Haberler'O' OLMASAYDI?

'O' OLMASAYDI?

Samsun Haber TV Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara kaleme aldı...

+
-
'O' OLMASAYDI?

Seçimle milletvekili, bakan, başbakan olabilirsiniz.

Parti genel başkanı olabilirsiniz.

Hatta cumhurbaşkanı bile olabilirsiniz.

Ama lider olamazsınız.

Boşuna zorlamayın, boşuna çırpınmayın; hele de asla ve asla Mustafa Kemal Atatürk olamazsınız.

Adını tarihten, sevgisini Türk’ün gönlünden silemezsiniz.

O tarih O’nun destansı zaferleriyle, o gönüller O’na var oluşun ve hür oluşun şükranlarıyla dolu. Girmez o tarihin sayfalarına sahte kahramanların uydurma hikâyeleri ve yer bulmaz o gönüllerde mirasyedilerin ucuzlukları.

“Olmasaydı olmaz mıydık” diye soruyor birileri iki de bir. Aslında niyetleri sormak da değil, yürekleri yetse “olurduk” diyecekler de diyemiyorlar; çaplarını daha doğrusu çapsızlıkalrını hem millet biliyor hem de kendileri.

Hiç de yeni değil bu soru ama cevapsız da değil. Çok önce verilmiş cevabı hem de en yetkili ağızdan.

Hamidiye Kahramanı Hüseyin Rauf Orbay’ı bilmeyen yoktur sanırım bu ülkede. Sadece Hamidiye Kahramanı değildir O, Milli Mücadele’nin en önde gelenlerindendir. Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşıdır tüm mücadele boyunca. Amasya’da O vardır, Erzurum’da, Sivas’ta ve Ankara’da O vardır. İstanbul’da son Meclis-i Mebusan’da da O vardır. Misak-ı Milli(Ulusal Ant) Ankara’da yazılır ama İstanbul’da kabul ve ilan edilir. İngilizler basar Meclis-i Mebusan’ı, O’nu ve Kara Vasıf Beyle daha birçok vatanseveri yargılamak üzere Malta’ya götürürler. Esaretten kurtulduktan sonra tekrar Anadolu’ya geçer, Milli Mücadele Hükümetlerinde bakanlık, başbakanlık yapar.  

Şu satırlar Hüseyin Rauf Orbay’ın anılarından alınmıştır:

“Başından sonuna kadar mücadelenin içinde bulunmuş bir insan olarak bütün samimiyetimle tarih huzurunda itiraf ederim ki: O olmasaydı, bu vatan ve bu millet, bu kurtuluşu, böylesine tam ve şan ve şerefle, kolay kolay idrak edemezdi. Bu gerçeği itiraf ederken, Mustafa Kemal Paşa’nın, bütün sıfat ve yetkilerinden sıyrılıp bir millet ferdi haline geldiği zaman, “Önderimiz ancak O olabilir” diye O’nu Padişaha, hükümete ve düşmanların tazyikine rağmen(baskılarına karşın), kendi yetkileriyle teçhiz(donatmak) ile baş tacı edip emrine girmek suretiyle vatanseverlik, fedakârlık ve nefis feragatini göstermiş olan Kazım Karabekir ve Ali Fuat Paşaların kurtuluş davasındaki hisselerini de unutmak büyük bir nankörlük olur.” (Yakın Tarihimiz Cilt: 3 Sayı: 28 Sayfa: 32 - 6 Eylül 1962)

Şu satırlar da İtalyan tarihçi Fabio L. Grassi’den : “ Bu arada kırk yaşını henüz geçmiş olan Gazi sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da günün kahramanıydı. Time dergisi onu kapağına taşıdı. Son derece yakışıklı olması da işin cabasıydı. Türkiye’nin askerleri, çiftçileri, çobanları arasında o Gazi olarak yüceltiliyordu ama kökeni kadim Orta Asya efsanesine dayanan son derece Türk bir adla, Bozkurt olarak anılıyordu.” (Fabio L. Grassi Atatürk Sayfa: 263)

Boşunadır her çaba, ne O’nun ayak tozuna ulaşabilirsiniz ne de O’nu inkâr edebilirsiniz.

O’nun yeri dünya tarihi ve Türklük aleminin gönlüdür. Ne adını silebilirsiniz tarih sayfalarından ne de sevgisini Türklerin gönlünden…Özdemir Erol'dan 'Bir Rüyaydı Sanki' kitabıGÜNCEL
Özdemir Erol'dan 'Bir Rüyaydı Sanki' kitabı
Samsun BB Başkanı Demir: 'Devasa problemlere çözüm ürettik'GÜNCEL
Samsun B.B. Başkanı Demir: 'Devasa problemlere çözüm ürettik'
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞGÜNCEL
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞ
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
SIRADAKİ HABER
}