HaberlerSamsun HaberleriBaşkan Çakır: 'İşsizlik en büyük sorun'

Başkan Çakır: 'İşsizlik en büyük sorun' - Samsun Haberleri

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, 'Modern yaşamın ve çağdaş demokrasinin vazgeçilmez unsuru basın sektöründe her geçen gün artan işsizlik en büyük sorundur' dedi

+
-
Başkan Çakır: 'İşsizlik en büyük sorun'

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Türk basın tarihinin önemli dönüm noktalarından biri, Sansürün Kaldırılışının 112'inci Yıl Dönümü nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı. Başkan Çakır açıklamasında, meslekte özellikle son yıllarda yaşanan büyük sorunlardan en büyüğünün işsizlik olduğuna dikkati çekti.

7 GÜN 24 SAATLİK SORUMLULUK 

Tarihler 24 Temmuz 1908'i gösterdiğinde, Meşrutiyet'in ilanından 1 gün sonra gazetelerin ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başladığını hatırlatan Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, açıklamasında ayrıca şu görüşlere yer verdi:

"Dünden bugüne basın, toplumsal yaşamın en önemli unsurlarından biridir. Daima gelişen ve zenginleşen yapısıyla insanımızın temel ihtiyacı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi milletimizin ortak sesidir.  Dolayısıyla basın, ülke olarak gelişmemizin, kalkınmamızın, güçlenmemizin ve hedeflerimize ulaşmanın en önemli kurumlarından biridir. Çünkü basın, ülkemizde olup biten her şeyi kamuoyumuzun gündemine taşıyarak toplumsal aydınlanmamıza ve demokrasimizin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Yine her türlü gündemi, ülkemizin hedefleri doğrultusunda, milletimizin duygu, beklenti ve ihtiyaçlarını uluslararası alana taşıma noktasında, çok büyük bir sorumluluk üstlenmekte ve 7 gün 24 saat bu sorumluluğu yerine getirmektedir.

MİLLİ DURUŞ VE GÖREV AŞKI 

Basının, Türk Milleti'nin Milli Kurtuluş Mücadelesi ve 15 Temmuz gibi olağanüstü dönemlerinde ortaya koyduğu milli duruş ve vazife aşkı ise, ayrıca takdire şayandır. İnanıyorum ki, basınımız, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirecektir. Bu topraklarda olup biteni, doğru ve tarafsız bir şekilde gündeme taşıyarak, şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasına, güçlenmesine ve markalaşmasına katkı vermeye devam edecektir.

ARTAN İŞSİZLİK VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ 

Bugün bir 24 Temmuz'da daha basının, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biri olduğunu vurgulamamızın yanı sıra, mesleğimizin Türkiye'de belki de tarihinin en zorlu, en güç süreçlerinden birini geçirdiğini de belirtmek istiyoruz. Her geçen gün artan işsizlik, mesleğimizin gerçek emekçileri kanayan yara olmaya devam etmektedir. Basın sektöründe ifade özgürlüğü önündeki engeller ise azalacağına maalesef artmaktadır. Artan işsizlik ve ifade özgürlüğüne getirilen engeller endişe vericidir. Oysa basın ve basın özgürlüğü, çağdaş hayatın ve çağdaş demokrasinin vazgeçilmez unsuru olmaya devam etmektedir.

Basın mensupları temsilcileri olarak, sorunlarımızın çözümü konusunda mücadelemizi artırarak sürdüreceğiz. Bu yönde umutsuz bir çaba içerisinde olmayacağız. Bu düşünceler ışığında tüm meslektaşlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyor, onlara sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum."Atakum Belediyesi aralıksız denetimdeGÜNCEL
Atakum Belediyesi aralıksız denetimde
Başkan Demir: Projeleri ihale etme noktasına geldikGÜNCEL
Başkan Demir: Projeleri ihale etme noktasına geldik
Başkan Sandıkçı: 'Salgın riski son bulana kadar mücadeleye devam'GÜNCEL
Başkan Sandıkçı: 'Salgın riski son bulana kadar mücadeleye devam'
Vali Dağlı: Bu süreci inşallah hep birlikte atlatacağızGÜNCEL
Vali Dağlı: Bu süreci inşallah hep birlikte atlatacağız
Başkan Demir: Süreci birlikte atlatacağızGÜNCEL
Başkan Demir: Süreci birlikte atlatacağız
SIRADAKİ HABER
}