HaberlerASANLAR VE ASILANLAR(I)

ASANLAR VE ASILANLAR(I)

Samsunhabertv Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara kaleme aldı...

+
-
ASANLAR VE ASILANLAR(I)

Asanlar dört, asılanlarsa iki kişi.

Asanların başındaki isim Ali Çetinkaya. Daha çok Kel Ali diye bilinir. Asker. Libya’da, Balkanlarda, Çanakkale’de, Kafkaslarda. Kısacası her yerde ve milleti için, vatanı için cephelerde.

Yüz karası Mondros sonrası Ayvalık’ta 172. Alay Komutanı. İzmir’i işgal eden Yunanlılar 28 Mayıs 1919’da da Ayvalık’a çıkmaya kalkarlar. İstanbul “sakın karşı koymayın” dese de başta kendisi olmak üzere alayı Yunanlılara karşı çıkar ve Milli Mücadele’nin ilk resmi kurşununu O ve O’nun askerleri sıkar.

Milli Mücadele başlayınca Ankara’ya geçer, Afyonkarahisar mebusu olarak son Osmanlı Meclis-i Mebusanı’na katılır. İstanbul’un işgali üzerine İngilizler tarafından Malta’ya sürülür. Malta’dan döndükten sonra yine Ankara’dadır ve Milli Mücadele’nin saflarındadır.

Asanlardan bir diğeri Kılıç Ali’dir. Asıl adı Emrullahzade Asaf’dır. O da askerdir. Balkanlarda, Çanakkale’de savaştı, Teşkilat-ı Mahsusa’da çalıştı. “Çırpınırdın Karadeniz Bakıp Türk’ün Bayrağını” marşıyla ve sevinç gözyaşları arasında Bakü’ye gire İslam Ordusu Başkumandanı Nuri Paşa’nın hemen yanında. Yaveri.

Milli Mücadele’de Sivas’tadır, Mustafa Kemal Paşa’nın yanındadır. Gaziantep ve Maraş savunmasıyla görevlendirilir. Karayılan ve Şahin Beyle destanlar yazar. İsyanların bastırılmasında görev alır.

Ali Zırh da asanlar arasındadır. Hukukçudur. 16. Kolordu ve 2. Ordu müşavirliği ve 1923’den 1950’ye kadar tam sekiz dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği yapmıştır. Yani hep Ankara’dadır. Milletinin emrinde, devletinin yanındadır.

Ve bir diğer Ali, Necip Ali Küçüka. Hukukçu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Savcılık yaptı. İzmir’in işgali üzerine vatan savunmasına koştu, İzmir bölgesinde, Denizli’de Kuvay-ı Milliye’nin örgütlenmesine önemli katkılar verdi. Sivas Kongresi’ne Denizli delegesi olarak katıldı. Mandaya karşı çıktı. Milletvekili olarak Ankara’da bulundu.

Bu dört isme “asanlar” deyişim boşuna değil. Dördü de Milli Mücadele’nin iç isyanların birbirini kovaladığı o en zor günlerinde vatan hainlerini, Cumhuriyet’in ilk yıllarında da devrim ve devlet karşıtlarını yargılayan İstiklal Mahkemelerinin üyesidir. Ankara İstiklal Mahkemesi’nde dördü bir araya gelmiş ve Cumhuriyet karşıtlarını yargılamışlardır.

Asanlar bunlar, şimdi bir de asılanlara, daha doğrusu onlardan sadece ikisine bakalım. Ama ondan önce Yunan uçakları tarafından Eskişehir civarına ve Anadolu’nun değişik yerlerine atılan bir bildiriden birkaç alıntı yapalım.

“…Anadolu’da Kuva-yı Milliye maskaraları Yunan askerlerinin önünden namertçe bir surette kaçarken, zavallı saf ve gafil ahali ve askerden topladıkları kuvvetleri düşmanla savaşa tutuşturarak ve “siz mevkiinizde sebat edin, biz şu taraftan onların arkasını çevireceğiz” tarzında yalanlar ve hilelerle savuşup kaçarak zavallı neferlerimizi boşu boşuna kırdırmak usulünü takip ediyorlar…” 

Nasıl? Güzel değil mi? Mustafa Kemal ve Kuva-yı Milliye maskaraları… Kaçıyorlar öyle mi?

Dahası da var. “Mustafa Kemal, Ali Fuat, Bekir Sami zalim”  diye tanımlanıyor o bildiri de ve onlar ve onlarla birlik olanların “vücutlarını külliyen dünyadan kaldırmak insanlık için, Müslümanlık için farz olmuştur”  deniliyor.

Utanmazlık nasıl bir duygudur ve “Müslümanlara vatan için savaşanların vücudunu ortadan kaldırmak” ne zaman farz(!) olmuştur acaba?

Bu kadar değil, daha çok inciler(!) var o bildiride, onları da yazacağız.

(Devam edecek.) 

 

 Özdemir Erol'dan 'Bir Rüyaydı Sanki' kitabıGÜNCEL
Özdemir Erol'dan 'Bir Rüyaydı Sanki' kitabı
Samsun BB Başkanı Demir: 'Devasa problemlere çözüm ürettik'GÜNCEL
Samsun B.B. Başkanı Demir: 'Devasa problemlere çözüm ürettik'
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞGÜNCEL
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞ
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
SIRADAKİ HABER
}