HaberlerSamsun HaberleriÇarşamba'da muhtar ve eşlerine Covid eğitimi verilecek

Çarşamba'da muhtar ve eşlerine Covid eğitimi verilecek - Samsun Haberleri

Çarşamba Belediyesi ve Samsun İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile ilçedeki muhtarlara ve eşlerine Yeni Koronavirüs Enfeksiyonu (Covıd-19) hakkında eğitim verilmesi için protokol imzalandı.

+
-
Çarşamba'da muhtar ve eşlerine Covid eğitimi verilecek

Samsun'un Çarşamba ilçesinde belediyenin yaptığı protokol kapsamında muhtar ve eşlerine Covid eğitimi verilecek.

Çarşamba Göl Restoran’da düzenlenen imza törenine Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, Çarşamba İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şevki Gülay, Çarşamba Muhtarlar Derneği Başkanı Veysel Oduncu, Çarşamba Gençlik Merkezi Müdürü Ramazan Katoğlu ve yetkililer katıldı.

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç arasında imzalanan proje Sağlık Bakanlığı ve Samsun Valiliği’nin onayı ile yapılıyor. Türkiye’de Covid-19 ile mücadelede örnek niteliğinde bir proje hayata geçiyor. Proje anket ve ölçeklerle yürütülecek ve bilimsel platformlarda yer alacak.

Eğitimlerin Çarşamba Gençlik Merkezi Eğitim Salonlarında yapılması planlanmakta. Eğitimlerde maske, mesafe, hijyen tedbirleri alınarak yapılacak. Pandemi sürecine bağlı olarak birebir yüz yüze eğitimler yapılamadığı takdirde, uzaktan erişim yöntemleri (online) ile eğitim yapılarak katılımcıların sağlık okuryazarlığı düzeylerinin arttırılması için çalışmalar sürdürülecek.
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç “Eğitimler sayesinde sağlığın korunması ve sürdürülmesi, bireyin sağlık bilgisine ulaşma, anlama ve kullanma becerileri artacaktır. Bireyin kendisinin ve toplumun sağlığını iyileştirmek amacıyla, Yeni Koronavirüs enfeksiyonu (COVID-19) hakkında bilgi, beceri, kendine güven düzeyine ulaşmasını sağlamak amaçlanmıştır. Eğitim alan kişilerle whatsapp ve diğer sosyal medya grupları aracılığı ile tarafımızdan hazırlanan eğitim sunumları, broşürler ve hatırlatıcı mesajlar paylaşılarak koruyucu tedbirlerin sürdürülmesi sağlanacaktır. Muhtarlarımız ve eşleri de yakın çevreleri ile bu iletileri paylaşarak salgının önlenmesine yönelik bilgilendirmeler yapacaktır. 6 (altı) aylık sürede eğitim faaliyetleri sürdürülerek küçük grup eğitimi yöntemi ile 286 kişinin COVİD-19 sağlık okuryazarlığı sağlanacaktır.”

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan “Muhtarlarımız vatandaşlarımızla iletişim konusunda bizler için çok önemlidir. Salgın hastalık konusunda da muhtarlarımız önemli bir fonksiyon üstlenmişlerdir. Dünya’yı ve ülkemizi etkisi altına alan Korona virüs Enfeksiyonu’na (Covıd-19) karşı yeni önlemler alınmaya başlandı. Çarşamba Belediyesi, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve Çarşamba Muhtarlar Derneği’nin de destek verdiği “Yeni Koronavirüs Enfeksiyonu (Covıd-19) Sağlık Okur Yazarlığı Eğitim Çalışması” ile ilçemizdeki 143 muhtar ve eşleri olmak üzere toplamda 286 kişiye eğitim verilecek. Eğitimlerde maske, mesafe, hijyen tedbirleri alınarak yapılacaktır. Pandemi sürecine bağlı olarak birebir yüz yüze eğitimler yapılamadığı takdirde, uzaktan erişim yöntemleri (online) ile eğitim yapılacaktır” dedi.BİR GELİŞ İKİ GİDİŞGÜNCEL
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞ
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
MÜDAFAA-İ HUKUKGÜNCEL
MÜDAFAA-İ HUKUK
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFEGÜNCEL
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFE
SIRADAKİ HABER
}