HaberlerSamsun HaberleriŞehitler için muhasebe haftası kutlama programını iptal ettiler

Şehitler için muhasebe haftası kutlama programını iptal ettiler - Samsun Haberleri

Samsun Mali Müşavirler Odası şehitlerimiz için muhasebe haftası kutlama programını iptal etti.

+
-
Şehitler için muhasebe haftası kutlama programını iptal ettiler

Samsun Mali Müşavirler Odası başkanı Dilaver Öğütcü yaptığı açıklamada, “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-7 Mart,  Muhasebe Haftası olarak kutlanmaktadır. Samsun SMMMO olarak her yıl Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan, ilişkili kurum ziyaretleri ve ilçe programları ile devam eden haftaya 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de ilave ederek kutlamaları 8 Martta bitirdiklerini belirten Başkan ÖĞÜTCÜ, ancak İdlib’de silahlı kuvvetlerimize yapılan menfur saldırıda 33 Mehmetçiğimizin şehit olması nedeniyle, bu yıl Muhasebe Haftası etkinlik programını Yönetim Kurulu olarak iptal ettik, Oda olarak Samsun’dan arka arkaya 4 şehit cenazesinin olduğu bir ortamda kutlama yapamayacaklarını belirterek Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar ve milletimize başsağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Açıklamasını sürdüren Başkan Öğütcü, “13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 Sayılı Meslek Yasası’na istinaden, Türkiye’de 111 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 4 bin 800 Yeminli Mali Müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermekte olup; 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası, TÜRMOB çatısı altında hizmet vermekte olduğunu, Samsun Odası’nın 924 üye ile bölgenin en büyük odasıdır. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleği,  kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, üreten, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalışan, kaliteli hizmet sunarak, Ülkemizin ve işletmelerimizin gelişimi için çalışan, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez unsuru olmuştur” ifadelerini kullandı.

SORUNLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR 

Odanın kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olduğunu ifade eden Başkan Öğütcü, “Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına verilmesi gereken, beyan ve bildirimlerin, hazırlanması, gönderimi meslek mensuplarımız tarafından yapılmaktadır. Ayrıca TÜİK, KGK, BDDK, SPK, EPDK, KOSGEB ve Hazine Müsteşarlığı gibi, ekonomideki diğer düzenleyici ve denetleyici kamu kurumları da meslek mensuplarımızın hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Meslektaşlarımızın yaptıkları görevler, ülke ekonomisinin gelişimine önemli katkı sunmaktadır. İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren,  devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan Hazine ile mükellef arasında köprü görevi gören meslek mensuplarının ve mali müşavirlik mesleğinin, önemli sorunları da bulunmaktadır. Meslek yasasında 30 yılın geride kaldığını şu sorunların çözüm beklemektedir. Uygulanabilir mali tatil getirilmelidir. Mücbir sebep halinin kapsamı genişletilmelidir. Nispi temsil kaldırılmalı veya düzenlenmelidir. Haksız Rekabeti ortadan kaldıracak tedbirler alınmalıdır.  Kapasite uygulamasına geçilmelidir. Ücret tarifesinde zaman esaslı ücret tarifesine geçilmelidir. Tahsilat sorununu çözecek uygulamalar hayata geçmelidir. Tahsilatlarda KDV-Gelir Vergisi çelişkisi ortadan kaldırılmalıdır. KDV oranı düşürülmelidir. Ba Bs formlarındaki düzeltmelere ceza uygulanmamalıdır. Son dönem geçici vergi beyannamesi gelir ve kurumlar vergisi beyan süreleri değişmeksizin kalkmalıdır. Mevzuat değişiklikleri torba yasalarla yapılmamalıdır. Meslektaşlarımız sıkışık takvime yetişmeye çalışırken hayatını kaybetmektedir. Özelgeler meslek mensubuna verilmelidir. SMMM stajyerleri kayıtsız şartsız teşvik kapsamına alınmalıdır. Mahsup işlemi tamamlanana kadar e-haciz uygulanmamalıdır. Belli hizmet süresini tamamlayan meslek mensuplarına yeşil pasaport verilmelidir.

 

Oda Başkanı Dilaver ÖĞÜTCÜ açıklamasını, “Gelecek yıl Muhasebe Haftası’nı sorunları çözülmüş kutlayabilmek dileklerimle meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için daha aydınlık günler diliyorum” diyerek tamamladı.

 TED SAMSUN KOLEJİNDE 101 YIL KUTLAMALARIGÜNCEL
TED SAMSUN KOLEJİNDE 101. YIL KUTLAMALARI
TED Samsun Koleji ''İlkokullar Modern Dans Yarışması' Yarışması SonuçlandıGÜNCEL
TED Samsun Koleji ''İlkokullar Modern Dans Yarışması' Yarışması Sonuçlandı.
Osman Kara yazdı! Burası Türkiye'dir EfendilerGÜNCEL
Osman Kara yazdı! Burası Türkiye'dir Efendiler
Vedat Çınaroğlu yazdı! Yasaklasalar da başaramayacaklarGÜNCEL
Vedat Çınaroğlu yazdı! Yasaklasalar da başaramayacaklar
Osman Kara Andımız kararını yazdı! Ne Mutlu Türküm DiyeneGÜNCEL
Osman Kara Andımız kararını yazdı! Ne Mutlu Türküm Diyene
SIRADAKİ HABER
}