HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da kanalizasyondan çıkanlar şaşırtıyor

Samsun'da kanalizasyondan çıkanlar şaşırtıyor - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 'Atık su ve kanalizasyon terfi merkezlerimizde bulunan pompalar ve mekanik ekipmanlarımız, atılan bu tür atıklarla büyük zarar görüyor.' dedi.

+
-
Samsun'da kanalizasyondan çıkanlar şaşırtıyor

Atık sularının düzenli akışını engelleyen plastik ve cam şişeler, teneke konserve kutuları, kumaş parçaları, saç, kum, atık yağlar, araç lastikleri, giyim eşyaları ve çuvallar gibi çeşitli kirletici malzemeler, terfi istasyonları ve arıtma tesislerinin çalışma sistemini bozuyor.  Sık sık pompaları tıkayarak yıpranmalarına ve arıza yapmalarına neden olan bu maddeler, işletme bakım giderlerini de artırıyor.

“BAŞKAN DEMİR’DEN 11 MİLYONLUK YATIRIM” 

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ)’nin, ilçelerdeki foseptik ve mazgal temizliklerinin daha hızlı ve düzenli yapılabilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ihtiyaç duyulan vidanjör ve su tankı alımı talimatı verdi. Devlet Malzeme Ofisi üzerinden satın alınacak 8 vidanjör ve 10 su tankı için kuruma ödemeler yapıldı. Toplamda 11 milyon TL’ye mal olacak araçların tümü, 15 Eylül’e kadar SASKİ’ye teslim edilmiş olacak.

 

FOSEPTİK SORUNU KALMAYACAK 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in talimatıyla 17 ilçedeki mazgal ve foseptik çukurlarını temizlemek için harekete geçen SASKİ, ilk etapta 7 ilçede sürdürülen çalışmada büyük mesafe kat etti. Terme, Salıpazarı, Çarşamba, Bafra, Alaçam, Yakakent ve Vezirköprü’de gece geç saatlere kadar çalışan ekipler, 20 günde vidanjör çekimleriyle foseptik sıkıntılarının çoğunu çözdü. 1 ay içinde de tüm çukurları temizleyecek olan SASKİ,  benzer çalışmayı diğer ilçelerde de gerçekleştirecek.

 “TESİSLER ZARAR GÖRÜYOR” 

SASKİ’nin işletme bakım giderlerini artıran atık ve kanalizasyon şebekelerine gelişi güzel atılan malzeme konusunda bilgi veren Başkan Demir, “SASKİ olarak tüm Samsun’a hizmet veriyoruz. Ancak akışı engelleyen çeşitli katı atık kirleticilerin kanalizasyon şebekelerine atıldığını, bunların terfi merkezlerimize geldiğini görüyoruz. Söz konusu malzemeler, ızgaralarımızı tıkıyor, tesislerimizi yıpratıyor. Pompalarımızın çarklarına dolanıp arıza yapmasına neden oluyor. Dolayısıyla kanalizasyon şebeke hatlarına bu tür kirletici ve zarar verici katı atıkları atmamamız lazım” diye onuştu. 

YILDA 12 MİLYON TL HARCANIYOR 
Kanalizasyon sistemlerine atılan atıkların işletme bakım giderlerini ciddi oranda artırdığına değinen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Atık su ve kanalizasyon terfi merkezlerimizde bulunan pompalar ve mekanik ekipmanlarımız, büyük zarar görüyor. Bunların revizyonları, tıkanan şebekelerin açılması, yenilenmesi ve atık su arıtma tesislerinde meydana gelen arızaların giderilmesi için yılda ortalama 12 milyon TL harcama yapıyoruz. Arıtma tesislerimiz ve pompa istasyonlarımızın hepsi Samsun’un malıdır. Halkımızdan rica ediyor, bu konuda hassasiyet bekliyoruz” dedi.'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
MÜDAFAA-İ HUKUKGÜNCEL
MÜDAFAA-İ HUKUK
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFEGÜNCEL
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFE
BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARIIIGÜNCEL
BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARI(II)
SIRADAKİ HABER
}