HaberlerASANLAR VE ASILANLAR(III)

ASANLAR VE ASILANLAR(III)

Samsunhabertv Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara kaleme aldı...

+
-
ASANLAR VE ASILANLAR(III)

Önce bir soru: İskilipli Atıf ve şapka olaylarının/isyan kalkışmalarının şüphelilerini yargılayan Ankara İstiklal Mahkemesi kaç âlim, âlimi bırakalım bir kenara kaç kişi asmıştır? Yüz mü, bin mi, on bin mi yoksa tarih bilmezlerin, bilip te yalan söylemekten utanmayanların dediği gibi yüz binlerce mi?

Cevabı Prof. Dr. Ergün Aybars’ın “İstiklal Mahkemeleri” adlı çok kapsamlı ve bilimsel bir çalışmanın ürünü olan kitabında var: 76 kişi. Evet, sadece ve sadece 76 kişi. Ki bu sayının içinde sadece şapka kanunu bahanesiyle ayaklanmaya kalkanlar yok, Adana kabadayıları var, Maraş Mebusu Tahsin Bey, Tarikat-ı Salâhiye, Saltanatı ve Hilafeti geri getirmek isteyenlerin mahkemelerinde verilen idam kararları da vardır.

Gelelim şu Şapka Kanunu nedeniyle ortaya konan eylemlere ve İskilipli Atıf Efendi ile Babaeski eski Müftüsü Ali Rıza Hoca’nın asılmalarına.

Ali Rıza Hoca dedikleri eski müftüyü “din mazlumu” diye ilan edenler onun Milli Mücadele’de “halkı Yunanlılara karşı koymamaya davetten mahkûm olduğunu” aftan yararlanarak cezaevinde çıktığını ve Giresun olaylarındaki “kışkırtıcı eylemlerinden” dolayı idam edildiğini bilmezler mi? Bilmiyorlarsa cahiller, biliyorlar ve buna rağmen onu din mazlumu ilan ediyorlarsa sahtekârlardır.

Bir daha altını çizelim İskilipli Atıf Efendi şapka giymediği için asılmadı. 11 Kasım 1925’de kabul edilen ve 28 Kasım 1925’de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 671 Sayılı Kanun “şapka giymeyi sadece mebuslara ve memurlara” zorunlu kılar. Ne İskilipli Atıf ne de Ali Rıza o tarihte şapka giymek zorundadırlar, çünkü ikisi de memur değildir.

İskilipli Atıf “Frenk Mukallitliği ve Şapka” adlı risale kitabından dolayı da asılmamıştır. O kitabı Şapka Kanunundan önce yazmıştır ama şapka kanunundan sonra dağıtmaya da devam etmiştir.

İskilipli Atıf “söz konusu kitabın çıkan isyanlarda kışkırtıcı rol oynadığı ve dağıtılmasının yasaklanmasından sonra bile isyan bölgelerine gönderilmesinin tespiti üzerine Türkiye Cumhuriyeti Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nu(Anayasasını) kısmen ve tamamen değiştirmek veya görev yapmasını engellemeye cebren teşebbüs(zorla kalkışma)” suçundan idam edilmiştir.

İki soru daha ve son: 1- İskilipli Atıf Efendi Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’den affını istemiş midir? 2- Bu devlet İskilipli Atıf Efendinin eşi Zahide Hanım’a maaş bağlamış mıdır?

Bu yazıyı hazırlarken hem Prof. Dr. Ergün Aybars’ın “İstiklal Mahkemeleri” kitabından hem de Ümit Doğan’ın “İskilip Atıf Gerçeği” kitabından çok yararlandım. Kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.(Şimdilik SON)     

 BİR GELİŞ İKİ GİDİŞGÜNCEL
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞ
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
MÜDAFAA-İ HUKUKGÜNCEL
MÜDAFAA-İ HUKUK
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFEGÜNCEL
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFE
SIRADAKİ HABER
}