik hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla işletilmesi tartışılmaz bir zorunluluktur.

Yine kuvvetler ayrılığı ilkesi, yasama, yürütme ve yargı arasında birbirlerini dengeleyip ve denetleyebilen bir mekanizma olarak sağlıklı bir şekilde işletilmelidir.

Kamu kurumlarının, tüm iş, işlem ve eylemleri milletine karşı şeffaf ve hesap verebilir olmalıdır.

İstişareye değer verilmeli, konusunda yetkin, sahasında uzman ve objektif olan kişilerle değerlendirme yapılmalı, bu özellikte olmayan şahıslar özellikle stratejik konularda asla muhatap alınmamalıdır.

Kamuda hangi görevde olursa olsun personel istihdamında ‘liyâkat’ dışında bir ölçü kabul edilmemelidir.

Bir hata/yanlış var ise bundan dönmenin de bir erdem olduğu ve milletin yararına olacağı unutulmamalıdır.   

Adalet kurumları başta olmak üzere tüm kurumların işleyişinde, “kimin, kime yaptığı değil bilakis ‘ne yaptığı!’ yegâne ölçü olmalıdır”.

Ülke içindeki esenlik, barış ortamı bu şekilde kalıcı kılınabilir ve ancak millet böyle bir ortamda birlik, beraberlik içinde, iri ve diri olabilir. 

 

Bir yandan cenazelerimizi kaldırıp, yasımızı tutarken diğer yandan da bu hususları konuşmak, sorgulamak, yaralarımızı bu yolla da sağaltmak mecburiyetindeyiz. Yurttaşlık görevimiz sadece vergi vermekten, askerlik yapmaktan, seçimden seçime oy kullanmak ve şehitlerimize ağıt yakmaktan ibaret değildir. Hak, hakkaniyet çerçevesinde usulünce gerekli uyarı ve önerilerde bulunmak da en önemli yurttaşlık görevlerinden biridir ve önemli bir vatanseverlik ölçütüdür. Devlet idaresindeki sorumluluk sahibi herkesin de hak, hakkaniyet çerçevesinde usulünce yapılan uyarıları ve önerileri olgunlukla karşılamaları devlet adamlığının ve kamu yöneticiliğinin gereklerindendir.

 

Bu çerçevede İdlip’te ne olup bittiği kamuoyuna açıklanmalı, İdlip’te ve sınır ötesi diğer benzeri yerlerde önümüzdeki dönemde aynı şekilde şehitler vermemek için hangi tedbirlerin alındığı konusunda başta asker aileleri olmak üzere kamuoyu rahatlatılmalıdır. İdlib’te yaşadığımız menfur saldırının oluşmasında tedbirsiz davranan ve sorumluluğu bulunanlar var ise hukuk devleti kuralları çerçevesinde tespit edilmeli, soruşturulmalı gerekirse kovuşturulmalıdır. Sorumlu makamlarda bulunup da görevinin, yetkisinin gereğini ifa etmeyen veya edemeyen ya da yorulmuş olanlar görevden ayrılmalı yahut görevden el çektirilmelidirler.

 

Bu arada demokratik toplumun en temel özelliklerinden biri ‘haber alma ve haber verme özgürlüğü’ne sahip olmasıdır. İdlip’teki ve benzeri olaylarda ilk tedbir olarak"internetin yavaşlatılması ve sosyal medya erişimine engel getirilmesi"nin felaket tellallarının ekmeğine yağ sürdüğü; bu yönde uygulanan tedbir nedeniyle doğru habere ulaşımı engellenen vatandaşımızın, gerçekten de saklanan bir şeyler olduğu zannına kapılmasına ve infialin büyümesine sebebiyet verdiği de bir vakıadır. Bu yüzden vatandaşın doğru haber alabileceği kaynakların engellenmemesi, haber kaynaklarını bilgi kirliliğine sebebiyet vermek için yahut provokatif amaçlı kullananlara da yasal olarak gereğinin yapılması gerekir. Vatandaşlarımız da özellikle sosyal medya hesapları ve haber kaynakları üzerinden paylaşılan ve yayılan her habere itibar etmemeli, haberleri doğru kaynaklardan teyit etmeli ve spekülatif haberlerden özellikle kaçınmalıdırlar. Hiç kimsenin ana kuzucuğu ‘can’larımızın kanı üzerinden nemalanmaya ve bunu bir ranta çevirmeye de hakkı yoktur" ifadelerini yer verildi.KİM İÇİN BU BASIN HÜRRİYETİGÜNCEL
KİM İÇİN BU BASIN HÜRRİYETİ?
TARİHİ DOĞRU OKUMAKGÜNCEL
TARİHİ DOĞRU OKUMAK
'HA SAİD HA KAMİL NE FARK EDER'GÜNCEL
'HA SAİD HA KAMİL NE FARK EDER?'
FATİH SULTAN MEHMET Mİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK MÜGÜNCEL
FATİH SULTAN MEHMET Mİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK MÜ?
Osman Kara, AHaber'de 19 Mayıs'ı anlattıGÜNCEL
Osman Kara, AHaber'de 19 Mayıs'ı anlattı
SIRADAKİ HABER
}