HaberlerONLAR ARAP BİZ TÜRK'ÜZ

ONLAR ARAP BİZ TÜRK'ÜZ

Samsunhabertv Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara yazdı...

+
-
ONLAR ARAP BİZ TÜRK'ÜZ

Giderek zıvanadan çıkan ve hızla irtifa kaybeden bir tartışmanın içine hem de akıl almaz bir hızla yuvarlanıyoruz. Hatta yuvarlandık bile. Üst düzey siyasetin kullandığı dil bu topluma mensup olan ve bu toplumun değerlerine saygı duyan herkesi üzüyor, en azından ben öyle düşünüyorum.

Bir bakan bir genel başkana “Ben bu adamı adam yerine ve insan yerine koymam. Bu hayvandan aşağı bir adamdır. Soros çocuğudur ve operasyon çocuğudur. İstihbarat elemanı olduğu apaçık bellidir” diyor, demekte hiçbir sakınca görmüyor. O genel başkan da o bakana  sabah saat 11.00’de bakanlığın önüne yalnız ve silahsız gideceğini söyleyerek “zerre kadar erkekliğin varsa orada ol” diye meydan okuyor.

Ne günlere kaldık Ya Rabbim!

Neyse; konum bu tartışma ve seviyesi değil, Sayın Bakanın Suriyeli Araplarla biz Türkleri kastederek kullandığı “Biz bunlarla 100 yıl önce aynı milletin insanlarıydık” sözleri.

Hayır, Hayır, Hayır…

100 yıl önce biz bunlara aynı milletin çocukları değildik. 100 yıl önce de bin yıl önce de onlar Arap’tı biz Türk’tük.

Evet, biz bin yıl önce de 100 yıl önce de oralardaydık ama asla Arap olmadık ve onları Türkleştirmedik. Onlar Arap kaldı biz Türk kaldık. Onlar yan geldi yattı biz savaştık. Onlar İslamiyet’in istismarcısı biz İslam Aleminin “yol açıcı kılıcı, koruyucu kalkanı” olduk. Onlar kendilerine “hakim-ül Haremeyn/Mekke ve Medine’nin hakimi/hükümdarı” derlerdi biz “hadim-ül Haremeyn” dedik. Yani Mekke ve Medine’nin hadimi, hizmetlisi.

Bir kitap vardı; sekiz yıl kadar önce Sayın Recep Tayyip Erdoğan da tavsiye etmişti gençlere Partisinin grup toplantısında yakın tarihimizi öğrenmeleri için. Şunları söylüyordu: “Gençlerimize defalarca kitap tavsiyesinde bulundum. Birinci Dünya Savaşı’nın yıldönümünde gençlerimize bir kez daha buradan tavsiye diyorum, Osmanlının son dönemini anlatan Zeytindağı isimli kitabı gençlerimiz mutlaka okusunlar.”

Zeytindağı çok küçük hacimli ama çok dolu bir kitaptır, harika üslubuyla insanı adeta esir alır ve adeta bir solukta okunur. Hani şu savaş sonrası Anadolu’nun bir istasyonunda gelene geçene oğlu Ahmet’i soran bir anne vardır ya işte o kitap. Fahrettin Paşa’nın Medine Müdafaasını değil ama Cemal Paşa’nın Suriye, Ürdün, Lübnan’ını Falih Rıfkı Atay’ın harika Türkçesiyle anlatır.

Şu satırlar o kitaptan: “Suriye, Filistin ve Hicaz’da: “Türk müsünüz?” sorusunun birçok defalar cevabı: “Estağfurullah” idi.

Bu kıtaları ne sömürgeleştirmiş ne de vatanlaştırmıştık.

Osmanlı İmparatorluğu buralarda, ücretsiz tarla ve sokak bekçisi idi.”

Bir alıntı daha hacmi küçük ama manası çok derin o kitaptan:

“Çöl bedevilerinin altın ve kıymetli taştan başka dinleri yoktu. Sınır boylarındaki şeyhlerin göğsünde İngiliz ve Alman nişanları yan yana idi…

İngiliz cephesinden at kaçırıp bize satan Bedeviler, dönüşlerinde bizim atlarımızı çalıp İngilizlere satarlardı.”

O günden bugüne değişen pek bir şey yok galiba.

Olay inkârla, kimsenin güvenmediği ve biri diğeriyle çelişen gelişi güzel açıklamalarla ya da ileriye dönük hayali söylemlerle geçiştirilemeyecek kadar önemlidir. Hükümetin, hükümetin tüm bakanlarının değilse bile Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun en büyük destekçisi Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin ifadesiyle “kontrolsüz göç adı konmamış istiladır. Demografik yapımıza kumpastır.”

Yine Sayın Bahçeli’nin ifadesiyle “Küresel ve bölgesel güçlerin bu düzensiz göçteki parmak izlerini iyi araştırmak gerekmektedir.”   BİR GELİŞ İKİ GİDİŞGÜNCEL
BİR GELİŞ İKİ GİDİŞ
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINAGÜNCEL
'NAH ALIRSIN'DAN AKDENİZ' MARŞINA
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDERGÜNCEL
İÇİMDE BİN TÜRLÜ KEDER
MÜDAFAA-İ HUKUKGÜNCEL
MÜDAFAA-İ HUKUK
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFEGÜNCEL
BİR FETVA, BİR MAHKEME VE BİR HALİFE
SIRADAKİ HABER
}