EKONOMİ

Murzioğlu: "Gelin bir tuğla da siz bağışlayın"

Deprem bölgesi için 1 milyar lira katkıda bulunarak konut seferberliği başlattıklarını duyuran TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ardından Samsun'daki oda ve borsa başkanları, Samsun TSO ev sahipliğinde kampanyaya destek olmak için bir araya geldi.

Türkiye'nin 2023 yılı kenevir ekim alanının 6 bin 500 dekar olması bekleniyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, Samsun'da yeni kurulan bir tekstil fabrikasının Samsun, Amasya, Kastamonu, Çorum ve Tokat gibi illerde kenevir üretimini arttıracağını ve Türkiye'nin 2023 yılı ...

İç sularda av yasağı başladı

Samsun'da iç sularda balık av yasağı başladı, stok tespiti yaptırmayanlara yasal işlem uyarısı yapıldı.

Balıkçılar son 20 yılın en bereketli av sezonunu geçirdi

Samsun Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, 'son 20 yılın en bereketli' balık sezonunu geçirdiklerini söyledi.

Zeren: "TOGG almaya hak kazandığımız için mutlu ve gururluyuz"

Türkiye'nin yerli ve milli otomobili TOGG'u satın almak için başvuruda bulunan Çarşamba Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve iş insanı Şevket Zeren, yerli otomobil almaya hak kazanan 15 bin 145 numaralı kişi oldu. Zeren, mutlu ve gururlu ol...

2. el otomobilde bayram hareketliliği

Ramazan Bayramı öncesi 2. el otomobil pazarlarında hareketlilik arttı.

Başkan Sarıcaoğlu: "Yatırımcılarımızın yanındayız"

Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, "İlçemize gelip yatırım yapan girişimcilerimizin her zaman yanındayız" dedi.

'Katık Otobüsü' ile atıklar tekrar ekonomiye kazandırılıyor

Samsun'un Atakum ilçesinde geri dönüştürebilir atıkları ücret karşılığında toplayan Atakum Belediyesi Katık Otobüsü aile bütçesine katkı sağlarken, atıkların tekrar ekonomiye kazandırılmasına da vesile oluyor.

Özdemir: "Havza OSB yatırımcılar için önemli avantajlar sağlıyor"

Samsun'un Havza İlçe Belediye Başkanı Özdemir, Havza OSB'nin konumu ve içerisinden geçen demiryolu ile yatırımcılar için önemli avantajlar sağladığını söyledi.

Karabük'e 60 milyon 503 bin lira KÖYDES ödeneği

Karabük İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, 2023 yılında 60 milyon 503 bin lira KÖYDES ödeneğinin kent için ayrıldığını bildirdi.

Karabük'ten "3 Nisan Sanayi Günü" olsun talebi

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) öncülüğünde sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla, 3 Nisan tarihinin "Sanayi Günü" olarak kutlanması için çağrı yapıldı.

KARDEMİR'den 1 milyar dolarlık yatırım hedefi

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) 28. Olağan Genel Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Bayraktar'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Bayraktar, KARDEMİR'in 2023-2028 yılları içerisinde 1 milyar dolarlık yeni yatırımlar hed...

Ceylan KARDEMİR ve Karabük'ün kuruluşunu kutladı

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AK Pati Karabük milletvekili aday adayıMehmet Ceylan, Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Karabük'ün kuruluşunu kutladı.

"Çeltik" tarımından "çelik" saniyiine

Atatürk'ün talimatıyla dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından 3 Nisan 1937 tarihinde Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) temelinin atılmasıyla geleceği değişen Karabük, bugün kuruluşunun 86. yıl dönümünü kutluyor.

Bolu'da 1 milyon TL'lik kredi ile çiftçiler traktörlerine kavuştu

Bolu'nun merkez ilçesine bağlı Yakuplar köyündeki iki aileye 1 milyon 200 bin lira hibe destekli traktör kredisi verildi. Çiftçiler verilen kredi ile traktörlerine kavuştu.

Kıbrıscık'ta 600 bin lira hibe destekli traktör kredisi için kura çekildi

Bolu'nun Kıbrıscık ilçesine bağlı Karaköy köyünde 600 bin lira hibe destekli traktör kredisi için kura çekildi.

Karabük'te ihracat ve ithalat azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dış ticaret istatistiklerine göre Karabük'te ihracat geçen yıl Şubat ayına yüzde 11,9 azalarak 21,8 milyon dolar, ithalat yüzde 46,8 azalarak 59,6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Samsun'da çilek yetiştiriciliği gelişiyor

Samsun Kavak Tarım İlçe Müdürlüğü ve Kavak Yerel Eylem Grubu(YEG) ilçede çilek rekoltesinin artırılması amacıyla 'Çilek Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi'ne start verdi.

Murzioğlu: "Gün birlik olma günü"

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Türkiye'yi derinden sarsan deprem felaketinin etkilediği coğrafyanın tarihiyle, kültürüyle, tarımıyla, sanayisiyle çok önemli değer oluşturan bir bölge olduğunu belirterek, ...

Talihlinin TOGG heyecanı

Samsun'da yerli ve milli otomobil TOGG'u almak için başvuran ve almaya hak kazanan Halil Hakan Koç (49), "Yerli ve milli otomobilimizi kullanacağım için çok heyecanlı ve mutluyum" dedi.

Fırın denetiminde pide gramajları yüksek çıktı

Samsun'da Ramazan ayı dolayısıyla fırınlara yapılan denetimlerde pide gramajları yüksek çıktı.

1 TL'ye aldığı atık şişeleri Avrupa'ya 50 euroya satıyor

Samsun'da hediyelik eşya üreten Temel Samangül (60), 1 TL'ye toplattığı atık şişleri sanat eserine dönüştürerek, Avrupa'ya 50 euroya satıyor.

50'ye yakın gemi Samsun açıklarında sıra bekliyor

Samsun'daki limanlarda oluşan yoğunluktan dolayı 50'ye yakın gemi Samsun açıklarında sıra bekliyor.

Hem öğrenip hem kazanıyorlar

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'na bağlı tesislerde düzenlenen kurslar kadınların hayatına yön veriyor. Kurslara katılarak eğitim alanlar hem aile ekonomilerine katkı sunuyor hem de kendi ayaklarının üzerinde duruyor.

Başkan Demir: "GES ile yılda 250 milyon TL tasarruf sağlayacağız"

Yenilenebilir enerji kaynaklarına önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, bölgenin en büyük güneş enerji santralini (GES) kuruyor. Çalışmalar kapsamında üretilecek elektriği trafo merkezine aktaracak hatta bulunan 121 enerji nakil hattı direğinden 117'si...

Samsun Teknopark'tan 7 milyon liralık AR-GE ve 8 milyon dolarlık ihracat

Samsun Teknopark firmaları 2022 yılında 7 milyon liralık AR-GE ve 8 milyon dolarlık ihracat geliri elde etti.

Kadınlar atık malzemeleri ekonomiye kazandırıyor

Samsun'un Kavak ilçesinde kadınlar, atık malzemeleri yeniden ekonomiye kazandırıyor.