HaberlerSamsun için Korona Virüs vakaları nedeniyle kırmızı alarm çağrısı yapıldı

Samsun için Korona Virüs vakaları nedeniyle kırmızı alarm çağrısı yapıldı

Samsun için Korona Virüs vakaları nedeniyle kırmızı alarm çağrısı yapıldı.

+
-
Samsun için Korona Virüs vakaları nedeniyle kırmızı alarm çağrısı yapıldı

Samsun'da Korona Virüs vakalarının son iki hafta içinde yüzde 40 oranında artış gösterdiği açıklandı.

Samsun'da Covid-19 vakalarının yeniden tırmanışa geçtiğini açıklayan Samsun Sağlık İl Müdürü Oruç, özellikle Atakum ve Terme ilçelerinde vaka sayılarının diğer ilçelere oranla yüksek olduğuna işaret etti. Samsun'un Korona Virüs'te yeniden kritik eşiğe geldiğini belirten Muhammet Ali Oruç, "Samsunluların kırmızı alarm verip daha sıkı önlemler almasının zamanı geldi" dedi.

Salgının Samsun'da seyri ve halkın dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç şunları söyledi.

"Samsun'da salgının seyri ilk günden itibaren halkımızın aldığı tedbirlerin düzeyine göre vaka sayısında artış veya azalış şeklinde kendini gösterdi. Eylül ayında tırmanışa geçen vaka sayılarımız, Ekim ayı içerisinde yapılan uyarılar ve halkımızın kurallara uyumu sayesinde azalarak hepimizi rahatlattı. Ancak üzülerek görmekteyiz ki, özellikle son iki hafta itibariyle vaka sayılarımız yeniden artışa geçti. Bu iki hafta da vakaların yaklaşık %40 oranında arttığını söyleyebiliriz. Tüm ilçelerimizde genel bir artış söz konusu, ancak özellikle Atakum ve Terme ilçelerimizde diğer ilçelerimize oranla daha fazla bir artış olduğunu görüyoruz. Rakamlar maalesef bize yavaş yavaş Samsun için yeniden kritik eşiğe geldiğimizi söylüyor. Samsunluların kırmızı alarm verip, daha sıkı önlemler almasının zamanı geldi."

AİLE İÇİ ZİYARETLER MUTLAKA ERTELENMELİ
Son dönemdeki vaka artış oranını irdelediğimizde, bu artışa yüzde 70 – 80 oranında aile içi ziyaretlerin neden olduğunu görüyoruz. İnsanlarımız maalesef yapılan tüm uyarılara rağmen akraba, eş dost ziyaretlerine devam ediyorlar. Kapalı alanlarda ve yeterli havalandırma koşulları sağlanmadan, maske ve sosyal mesafeye dikkat edilmeden yapılan bu ziyaretler ilimiz için şu an en büyük bulaş tehdidini oluşturuyor. Sayısal veriler bize ilimizde pozitif olan bir kişinin, aile ortamında bunu ortalama 5 kişiye bulaştırdığını gösteriyor. Virüsü maalesef sevdiklerimize, elimizle götürüp teslim ediyoruz. Kışın bu ilk soğuk günlerdeki vaka artışı havaların daha fazla soğuyacağı, insanların kapalı alanlara yöneleceği günler öncesinde herkes için bir uyarı olmalı. Eğer gerekli önlemleri almazsak, griple birlikte bulaşma gücü artacak ve kendine rahat yayılım alanı bulacak virüsü durdurmamız zor olabilir. Lütfen tedbirlerimizi gevşetmeyelim, aile içi ziyaretlerimizi sonlandıralım, mümkün olduğu kadar kapalı alanlarda kalabalıklarla bir araya gelmeyelim, gelmeyelim ki bu kış mevsimi daha fazla insanımız hastalanmadan ve hayatını kaybetmeden geçirelim. Kötü seçimlerimizin, kötü sonuçları olacağını unutmayalım.”Özdemir Erol'dan 'Bir Rüyaydı Sanki' kitabıGÜNCEL
Özdemir Erol'dan 'Bir Rüyaydı Sanki' kitabı
Samsun BB Başkanı Demir: 'Devasa problemlere çözüm ürettik'GÜNCEL
Samsun B.B. Başkanı Demir: 'Devasa problemlere çözüm ürettik'
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞGÜNCEL
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞ
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
SIRADAKİ HABER
}