HaberlerGİDİŞİ OLSUN DA DÖNÜŞÜ OLMASIN

GİDİŞİ OLSUN DA DÖNÜŞÜ OLMASIN

Samsunhabertv Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara kaleme aldı...

+
-
GİDİŞİ OLSUN DA DÖNÜŞÜ OLMASIN

Ardında bir yığın acılar, yalanlar, ihmaller, utançlar bırakarak gitti 2021. Bir dua vardır dilimizde “gidişi olsun da dönüşü olmasın” diye. Ama bir de “gelen gideni aratır” diye oldukça yaygın bir söz daha vardır halk arasında. Gönlüm duadan yana ama aklım gelenin gideni aratacağı endişesinin cenderesinde. Gelen derken kastım geleceğini iddia eden muhalefet değil gelmiş olan 2022, aman yanlış anlaşılmasın…

Endişeliyim ama, asla umutsuz değilim. Karanlık ne kadar koyu olursa olsun benim kuşağım ve bu millet sabahın aydınlığını mutlaka göreceğiz. Nasıl Osmanlı’nın son günlerinde ufkumuzu kaplayan koyu karanlıktan Cumhuriyet’in aydınlığına çıktıysak yılların ihmalinden, gafletinden ve hatta kimi kesimlerin pervasızca sergilenen ihanetlerinden de aynı kararlılıkla zaferle çıkacağız. Yeter ki kendimize ve milletimize olan inancımızı kaybetmeyelim.

Karate Kid filmlerinin birinde öğrenci Daniel çoktan kuruması gereken bir ağacın hala kurumamasına şaşırınca hocası Miyagi Usta ”o ağacın kökü derindedir. Kökü derinde olan ağaçlar kurumaz” der.

Bu milletin kökü tarihin derinliklerindedir, bu milletin ağacı zaman zaman susuz kalır ama asla kurumaz. Yahya Kemal Beyatlı “kökü mazide olan atiyiz” der. Hala, daha güzelini bırakınız, benzeri bile yazılamayan 10. Yıl Marşı’nda da şu dizeler yer alır ve millet tarafından gururla söylenir: “Türk’üz, bütün başlardan üstün başlarız;/ Tarihten önce vardık, tarihten sonra varız./ Türk’üz: Cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi;/ Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!”

Doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde savaştık hemen her milletle. Asya, Avrupa ve Afrika’dan oluşan ve “Eski Dünya” denilen bu üç kıta 85 milyon küsur kilometrekaredir. Biz Türkler bu 85 milyon kilometrekarenin tam 53 milyon kilometresine hükmettik değişik zamanlarda ve değişik adlarla. Çoğu kez yendik az da olsa zaman zaman da yenildik ama bir yenilgi hariç hiç birinde utanmadık, hiçbirinde “ordumuzun yüzüne namus lekesi” sürülmedi. O bahtsız “utanç yenilgisi” 1912 Balkan Savaşındaki yenilgidir.

Artık “hasta adam” diye tanımlansa da, Düyun-u Umumiye boyunduruğunun altında yarı sömürgeleşse de yine de devrin büyük imparatorlukları arasında yer alan Osmanlı’nın orduları dört Balkan devletçiliğinin orduları karşısında perişan olmuştur. Yanya’da Esat Paşa, İşkodra’da Hasan Rıza Paşa ve Edirne’de Şükrü Paşa’nın destansı direnişlerine rağmen birçok cephede ordular yenilmiş, kentler bazı yerlerde savaşsız teslim edilmiş ve 1,5 milyonu aşkın Balkan Türk’ü yerinden yurdundan daha net bir ifadeyle vatanından olmuştur.  640 bin civarında Balkan kadın erkek, yaşlı genç, asker sivil Türk ya hançerlenerek ya yakılarak, hatta şişlerde çevrilerek ya da yolda yokluktan, açlıktan ve hastalıktan ölmüştür.

 Bu utanç yenilgiden -o günlerde Sofya’da askeri ateşe olan- Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Başkumandanlık Kurmay Başkanı Yarbay İsmail Hakkı’ya gönderdiği “gizli ve özel” bir yazıda “ordumuzun yüzüne sürülen namus lekeleri” olarak bahseder.

Hiçbir leke bu milletin pak alnında uzun süre kalmaz, kalamaz; Balkan lekesi de kalmadı, kalamadı, 10 yıl içinde Milli Mücadele zaferiyle silindi.

 'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
MÜDAFAA-İ HUKUKGÜNCEL
MÜDAFAA-İ HUKUK
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFEGÜNCEL
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFE
BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARIIIGÜNCEL
BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARI(II)
SIRADAKİ HABER
}