Haberler2023 OLMADI 2053'E NE DERSİNİZ?

2023 OLMADI 2053'E NE DERSİNİZ?

Samsunhabertv Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara kaleme aldı

+
-
2023 OLMADI 2053'E NE DERSİNİZ?

2006 ya da 2007’de başladı Samsun’un hızlı tren sevdası ve o sevdanın alabildiğine istismarı. Okuduğunu anlamayan ama gördüğünü aşırmakta oldukça becerikli birinin Trabzon kaynaklı bir haberi aşırmasıyla başlayan bu sevdayı o günden bugüne siyasetçisinden bürokratına, başkanından bakanına kimler kullanmadı, kimler sömürmedi ki!

2019’da gelecekti, olmadı 2023’e ertelendi, müjdeler müjdeleri, ertelemeler ertelemeleri, hayal kırıklıkları hayal kırıklıklarını kovaladı ama o tren gelmedi, bu gidişle geleceği de yok. Biz daha o günlerde “2035’e kadar Samsun’a hızlı tren yok” diye yazmıştık. Gelecek falcısı değildik ama internete girince her bilgiye ulaşmak mümkündü. Ne yazık ki insanlarımız araştırmak yerine hayal satıcılarına inanmayı tercih etti.

İyi Parti İlkadım İlçe Başkanı Burcu Işıtan Satar Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde TCDD Genel Müdürlüğü’ne “Samsun-Ankara Hızlı Tren Projesinin aşamalarını ve niye tamamlanamadığını” sormuş. Daha önce de Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşımıştı.

Samsun-Ankara Yüksek Hızlı Projesi bir hayal projedir. Ne TCDD’nin yakın zaman plan ve projeleri arasında vardır ne de hükümetin yatırım programlarında böyle bir yatırım söz konusudur. Olan sadece ve sadece bir oyalamadan ibarettir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 2022 Yatırım Programı’nda Samsun-Ankara Hızlı Tren Projesi’nden sadece ve sadece “yapımı 2022’den sonraya kalanlar” alt başlığı bölümünde ve “ÇED, Etüt-Proje, Fizibilite Etüdü” şeklinde bir satırla bahsedilmektedir. Evet, sadece bir satır, fizibilite etüdü, o da henüz bitmemiş, bitişi 2022’den sonraya kalmış bir çalışma. Proje tutarı 49. 473. 698 TL imiş bunun da 48. 473. 698 TL’si harcanmış, 1 milyon TL’si kalmış.

O da harcanır ve bu etüt-proje çalışması biterse bu yolun verimli/ekonomik olup olmadığına bakılacak, ekonomik bulunursa ve önceliği olduğu görülürse, yapım projesi hazırlanacak, sonra kamulaştırılmalar yapılacak ve sonra da ihale edilecek. Ve eğer zamanında yeterli kaynak bulunursa ve zamanında ve yeterince tahsis edilirse bu yol elbet bir gün bitecek ama ne zaman? Galiba hem sorulması hem de dürüstçe yanıtlanması gereken asıl soru da bu. Ne zaman?

Türk tarihi şanlı zaferlerle doludur; biri olmazsa ne gam, bir diğeri olur diye daima bir kutlu tarihe ertelemek mümkün. 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yılı olmadı, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı da olmayacak ama İstanbul’un fethinin 600’üncü yıldönümünde olur! O zaman da olmazsa Malazgirt zaferinin 1100’üncü yıldönümü ne güne duruyor.

Türk ince zekâsının timsali Nasrettin Hoca borçlu ama borcunu inkâr da etmiyor. Sadece biraz zaman ve biraz sabır istiyor. Alacaklısına “şu bahçemin kenarına şu çalıları niye diktim ki? Bahar gelecek o çalılar yeşerecek, koyunlar kuzular kıra çıkacak, gelip geçerken tüyleri o çalılara takılacak, ben toplayacağım, hanım eğirecek, iplik yapacak, kazak dokuyacak, ben pazara götürüp satacağım ve senin borcunu ödeyeceğim” der ya, bizim hızlı tren hattı da o misal galiba!

Tarih çok, elbet yapılır o demiryolu ve elbet sağlanır o hızlı tren ulaşımı, yeter ki siz biraz sabretmeyi biliniz.

Bu arada bir de ben sorayım: Cumhuriyet’in 1920’lerin imkânsızlıkları içerisinde 7 yılda yapıp hizmete soktuğu Samsun-Sivas hattının 8 yıldır süren İyileştirme(rehabilitasyon) çalışması ne alemde; yolcu ve yük seferleri planlandığı ya da vaat edildiği şekliyle ne zaman başlayacak? BİR GELİŞ İKİ GİDİŞGÜNCEL
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞ
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
MÜDAFAA-İ HUKUKGÜNCEL
MÜDAFAA-İ HUKUK
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFEGÜNCEL
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFE
SIRADAKİ HABER
}