HaberlerYAZSAYDIM

YAZSAYDIM

Samsunhabertv Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara kaleme aldı...

+
-
YAZSAYDIM

Tam bir ay olmuş yazmayalı/yazamayalı… Çok niyetlendim yazmaya, çok oturdum bilgisayarın başına ama bir türlü gitmedi parmaklarım tuşlara, yazamadım/yazamadım.

Yazsaydım şayet Dr. Mustafa Çalık’ın ifadesiyle “Tal’at”ı, genelin ifadesiyle de Talat Paşa’yı yazardım, şehit Talat Paşa’yı.

“Beni bir gün sokakta vuracaklar. Alnımdan kan akarak yere serileceğim. Yatakta ölmek nasip olmayacak. Ziyanı yok, varsın vursunlar, vatan benim ölümümle bir şey kaybedecek değildir. “BİR TALAT GİDER BİN TALAT GELİR” diyen Tal’at’ı, Talat Paşa’yı yazardım.

Bir sokakta vuruldu bir Ermeni terörist tarafından; ama alnından değil kafasının arkasından vuruldu. Katil O’nu alnından vuramamıştı, yüz yüze gelmeye, gözüne bakmaya cesaret edememişti. Katil arkasından sokuldu ve ateş etti. O beklediği gibi sokakta vuruldu ve sokağa düştü.

O hayatında hiç eğilmemişti, ne düşmanlarının karşısında ne de altınların önünde. Büyük şair Mithat Cemal Kuntay O’nun ilk ve son eğilmesini “En son eğildinse de kurşunla eğildin/ Altınlar akarken de züğürt ölmeyi bildin” dizeleriyle anlatır.

Talat Paşa sadece İttihat ve Terakki’nin değil bugün bayrağının altında özgür ve egemen yaşamanın gururunu taşıdığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de kurucu önderidir. O ve O’nun dava arkadaşlarına, İttihatçılara yani Milli Mücadele’nin Müdafaa-i Hukukçuları, Kuva-yı Milliye kahramanlarına biz sadece ve sadece şükran borçluyuz. Bir vatana, bir devlete, sahip olmanın şükran borcu…

Büyük vatansever, büyük devlet adamı, ünlü hukukçu Mahmut Esat Bozkurt “Mümkün olsa şu iki kişi aleyhinde konuşanların dillerini kestirirdim: Biri Talat Paşa diğeri de Mustafa Kemal Paşa” der.

Bunları yazmam boşuna değil; 15 Mart Talat Paşa’nın şehadetinin yıl dönümüydü. O’nu anmadan olmazdı.

ERMENİSTAN’DAN ARABİSTAN’A MI?

Dün uyarılar cephelerden geliyordu bugün belediyelerden geliyor.

Dün kumandanlar uyarıyordu başkenti “Ermeniler ordumuzu arkadan vuruyor” diye. Bugün kimi belediye başkanları feryat ediyor “böyle giderse ilimiz elden çıkar” diye.

Yıl 1914-15, Birinci Dünya Savaşı bütün hızıyla sürüyor, Ruslar Doğu Anadolu’da bizimle vuruşuyor ve “içimizdeki Ermeniler” emperyalist devletlerin kışkırtmasıyla boylarından büyük hayallere kapılıyor, eylemlere kalkışıyor.

Ve iki kişi çıkıyor ortaya biri Talat Paşa diğeri de Enver Paşa. Enver Paşa istiyor Talat Paşa “tüm sorumluluğu üstüne alarak” uyguluyor: Cephe gerisindeki Ermeniler kaldırılarak imparatorluğun savaştan uzak bölgelerine iskân edilecekler, yerleştirilecekler.

Birileri ya bilmediklerinden ya da bilmelerine rağmen etnik eziklikleri veya cedlerindeki ihanet utancı nedeniyle olsa gerek zorunlu göçü bir katliam gibi sunmaya çabalar. Sadece iki Ermeni’den iki alıntıyla cevap vereceğim bu suçlamalara. Birisi Lozan’daki Milli Ermeni Heyeti Başkanı Bogos Nubar Paşa’dan diğeri ise Bağımsız Ermenistan’ın ilk Başbakanı Ovanes Kaçaznuni’den.

Bogos Nubar Paşa’nın Avrupalı devletlerin dışişlerine gönderdiği yazıda şu ifadeler aynıyla yer alıyor:

“Ermeniler İtilaf Devlerine(İngiltere, Fransa, Rusya) karşı olan sarsılmaz bağlılıkları nedeniyle ağır özveriler ve devamlı ıstıraplarla karşılaşarak bütün cephelerde İtilaf Devlerinin yanında savaşmışlardır.”

Ermenistan’ın ilk Başbakanı Ovanes Kaçaznuni de Taşnak Partisi’nin 1924’te Bükreş’te toplanan ve fesih kararı alan kongresine sunduğu “Taşnak Partisi’nin Yapacağı Bir Şey Yok” başlıklı raporunda şunları söylüyor:

“Türkler ne yaptıklarını biliyorlardı ve pişmanlık duymalarını gerektirecek bir husus bulunmamaktadır. Sonradan da anlaşılacağı üzere bu yöntem Türkiye’de Ermeni meselesinin temelli çözümü açısından en kesin ve en uygun yöntemdi.”

Ne olur; hukuken “sığınmacı” ama bazı çevrelerce “muhacir” diye tanımlanan ve daha yakın zamana kadar da iktidar mensuplarınca ve hatta Sayın Cumhurbaşkanınca “ülkelerine geri gönderilecekleri” ifade edilen Suriyeliler konusunda belediye başkanlarının feryatlarına kulak veriniz.

Yarın çok geç olabilir.Özdemir Erol'dan 'Bir Rüyaydı Sanki' kitabıGÜNCEL
Özdemir Erol'dan 'Bir Rüyaydı Sanki' kitabı
Samsun BB Başkanı Demir: 'Devasa problemlere çözüm ürettik'GÜNCEL
Samsun B.B. Başkanı Demir: 'Devasa problemlere çözüm ürettik'
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞGÜNCEL
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞ
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
SIRADAKİ HABER
}