HaberlerSamsun HaberleriAtatürk'e hakaret eden meclis üyesi Hasan Uzunlar'a hapis cezası

Atatürk'e hakaret eden meclis üyesi Hasan Uzunlar'a hapis cezası - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili görevini sürdürüken sosyal medya hesabından Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik hakaret içeren paylaşımlar yapan Hasan Uzunlar hakkında açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, Uzunlar'a Atatürk'e hakaretten 1 yıl hapis cezası verdi, 10 aya indirdi.

+
-
Atatürk'e hakaret eden meclis üyesi Hasan Uzunlar'a hapis cezası

10 Kasım 2019 tarihinde sosyal medya hesabından Atatürk'e hakaretler içeren alıntıları paylaşan Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Hasan Uzunlar için Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi dava açmıştı. AK Parti Samsun İl Başkanlığı, Uzunlar'ı görevinden alarak kınama cezası vermişti. Samsun ADD Şubesi'nin, Samsun 11. Asliye Ceza Mahkemesine açtığı dava sonuçlandı.

10 AY HAPİS CEZASI 

Kararda, "’5816 Sayılı Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanuna muhalefet suçunu işlediği sabit olduğundan, eylemine uyan 5816 sayılı kanunun 1/1. Maddesi gereğince suçun işleniş şekli, suç konusunun önem ve değeri, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı, sanığın suç kastının yoğunluğu, suçun işlendiği zaman ve yer dikkate alınarak, alt sınırdan takdiren 1 YIL HAPİS CEZASI İLE cezalandırılmasına, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurularak sanığa verilen cezanın 5237 sayılı TCK’nın 62/1 Maddesi gereğince takdiren 1/6 oranında indirilerek sanığının netice olarak 10 AY HAPİS CEZASI ile cezalandırılmasına’, Samsun Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine incelenmek üzere itiraz yolu açık olmak üzere; Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına ve aynı suçtan beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir." denildi.

 

SANIK AVUKATI İTİRAZ ETTİ, MAHKEME REDDETTİ 

Mahkemeden çıkan karara Hasan Uzunlar'ın avukatı itiraz etti. 1. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı reddetti.

DERHAL İSTİFA ETMELİDİR 

Mahkemenin sonucu değerlendiren Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi Başkanı Dr. Işık Özkefeli, "Samsun Şehrinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrinde, O’nun hemşerileri tarafından seçilerek göreve getirilen malum şahsın, Atamızdan özür dileyerek, bulunduğu tüm görevlerden istifasını istiyoruz. AKP Genel Merkezi ve İl Yönetimini ve Büyükşehir Belediye Başkanlığını göreve davet ediyoruz. Atatürk’ün mirası makamlarda Cumhuriyetin faziletleri sayesinde oturanların fütursuzca sarf ettikleri hadsiz, kendini bilmez, ahlaksızca değerlendirmeler İlk Adım Şehri Samsun’a ve Onun Belediye meclisine asla yakışmamıştır. Türkiye de özü belli olmayan Meczuplar vardır. Ama Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinde olması yanlıştır. Oysa Samsun, Cumhuriyetin ilk adım şehridir ve her Samsun’lu aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşerisidir. Yerel yönetim meclisindeki bir üyenin Atatürk’e hakaret ve iftiraları, kendisini oraya getiren Samsun’luların tümüne de hakarettir. Atatürk ile özdeşleşen bu şehirde Atatürk’e hakaret ve iftira etmek hem densizlik hem hadsizlik hem de edepsizliktir. Şunu açıkça ifade etmek istiyorum ki; Türkiye Cumhuriyeti devrimlerini ve kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü her kim içine sindiremiyorsa, Cumhuriyetin faziletleri sayesinde olan işgal ettikleri o makamlardan derhal istifa etmelidir. ADD Samsun şubesi ve Türkiye Cumhuriyetinin emanetçileri olarak bizler; ismini dahi söylemek istemediğimiz şahsa ve zihniyete tüm hakaretlerini iade etmekle kalmıyor, lanetliyoruz. Beş yıl süresince aynı suçu yapacak mı yine takipçisi bizler olacağız!" ifadelerini kullandı.UNUTULANUNUTTURULAN KIBRIS VE BARIŞ HAREKTIGÜNCEL
UNUTULAN/UNUTTURULAN KIBRIS VE BARIŞ HAREKÂTI
700 Bin Kardeşimiz Olmuş!GÜNCEL
700 Bin Kardeşimiz Olmuş!
KİM İÇİN BU BASIN HÜRRİYETİGÜNCEL
KİM İÇİN BU BASIN HÜRRİYETİ?
TARİHİ DOĞRU OKUMAKGÜNCEL
TARİHİ DOĞRU OKUMAK
'HA SAİD HA KAMİL NE FARK EDER'GÜNCEL
'HA SAİD HA KAMİL NE FARK EDER?'
SIRADAKİ HABER
}