HaberlerSamsun HaberleriHavza Bölgesel teşvik kapsamında

Havza Bölgesel teşvik kapsamında - Samsun Haberleri

Havza 21.08.2020 tarih ve 31220 sayılı resmi gazetede yayımlanan '2846 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı' ile bölgesel teşvik uygulamaları kapsamına alındı.

+
-
Havza Bölgesel teşvik kapsamında

Havza TSO Başkanı Erkan Acar Havzanın bölgesel teşik kapsamına alınması ile  ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada “ Yıllardır Samsun’un yatırım teşvik sırlamasında 3. Bölge olması nedeniyle iç bölgede kalan ilçelerde yatırımcılar yatırım yapmak istemiyorlardı. İnşallah bu artık sona erdi. 21.08.2020 tarih ve 31220 sayılı resmi gazetede yayımlanan “2846 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile artık aralarında Havzanın da bulunduğu 8 İlçe yatırım teşvik sıralamasında Samsun merkezden daha farklı değerlendirilecek.” Dedi.

Havza TSO Başkanı Acar; “15 yıl önce Havza’da bir gurup sanayicinin Amasya’da ki teşviklerden yararlanmak için Havzanın Amasya’ya bağlanmasını talep ettikler. O günlerde TSO Başkanımız Muhterem Mutlu tarafından başlatılan çalışmalar nihayet sonuçlandı ve artık Havza bölgesel teşvik kapsamında. Yeni uygulama ile Havza’da yatırım desteklerinden sigorta primlerine kadar Amasya ilimiz ve Merzifon ilçemiz gibi 4. Bölge olarak değerlendirilecek. Söz konusu ilçelerin organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ise bulunduğu ilin iki alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden yararlanacaktır. Havza OSB’ye yapılacak yatırımlar ise 5. Bölge olarak değerlendirilecek olup buralara yapılacak yatırımlar indirim ve teşviklerden daha fazla yararlanacaklar.”dedi.

Havza TSO Başkanı Erkan Acar “Yıllardır ilçemize yatırımcı çekmek için çalışıyoruz. Bir yatırımcı teşvik ve sigorta prim indirimleri nedeniyle Samsun’un 3. Bölgesi olması nedeniyle komşu ilçemiz 4. Bölge olan Merzifon’u tercih etmekteydi. Bizler ve bizlerden önceki TSO yöneticileri bölgesel teşvik uygulamasının olması gerektiğini savunduk. Samsun merkez ile ilçemiz arasında çok büyük imkan farklılıklar vardı. Resmi gazetede yayınlanan karar ile Samsun’un ilçelerinden Havza, Kavak, Alaçam, Yakakent, Vezirköprü, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık ilçeleri artık Bölgesel teşvik uygulamasında Samsun’dan farklı değerlendirilecek. İlçemize hayırlı olsun” dedi.

Acar Havzanın gelişmesi ve büyümesi için önünden bir engelin daha kalktığını belirterek; “ Bölgesel Teşvik kapsamına alınmamız için ilk girişimleri yapan Havza TSO Başkanımız Muhterem Mutlu, Ömer Şener, Ahmet Ergin, Yahya Ayan, Ali İkiz, Merhum Emin Saatoğlu ve Yaşar Karacan ile emeği geçen herkese teşekkür ederim.” Dedi.

Resmi Gazete Yayınlanan Karar 

21.08.2020 tarih ve 31220 sayılı resmi gazetede yayımlanan “2846 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:

Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında, aralarında Samsun’un ilçelerinden Kavak, Havza, Alaçam, Yakakent, Vezirköprü, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık ilçelerinin de bulunduğu ve listesi kararda yer alan (Ek-7) Türkiye’nin muhtelif yerlerindeki ilçelerde gerçekleştirilecek yatırımlar, ilçenin bulunduğu ilin bir alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden; söz konusu ilçelerin organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ise bulunduğu ilin iki alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden yararlanacaktır.

 'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
MÜDAFAA-İ HUKUKGÜNCEL
MÜDAFAA-İ HUKUK
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFEGÜNCEL
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFE
BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARIIIGÜNCEL
BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARI(II)
SIRADAKİ HABER
}