HaberlerASANLAR VE ASILANLAR(II)

ASANLAR VE ASILANLAR(II)

Samsunhabertv Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara yazdı...

+
-
ASANLAR VE ASILANLAR(II)

Bir bildiriden alıntılarla bitirmiştim “Asanlar ve Asılanlar” başlıklı yazımın ilk bölümünü. “Bu kadar değil, daha çok inciler(!) var o bildiride, onları da yazacağız” diyerek.

Devam edelim kaldığımız yerden. “Zalim” diye niteledikleri  “Mustafa Kemal, Ali Fuat, Bekir Sami ve onlarla birlikte hareket edenleri” yani vatanı savunanları, yani “İstiklal-i Tam ve Hâkimiyet-i Milliye” peşinde koşanları, mallarını ve canlarını gözlerini kırpmadan feda edenleri “öldürmek” gibi yeni bir farz ihdas edenler o melun bildirinin devamında aynen şunları yazıyorlar:

“Bu memleketin başına bu kadar felaket getirmiş olan bu hainler daha yaşatılacak mı? Siz daha ne kadar böyle gafletle bunların gayrı meşru emirlerine ittiba edeceksiniz(uyacaksınız)? 

…Askerler! Bu kadar uyuduğunuz artık yeter, bu zalimlere alet olduğunuz artık kifayet eder. 

Padişahımız Halifemiz Efendimiz Hazretlerinin merhamet ve şefkat kucağı siz açılmıştır. Hepiniz koşunuz, geliniz dünya ve ahiret saadetini ihraz ediniz: İşte size ihtar ediyoruz. Allah’ını, peygamberini ve padişahını seven bu tarafa gelsin!” 

İki bildiri vardır o yıllarda İstanbul’da kaleme alınan ve Yunan uçakları tarafından Anadolu topraklarına atılan. Tam bir teslimiyet bildirisi. Teslimiyetten de öte tam bir ihanet. Kim yazdı, mühürlendi mi mühürlenmedi mi, tartışmalı ama başında son zamanlarda adeta kutsanan/kutsallaştırılmak istenen İskilipli Atıf Efendi’nin olduğu Teali-i İslam Cemiyeti(İslam’ı Yüceltme Derneği)adına yazıldığı ve dağıtıldığı kesin.

Yazan Mustafa Sabri Efendi, Teali-i İslam Cemiyeti’ne getiren ve imzalanmasını isteyen de damadı Kınıklı Zeki’dir.

İskilipli Atıf Efendi ve Tahir Hoca(Tahirül Mevlevi) Ankara İstiklal Mahkemesi’nde yargılanırken Kınıklı Zeki’nin kendilerini ”bunu imza edeceksiniz veyahut hakkınızda lazım gelecek tertibat alınmıştır”  diye tehdit ettiğini öne sürecekler, buna rağmen imza etmediklerini savunacaklardır. Hatta bir süre sonra da tekzip ettiklerini iddia edeceklerdir. Doğrudur, tekzip edilmiştir ama epey sonra ve sadece bir gazetede. Mahkeme başkanı bu tekzip zamanını “devir değişmişti” diye yorumlamıştır.

İskilipli Atıf Efendi’nin asılmasına neden olan veya gerekçe olarak görülen/gösterilen şapka devrimi ve o sebeple çıkan isyanlara gelmeden önce sorulması gereken asıl soru niyeyse bir türlü sorulmamış ya da onu savunanlar tarafından sorulamamıştır.

Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak, Ali Fuat Cebesoy, Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele, İsmet İnönü, Mehmet Akif Ersoy, Hasan Basri Çantay ve daha birçokları Anadolu’ya koşarken İskilipli Atıf Efendi ya da Babaeski Müftüsü Ali Rıza Efendi niye Anadolu’da değildir? Vatan savunmasına niye katılmadıkları niyeyse hiç sorulmadı, sorgulanmadı. İlk önce sorulması gereken asıl soru bu olmalıydı.

Asanlar Anadolu’da düşmana kurşun sıkarken asılanlar İstanbul’da kimlerin yanında, kimlerin konağında ya da sofrasındadır?

Daha kestirmeden bir soru: Mustafa Sabriler, İskilipli Atıflar, Mevlanzade Rıfatlar, Refik Halitler, Refi Cevatlar ve diğerleri niye Anadolu’da, niye düşmanın karşısında ve şehadet noktasında değiller de İstanbul’dalar?

(Devam edecek.)BİR GELİŞ İKİ GİDİŞGÜNCEL
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞ
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
MÜDAFAA-İ HUKUKGÜNCEL
MÜDAFAA-İ HUKUK
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFEGÜNCEL
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFE
SIRADAKİ HABER
}