HaberlerBU GENÇLER BİZİM GELECEĞİMİZ DEĞİL Mİ?

BU GENÇLER BİZİM GELECEĞİMİZ DEĞİL Mİ?

Samsunhabertv Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara kaleme aldı...

+
-
BU GENÇLER BİZİM GELECEĞİMİZ DEĞİL Mİ?

Bu gençler yani şu yüzde yetmişten fazlası geleceğini yurt dışında arayan gençler…

Umutsuz gençler…

Diplomalı hatta kimi birkaç diplomalı, bilgili, liyakatli, dürüst ama torpilsiz ve kaçınılmaz olarak işsiz gençler…

Yıllarca bu ülkede imtihan soruları çalındı. Çalınan sadece imtihan soruları değildi, o gençlerin yani bizim gençlerimizin istikballeriydi, hayalleriydi. Sadece o gençlerin geleceği, hayalleri değil bu ülkenin geleceği, bu milletin umut ve hayalleri de çalındı.

Sayıların büyüklüğü ile övünme hastalığı her yerde ve her şeyde niteliği/kaliteyi düşürdü ama asıl darbeyi eğitime vurdu, asıl tahribatı eğitimde yaptı.

Eğitimi taş ve betona hasreden anlayış üniversiteleri bilim kaynağı olarak değil de kahvehane, lokanta, otel ve ev sahiplerine ama bundan da önemlisi ve daha zararlısı yandaş vakıflara kazanç kapısı olarak gören anlayışla el ele, kol kola üniversiteleri bilimin öğretildiği ve üretildiği mekânlar olmaktan çıkarttı.

Bilimin üretilmediği yerde rant üretilir, akademik unvanlar dağıtılır oldu. Osmanlıyı yıkan “beşik uleması” uygulamasının bir benzeri karı koca, ana kız, baba oğul akademisyen anlayışıyla geri getirildi.

İlber Ortaylı Hoca yıllar önce, henüz cemaat organizasyonları ortalığı kaplamadan çok önce uyarmıştı bir bölgede yapılan sınavlardaki kontrol uygulamasının daha doğrusu kontrolsüzlüğün üniversite eğitimine vurduğu darbe konusunda.

Vurulan darbeler yeterli görülmemiş olsa gerek ki şimdi de YÖK devreye girdi ve “giriş sınavında barajı kaldırarak” öldürücü darbeyi vurdu. Okuduğunu anlamak ya da meramını anlatmaktan oldukça uzak bir gencin onlarca soru içinden sadece birisini doğru cevaplaması onun üniversiteye girmesinin yolunu açacak ve o da üniversite diplomasına kavuşacak! Ya da diplomalı işsizler ordusuna katılacak.

Bu eğitim ve öğretimle akıbetimiz Osmanlının akıbetine dönmez inşallah. Osmanlıyı eleştirmek değildir bu satırlar Osmanlıdan ders çıkartmaktır. 15. Asırda devrinin en ileri eğitim ve öğretim kurumları olan Fatih ve Süleymaniye medreselerinden 16 asrın ikinci yarısında akli bilimleri çıkartan anlayış Osmanlının geri kalması ve yıkılmasındaki en büyük nedendir.

Kaçıyorlar ya da kaçmanın yollarını arıyor, hayalini kuruyorlar. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, bu çocuklar bizim umutlarımız, hayallerimiz, geleceğimiz. Yapmayın, kıymayın bu gençlere, onları kaçmakla kalıp diplomalı işsizliğe dolayısıyla açlığa mahkûm olmak arasında tercihe zorlamayınız.

Çağımızda ülkelerarası yarış giderek daha da hızlanıyor ve ne yazık ki ülkemiz eğitim alanında her geçen gün biraz daha geriye düşüyor. Gelişmekte olan ülkeler liginden geri kalmış ülkeler ligine düşüş -Allah göstermesin ama- çok acı olur. 

 BİR GELİŞ İKİ GİDİŞGÜNCEL
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞ
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
MÜDAFAA-İ HUKUKGÜNCEL
MÜDAFAA-İ HUKUK
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFEGÜNCEL
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFE
SIRADAKİ HABER
}