HaberlerBİR SAMSUNLU: SÜLEYMAN SERVET SAZAK

BİR SAMSUNLU: SÜLEYMAN SERVET SAZAK

Samsunhabertv Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara kaleme aldı...

+
-
BİR SAMSUNLU: SÜLEYMAN SERVET SAZAK

Milliyetçi Hareket Partisi 21.Dönem Milletvekili Süleyman Servet Sazak “TÜRK milliyetçisinin, yegane hassasiyeti bölücü terör mü? Dilimiz, töremiz, ahlakımız, estetiğimiz, ekonomimiz yok ediliyor, ne GAM!” diyerek partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Önemli bir istifa, oldukça önemli sorular ama bu yazının konusu bu istifa ve işaret ettiği tehditler değil, Süleyman Servet Sazak’ın Samsunlu tarafı ya da bir başka ifade ile Samsunlu dedesi, annesi ve dayıları.

Herkes Süleyman Servet Sazak’ın babası Gün Sazak ve baba tarafından dedesi Emin Sazak’ı bilir. Ama pek çok insan anne tarafını ve anne tarafının Samsun’la ilgisini bilmez.

Emin Sazak önce İttihatçı sonra da önemli bir Milli Mücadele mensubu, Kırmızı-Yeşil Şeritli İstiklal Madalyası sahibi. Sekiz dönem milletvekilliği yapmış bir isim. DP’nin kuruluşuna giden yolda O’nun döşediği taşlar oldukça çoktur.

Emin Sazak sadece toprak ağası ve sadece siyasetçi değildir, aynı zamanda önemli bir müteşebbis, önemli bir iş adamıdır. Müteahhittir, kerestecidir, fabrikatördür.

Samsun/Vezirköprü Kunduz ormanlarını O işletir. Ormandan kestiği kütükleri Kızılırmak’a atar, Bafra’da ırmaktan çıkartır ve kendi kurduğu kereste fabrikasında işler, 19 Mayıs(Engiz) limanından gemilere yükleyerek nakleder. Bunun için Bafra ile 19 Mayıs arasına bir demiryolu da yapmıştır. Başlangıçta işler iyi gitse de 1929/30 dünya ekonomik buhranında büyük zarara uğrar.

O yıllarda Süleyman Balkan da Samsun’da hatırı sayılır bir zengin ve önemli bir iş insanıdır. Uzun yıllar Samsun Ticaret Odası başkanlığı yapar. Şimdilerde artık adı Ebusuut Caddesi olan sokak Kemal Vehbi Gül’ün belediye başkanlığına kadar Süleyman Balkan Sokağı olarak O’nun adını taşırdı. O yıllarda Samsun’un zengin Müslüman Türkleri Selahiye Mahallesi’ndeki konaklarda otururlardı. Süleyman Balkan’ın konağı da adını taşıyan sokaktaydı.

Süleyman Balkan ile Emin Sazak’ın yolu sadece ticarette kesişmez, aynı zamanda siyasette de kesişir. Süleyman Balkan da Demokrat Partilidir ve partinin Türkiye çapındaki ilk il teşkilatı olan Samsun İl Teşkilatı’nın kurucularındandır. Celal Bayar Samsun’a geldiğinde O’nun evinde kalır. Daha sonra oğulları Cengiz Balkan Demokrat Parti’nin, Akın Balkan ise Adalet Partisi’nin il başkanlıklarını yapacaklardır.

Emin Sazak’la Süleyman Balkan’ın yolları sadece ticaret ve siyasette kesişmez. Kader onları bir kere daha bir araya getirecek ve Emin Sazak’ın oğlu Gün Sazak Süleyman Balkan’ın kızı Nilgün Balkan’la evlenecek ve iki aile hısım olacaktır.

Geçenler Partisi’nden çok kısa ama mutlaka üzerinde durulması gereken bir açıklamayla istifa eden Süleyman Servet Sazak bu evlilikten dünyaya gelmiştir. Yani Süleyman Servet Sazak Eskişehirli olduğu kadar Samsunludur.

NOT: Bu yazının hazırlanmasında Himmet Kayhan’ın “Bir Şehidin Yolculuğu” kitabı ile Dr. Serkan Bulut’un “Samsun’da Siyasi Hayat” isimli yüksek lisans tezinden yararlanılmıştır. 

Ayrıca, anılarını bizimle paylaşan Sayın Mete Berk, Sayın Bahri Rendeci ve Sayın Erdem Demirdağ’a teşekkürlerimi sunuyorum.  BİR GELİŞ İKİ GİDİŞGÜNCEL
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞ
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
MÜDAFAA-İ HUKUKGÜNCEL
MÜDAFAA-İ HUKUK
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFEGÜNCEL
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFE
SIRADAKİ HABER
}