HaberlerSamsun HaberleriOMÜ'nün 'engelsiz üniversite' hedefi

OMÜ'nün 'engelsiz üniversite' hedefi - Samsun Haberleri

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Engelli Birimi, 'engelsiz üniversite' hedefi doğrultusunda farklı engelli grupların üniversite ve sosyal çevreyle bütünleşmesine yönelik plan, strateji ve bunlarla ilgili faaliyetlerini, iki oturumlu 'Engelli Birimi Yönetim Kurulu Toplantısı'nda değerlendirmeye aldı.

+
-
OMÜ'nün 'engelsiz üniversite' hedefi

Toplantının temel gündemini, OMÜ’nün engellilere dönük 2018-2019 yılı faaliyetlerinin değerlendirilmesi ile 2019-2020 eğitim-öğretim hizmetlerinin yanı sıra, sosyal ve kültürel alanlarda yürütülen çalışmalar oluştururken, “Engelsiz Üniversite” misyonu ve engelli erişebilirliği hususunda da OMÜ kampüslerindeki fiziki iyileştirmeler, işaretlemeler ve çevre düzenlemeleri, mevcut sorunlar ve giderilmesi gereken eksiklikler de gündemin diğer başlıkları arasında yer aldı.

“El ele vererek engelleri aşmalıyız” 
Toplantıda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Engelli Biriminin, rektörlük üst yönetimiyle koordinasyon ve fikir birliği içerisinde engelli bireylerin ihtiyaç ve talepleri yönünde çalıştığını belirterek, amaçlarının hep birlikte ele ele verip engelleri aşmak olduğunu dile getirdi. Rektör Yardımcısı Ceyhan, üniversitede engelsiz yaşam konusunda kolaylaştırıcı ve bilgilendirici hizmetlerin yanında, engelli öğrencilerin haklarına riayet ederek pratiğe yönelik çalışmalarla da eğitim ve yaşam standartlarını yükseltmek için yoğun bir mesai yaptıklarını vurguladı.

2020 yılı çalışma ve etkinlikleri planlandı 
Toplantıda, engelli öğrencilerin, sosyal ve kültürel faaliyetlerin içinde olabilmesi için elzem olan uygulamalar ile donanım ve altyapının temin edilmesi ve üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin kurulmasını özendirmek üzere Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen, “Engelsiz Üniversite Ödülleri” de odağa alındı. Ödül alan üniversite birimlerinin performansları mercek altına alındı ve OMÜ’nün bu ödüller için yaptığı başvurular gözden geçirildi. Rektör Yardımcısı Ceyhan ve katılımcı yetkililer ayrıca, 2020 Erişebilirlik Yılı’na ilişkin yapılabilecek çalışmalar ve bahar döneminde organize edilecek etkinlikleri de bir takvim doğrultusunda planladılar.

İkinci toplantıda akademik birim temsilcileri vardı 
Rektörlük eski Senato Salonu’ndaki ikinci toplantıda ise akademik birim temsilcileri bir araya gelirken, Üniversitenin tüm akademik birimlerindeki dezavantajlı öğrencilere hitap eden uygulamalar ve çalışmalar masaya yatırıldı. Rektör Yardımcısı Ceyhan, engelli öğrencilerin Üniversite kampüsünde rahat edebilmesinin önemli olduğuna dikkat çekerek, “Dezavantajlı öğrencilerimizin iç ve dış mekanlardaki yaşam alanlarına, eğitim birimlerine ulaşabilmesi ve sorunlarına dair muhatap bulması hepimizi ilgilendiriyor. Bu açıdan OMÜ olarak bu insanların hem akademik hem de fiziksel anlamda önlerindeki engelleri kaldırarak sosyalleşmeleri ve etkinliklerde yer almalarını sağlamak önceliklerimiz arasında” diye konuştu.

Yeni hedefler belirlendi 
Buluşmada, akademik birimlerin engelli öğrenciler için ulaşılabilirliğine ilişkin problemlerin tespiti ve çözülmesi için atılacak adımlar görüşülürken, mevcut ihtiyaçların karşılanması ve söz konusu güçlüklerin ortadan kaldırılması konusunda da ne tür hizmetlerin sunulacağı belirlendi. Bunlarla birlikte, Üniversitedeki engelli öğrenciler (işitme, görme, ortopedik ve fiziksel dezavantajlı) hakkında hazırlanan kılavuz kitap, birim temsilcilerine tanıtıldı.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan başkanlığında eski Rektörlük Senato Salonu’nda yapılan ilk toplantıya; Kariyer Merkezi Müdürü ve Mezunlar Koordinatörü Doç. Dr. Nursel Topkaya, Gelişimsel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (OGEM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serpil Alptekin, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Musa Akyüz, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Barış Alkur, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkan Yardımcısı Oktay Dinç ile Şube Müdürü Ali Cengiz Ciğerci, Engelli Birimi Temsilcisi Ergün Mustafa Alptekin ve Engelli Öğrenci Birimi çalışanı Ahmet Tayfur Arslan katıldı.TED SAMSUN KOLEJİNDE 101 YIL KUTLAMALARIGÜNCEL
TED SAMSUN KOLEJİNDE 101. YIL KUTLAMALARI
TED Samsun Koleji ''İlkokullar Modern Dans Yarışması' Yarışması SonuçlandıGÜNCEL
TED Samsun Koleji ''İlkokullar Modern Dans Yarışması' Yarışması Sonuçlandı.
Osman Kara yazdı! Burası Türkiye'dir EfendilerGÜNCEL
Osman Kara yazdı! Burası Türkiye'dir Efendiler
Vedat Çınaroğlu yazdı! Yasaklasalar da başaramayacaklarGÜNCEL
Vedat Çınaroğlu yazdı! Yasaklasalar da başaramayacaklar
Osman Kara Andımız kararını yazdı! Ne Mutlu Türküm DiyeneGÜNCEL
Osman Kara Andımız kararını yazdı! Ne Mutlu Türküm Diyene
SIRADAKİ HABER
}