HaberlerSamsun HaberleriTürkiye'de iki tane var... Biri Samsun'da

Türkiye'de iki tane var... Biri Samsun'da - Samsun Haberleri

Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, meteorolojinin hayatın hemen her alanında merkezi bir rol oynadığına dikkat çekerek, 'Yüksek önem taşıyan meteoroloji mühendisliği bölümünü bünyesinde barındıran Türkiye'deki iki üniversiteden biriyiz' dedi.

+
-
Türkiye'de iki tane var... Biri Samsun'da

‘Dünya Meteoroloji Günü’ dolayısıyla açıklama yapan Rektör Aydın, “187 ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu Dünya Meteoroloji Örgütü, örgütün kurulması için imzalanan sözleşmenin yürürlüğe girişini hatırlamak amacıyla 1961 yılından beri her yıl 23 Mart'ta Dünya Meteoroloji Günü’nü kutlamaktadır. Meteoroloji bugün pek çok sektöre sağladığı desteklerle herkesin hayatını yakından ilgilendiren bir konuma gelmiştir. Geniş çapta bilimsel keşiflerde, inovasyonda, endüstriyel üretimde, uluslararası ticarette, yaşam kalitesinin yükseltilmesinde ve küresel ölçekte çevrenin korunmasında merkezi bir rol oynayan meteoroloji; enerji, sağlık, sanat, adalet, çevre, arkeoloji, savunma, ulaşım, spor, tarım ve turizm gibi sektörlerde de belirleyici bir rol üstlenmektedir” diye konuştu.
Rektör Aydın şunları söyledi:


“Son dönemde küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle beraber meteoroloji bilimi daha da büyük önem kazanmaya başlamıştır. Ne mutlu ki Samsun Üniversitesi olarak yüksek önem taşıyan meteoroloji mühendisliği bölümünü bünyesinde barındıran Türkiye’deki iki üniversiteden biriyiz. Hava olaylarının önceden tahmin edilmesi konusunda mühim yer teşkil eden bu bölümün ilimizde Samsun Üniversitesi bünyesinde bulunması Samsun için büyük bir avantajdır. Bu denli önemli bir bölümü ilimize kazandırmış olmak ve geliştirmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu münasebetle başta meteoroloji mühendisliği bölümümüzde görev yapan akademik ve idari personelimiz ve bu bölümde eğitim gören öğrencilerimiz olmak üzere tüm meteoroloji camiasının Dünya Meteoroloji Günü'nü kutlarım.”Bedri Yaşar: Asıl çiftçi üretemezse aç kalırızGÜNCEL
Bedri Yaşar: Asıl çiftçi üretemezse aç kalırız
Samsun'da korona virüsüne karşı tıbbı maske ve eldivenli nikahGÜNCEL
Samsun'da korona virüsüne karşı tıbbı maske ve eldivenli nikah
Başkan Deveci'den işsiz ve aşsız kalan Atakumlulara kalıcı destek sözüGÜNCEL
Başkan Deveci'den işsiz ve aşsız kalan Atakumlulara kalıcı destek sözü
Samsun Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına sahip çıkıyorGÜNCEL
Samsun Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına sahip çıkıyor
Osman Kara yazdı Bank-ı Osman-i ŞahaneGÜNCEL
Osman Kara yazdı... Bank-ı Osman-i Şahane
SIRADAKİ HABER
}