HaberlerSamsun HaberleriKemal Zeybek: 'Ladik, Terme, 19 Mayıs acil 5. Kalkınma bölgesine alınmalı'

Kemal Zeybek: 'Ladik, Terme, 19 Mayıs acil 5. Kalkınma bölgesine alınmalı' - Samsun Haberleri

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 'Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'a göre yapılan İlçe Bazında Sınıflama ve Teşvik Sistemine tepki göstererek, 'Bulundukları ilin gelişmişlik düzeyinin altında bulunan ilçelerde yatırımı teşvik ederek kalkındırmayı amaçlayan programda seçim kriterleri tartışma yaratmıştır.' dedi.

+
-
Kemal Zeybek: 'Ladik, Terme, 19 Mayıs acil 5. Kalkınma bölgesine alınmalı'

Bu çerçevede konuyu değerlendiren Milletvekili Zeybek, “Lâdik, Terme, 19 Mayıs ilçelerimizin teşvik bölge sisteminde 3.derecede bırakılması, yatırımların engellenmesinin gayesi nedir? Bu ilçelerimiz, en az 5. derece bölgesel kalkınmada olması gerekirdi, büyük haksızlık adaletsizlik yapılmıştır. Özellikle Ladik ilçemizin çevresindeki ilçelere göre kalkınmış derecede gösterilmesi hangi kriterlere göre bu sonuca varılmıştır? Ladik ilçesi Samsun ilinin kırsaldaki ekonomik geçimi ile insanlarının en düşük gelir seviyesinde olduğu halde gelir seviyesi neden yüksek gösterilmiştir? Belirtilen 60 adet sosyo-ekonomik kriterler nelerdir? İlçelerimiz ve halkının geleceğini, rızkını ve hayallerini belirleyecek böyle önemli bir konuda, karar verilirken ilimizin ve ilçelerimizin Ticaret Sanayi Odaları, Esnaf Odaları, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının görüş ve önerileri alınmış mıdır? Havza, Vezirköprü, Kavak, Asarcık, Yakakent, Alaçam, Salıpazarı, Ayvacık ilçelerimizin tamamı en az 5.derece bölgesel kalkınmada olması gerekirken neden böyle bir değerlendirme yapılmamıştır? İktidar milletvekilleri ve iktidarın il ve ilçe teşkilatlarının siyasi temsilcileri, alınan bu haksız ve yanlış kararın bizzat sorumlusudurlar. Ladik, Terme ve 19 Mayıs ilçelerimiz halkı, sahipsiz kalmalarının, bu haksızlığa uğramalarının nedenini iktidar milletvekillerine ve yereldeki siyasi temsilcilerine soruyorlar." dedi.

ÇALIŞMA YAPACAĞIZ 

Açıklamasını sürdüren  Zeybek, “Lâdik, Terme, 19 Mayıs ilçelerimiz kalkınmada 5. bölgede olması gerekmekte olup iktidar yöneticileri ve yetkili otoriteler bu ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın haklı sesine kulak vermek zorundadırlar. Verilen bu haksız ve yanlış karardan acilen geri dönülmelidir. Lâdik, Terme, 19 Mayıs ilçelerimizin en az 5. derece kalkınma bölgesinde olması için her türlü yasal girişim ve çalışmayı yapacağız.” dedi.Vali Dağlı, toplu taşıma denetimindeGÜNCEL
Vali Dağlı, toplu taşıma denetiminde
Başkan Demir: Spor projeleri hazırlanıyorGÜNCEL
Başkan Demir: Spor projeleri hazırlanıyor
Başkan Deveci yabancı yatırımcılara Atakum'u tanıttıGÜNCEL
Başkan Deveci yabancı yatırımcılara Atakum'u tanıttı
Havza'da denetimler devam ediyorGÜNCEL
Havza'da denetimler devam ediyor
İlkadım'da çevre timi çevreyi kirletenlerin peşindeGÜNCEL
İlkadım'da çevre timi çevreyi kirletenlerin peşinde
SIRADAKİ HABER
}