HaberlerSamsun HaberleriSAMÜ'lü akademisyenden TÜBİTAK desteği başarısı

SAMÜ'lü akademisyenden TÜBİTAK desteği başarısı - Samsun Haberleri

Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Aksu'nun hazırlamış olduğu projesi TÜBİTAK desteğine layık görüldü.

+
-
SAMÜ'lü akademisyenden TÜBİTAK desteği başarısı

Dr. Öğr. Üyesi Hakan Aksu'nun hazırladığı “İklim Değişimi ve Değişkenliğinin Karadeniz Bölgesi Ekstrem Yağışlarına Etkisi” başlıklı proje TÜBİTAK-3501 Kariyer Geliştirme Programı kapsamında 206 bin 600 TL destek almaya hak kazandı.

 

Projeyle ilgili bilgiler veren Dr. Öğr. Üyesi Hakan Aksu, "Ülkemizin içerisinde bulunduğu Akdeniz Bölgesi, dünyanın iklim değişimi ve değişkenliğinden en çok etkilenen bölgelerinden biridir. Bununla birlikte, Türkiye’deki yağışların şiddet-süre ve tekerrür analizleri konusunda sınırlı sayıda çalışma yapılmış ve yapılan tüm çalışmalarda ilerleyen süreçte güncel verilerle daha detaylı çalışmaların yapılması önerilmiştir. Karadeniz Bölgesi’nde taşkınlar yoğun can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle çalışma alanı olarak Karadeniz Bölgesi belirlenmiştir. Çalışma ile ilk olarak, standart süreli maksimum yağışların tekerrür süresinde ve şiddetinde iklim değişimi ve değişkenliğinden kaynaklanan herhangi bir değişiklik olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmanın ikinci adımını yağış şiddet-süre tekerrür eğrilerinde görülecek muhtemel değişikliğin nedenlerinin analizi oluşturmaktadır. Bu kapsamda, atmosferik uzak-etkileşim desenleri, Karadeniz’in yüzey suyu sıcaklığındaki değişim ile yağış şiddet-süre ve tekerrürü arasındaki ilişki incelenecektir. Ayrıca, durağan koşullar için yapılan hesaplamaların geçerli olmadığı yerler belirlenecek, bu yerler için alternatif yöntem ve sonuçları ortaya konulacaktır" dedi.Samsun'da ölümlü kazalar yüzde 38,5 azaldıGÜNCEL
Samsun'da ölümlü kazalar yüzde 38,5 azaldı
Canik'ten anlamlı etkinlikGÜNCEL
Canik'ten anlamlı etkinlik
Başkan Demir'den öğrencilere simitGÜNCEL
Başkan Demir'den öğrencilere simit
Bedri Yaşar: 'Verdiğimiz onca mücadele sekteye uğruyor'GÜNCEL
Bedri Yaşar: 'Verdiğimiz onca mücadele sekteye uğruyor'
Başkan Deveci minik öğrenciler için ilk ders zilini çaldıGÜNCEL
Başkan Deveci minik öğrenciler için ilk ders zilini çaldı
SIRADAKİ HABER
}