Mustafa ENGİN

  MİZAHI OLMAYAN ÜLKE

Mustafa ENGİN

Osman Kara Medya ‘ya bağlı SamsunHabertv.com yayın hayatına başladı.

Şehrimize yeni bir nefes getirecek , farklı bir bakış açısı yakalayacak olan  ve değişik seslerin olacağı bu

Haber sitesine başarılar dileyerek ilk yazıma başlıyorum.

 

Bu şehirde yaşayan herkes işte , ev de ve sokakta olan bitenin ve genel bir mutsuzluğun farkındayız.

Herkes gergin, herkes sinirli maalesef.  Siyasi ve toplumsal tartışmalar ise tartışmadan çok kavga kıvamında.  Sohbetlerin tamamı ise ekonomik sıkıntılar ve geçim derdi üzerine.

Yani kısaca   //  Ne olacak bu memleketin hali // !!!!

Bence bütün bu sebeplerin yanı sıra mizah yoksunluğu bizi bu kadar mutsuz eden. Evet, evet ülkemizde mizah yok. Mizah yapan kalmadı.

Hacivat ve Karagözden , Nasreddin Hoca’dan orta oyunundan gelen bir mizah anlayışı olan bu ülkede mizah anlayışı kalmadı.

Halbuki mizah ülkenin zenginliği ve emniyet sübabıdır.

Söylenemeyenleri , söylenmeyenleri söyler, duyulmayan sessiz fısıltıları yüksek sesle hicvederek duyurur. Böylece hem halkı güldürüp eğlendirerek  rahatlatır hem de gerekli mesajları , duyması gerekenlere iletmiş olur.

Lakin mizahın temeli olan eleştiriye ve hicve tahammül ve hoşgörü kalmadı. Mizah ve mizahçılar topluma ayna tutarlar. Siyasetçi, işadamı , bürokrat ve bizzat halkın kendisi o aynada kendine bakar mizah sayesinde.

Amma velakin karikatüristler mahkeme kapılarında , mizah yapan sanatçılar savcı önlerinde olduğu sürece yeşermez o mizah filizi. Elbet mizah yapanlar bunlardan da mizahi olaylar çıkartacaktır. Ama hoşgörü iklimi olmadan nasıl icra ederler sanatlarını.

Biz mizah ve mizahçılar açısından şanslı dönemlere denk gelenlerdeniz. Gırgır, Fırt, Çarşaf gibi mizah dergileri ile büyüdük.

Tarzan’ı, Arap Kadri’yi , Çılgın Bediş’i, Eşi Nadide’yi  ve Utanmaz Adamı okuyup eğlenerek büyüdük.

Efsane  Devekuşu Kabareyi çoğu kez izleyemesek de kasetlerini dinleyerek çok kahkaha atmışlığımız vardır. Orada;  Sağlık, eğitim, siyaset ve toplumsal noksanlıkları ,eksikleri ve yanlışlıkları öğrendik.

Olacak O Kadarın yayınladığı akşamlar evden çıkılmaz ve ertesi hafta ki programa kadar o espriler sokaklar da havada uçuşurdu.

Mükremin Çıtır, Tenzile Anne , Tirbüşon ve diri vücutlu Feriştah yengeyi seyretmekten büyük keyif alırdık. 

Lütfen biraz hoşgörü ve tahammül mizaha ve mizahçıya, 

İnanın hepimiz daha rahat eder , daha neşeli ve daha insan oluruz.