HaberlerSamsun HaberleriEsnafın sorunları araştırılsın diyen Bedri Yaşar'ın önerisi reddedildi

Esnafın sorunları araştırılsın diyen Bedri Yaşar'ın önerisi reddedildi - Samsun Haberleri

Esnafın sorunları araştırılsın diyen Bedri Yaşar'ın önerisi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 'Esnafımızın beli kırıldı. Bu gidişe dur denmezse, sorunlar görmezlikten gelinip çözüm bulunmazsa yolun sonu kötü. Gerçekleri red ederek yok sayamazsınız' dedi.

+
-
Esnafın sorunları araştırılsın diyen Bedri Yaşar'ın önerisi reddedildi

Esnaf ve sanatkarların sorunlarının araştırılması amacıyla meclise araştırma önergesi sunan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın araştırma önergesi Ak Parti'nin ve MHP'nin oylarıyla red edildi.

 

Esnaf ve sanatkarların sıkıntılarına dikkat çekmek için meclise araştırma önergesi veren ve konuyu meclis gündemine taşıyan Yaşar, "Esnaf ve sanatkârların gerek ülke ekonomisinde gerekse toplumsal yaşamın kalitesinde vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu hatırlatarak, "İşsizliğin azaltılmasına, istihdamın ve üretimin artırılmasına ciddi katkıları olan ve vazgeçilemez bir yapıyı oluşturan esnafımıza sahip çıkmalıyız" dedi.

 

Yaşar, mecliste yaptığı konuşmada meclis araştırma önergesi verme ihtiyacı duyma sebeplerini ise şöyle sıraladı;

Türkiye genelinde sadece 2016-2017-2018-2019-2020 verilerine yani son beş yıla baktığımızda 954 bin 251 iş yeri açılmış; ancak aynı zaman içinde yarıya yakını yani 428 bin 168 iş yeri kapama vermiş. Bu ne demek biliyor musunuz? Vatandaş ekmek kapısı bulmak için her türlü mücadeleyi vermiş; ama her geçen gün kötü yönetilen ekonomi politikalarına yenik düşmüş. Bu veriler sadece Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu verileri. Bir de vergi dairelerine ulaşan; ancak henüz Konfederasyon verilerine işlenmemiş olanlar var. Sadece mevcut veriler bile esnafın ne halde olduğunun net bir göstergesi.

 

SAMSUN'DA 8 BİN 523 ESNAF KEPENK KAPATTI 

Yine bölgem Samsun'u ele alacak olursak, 1 milyon 335 bin 716 nüfuslu Samsun'da Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu verilerine göre 1 milyon 976 bin 265 esnaf ve sanatkarımız bulunuyor. Samsun'un son 5 yılına baktığımızda 18 bin 439 iş yeri açılışı 8 bin 523 de kapama görünüyor. Yani neredeyse yarı yarıya bir kapama söz konusu. Peki vatandaş ekmek kapısı bulmak için her türlü mücadeleyi verirken, böyle bir ekonomik zaman diliminde bile cesaret gösterip iş yeri açıp ekmek kapısı olsun diye azim gösterirken vatandaşın derdini görmeyenler nerede? Neden bu gayret ve azme destek olmuyor, bu düşüşün önüne geçemiyor. Her geçen gün artan işsizliğin ortadan kalkmasına en büyük destekçi olan esnafa sahip çıkmıyor? Çünkü, iktidarların yanlış politikaları esnaf ve sanatkârlarımızı ciddi anlamda olumsuz etkilemiştir. Esnaf ve sanatkârlarımız, son yıllarda yaşanan ekonomik krizden büyük yara almıştır. Acilen, rahatlatılacak rasyonel tedbirlere ihtiyaç vardır.

"ESNAFA SAHİP ÇIKMAZSANIZ İŞSİZLİK DAHA DA ARTACAK" 

Ülke ekonomisinin canlandırılması, esnaf ve sanatkârlarımızın hak ettiği refah seviyesine ulaştırılması için çok acil yasal düzenlemeler yapılmalı, gerekli destek verilerek özel teşvik paketleri hazırlanmalıdır. Ekonomideki bu kötü gidişat esnafımız ile birlikte toplumunun birçok kesimini derinden etkilemektedir. İşsizlik her geçen gün hızla artmakta bu durum toplum psikolojisine kadar bir çok alanı olumsuz etkilemektedir. İstihdamın en büyük destekçisi olan esnaflarımız; artan maliyetler, borçlarını ödeyememe, döviz kurundaki dalgalanmalar ve kredi borçları nedeniyle iflas bayrağını çekmek üzere. Eğer el atılmaz, gerekli tedbirler alınmazsa bunun bedelini sadece onlar değil toplumun tamamı öde'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
MÜDAFAA-İ HUKUKGÜNCEL
MÜDAFAA-İ HUKUK
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFEGÜNCEL
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFE
BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARIIIGÜNCEL
BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARI(II)
SIRADAKİ HABER
}