YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

NELER SÖYLÜYOR ŞU OVANES KAÇAZNUNİ?

Sade vatandaşlar bilmeyebilir ama içerideki ve dışarıdaki açık Ermenilerle kripto/gizli Ermeniler ve Ermeni muhipleri bilirler hem de çok iyi bilirler. Bilirler de bilmezden gelirler, raporunu okumuşlardır mutlaka ama hatırlamazdan gelirler, en azından bir yerlerde görmüşlerdir de görmezden gelirler.

 

Ovanes Kaçaznuni Ermenistan’ın ilk başbakanıdır. 1918 Temmuzundan 1919 Ağustos’una kadar başbakanlık yapar. Ermenistan Taşnaksutyun Partisi’nin kurucularındadır. 1923 Nisan’ında Taşnaksutyun’un Bükreş’te yapılan Yurtdışı Konferansı’na bir rapor sunar. O raporu Mehmet Perinçek Moskova Devlet Arşivi’nde bulur. Rapor 2005’de Türkçeye çevrilerek yayınlanır.

 

Küçük hacimli ama oldukça önemli bir kitaptır. Okunması hem kolay hem de şarttır.  Ovanes Kaçaznuni, bu kitapta, Ermenilerin kalkışmalarını, hayal kırıklıklarını, aldanışlarını ve yarı yolda bırakılışlarını, Rusları, İngilizleri, Fransızları, Amerikalıları, vaatleri ve ihanetleriyle büyük bir açık yüreklilikle anlatır. Sadece onların ihanetlerini değil onların emrinde kendilerinin Türk’e nasıl saldırdığını da yazar hiç saklamadan.

 

Ovanes Kaçaznuni, anlatımına 1914’le başlar ve “1914 sonbaharında, Türkiye henüz savaşan taraflardan birine katılmamış, fakat savaş hazırlıkları içindeyken, Güney Kafkasya’da büyük gürültü içinde ve enerjik biçimde Ermeni gönüllü birlikleri oluşturulmaya başlandı” diye devam eder.

 

Ona göre “1914 sonbaharında Ermeni gönüllü birlikleri kurulması ve Türkiye’ye karşı faaliyete geçmesi, Ermeni halkının hemen hemen çeyrek yüzyıl boyunca beslenmiş olduğu psikolojinin doğal ve kaçınılmaz sonucuydu.”

 

Şu ifadeler de o rapordan:

“1914 kışı ve 1915 yılının ilk ayları, Taşnaksutyun da dahil olmak üzere Rusya Ermenileri açısından bir heyecanlanma ve umut dönemiydi. Biz kayıtsız şartsız Rusya’ya yönelmiş durumdaydık. Herhangi bir gerekçe yokken zafer havasına kapılmıştık; sadakatimiz, çalışmalarımız ve yardımlarımız karşılığında Çar Hükümeti’nin ( Güney Kafkasya Ermenistan’ı ile Türkiye’nin Ermeni eyaletlerinden oluşan) Ermenistan’ın bağımsızlığını bize armağan edeceğine emindik.

 

Başımız dumanlanmıştı. Biz kendi isteklerimizi başkalarına mal ederek, sorumsuz kişilerin boş sözlerine büyük önem vererek ve kendimize yaptığımız hipnozun etkisiyle, gerçekleri anlayamadık ve hayale kapıldık. ”

 

Ovanes Kaçaznuni “Ermeni halkının gücü, onun siyasal ve askeri önemi, keza Ruslara verdiği destek fazla abartıldı. Bizim gayet mütevazı imkanlarımıza fazla değer vererek, sonuçta kendi umut ve beklentilerimizi de abarttık” dedikten sonra sözü tehcire getirerek şunları yazar:

 

Türkler ne yaptıklarını biliyorlardı ve bugün pişmanlık duymalarını gerektirecek bir husus bulunmamaktadır; sonradan da anlaşıldığı üzere, Türkiye’de Ermeni meselesinin temelli çözümü açısından bu yöntem en kesin ve en uygun yöntemdi.”

 

Ovanes Kaçaznuni, İngilizlerin kendilerini yarı yolda bırakmasından da yakınır ve şu hazin itirafta bulunur: “Kötü kaderden şikayet etmek ve felaketlerimizin sebebini dışımızda aramak acıklı bir durumdur; bu bizim milli psikolojimizin karakteristik bir özelliğidir.” Hayıflanmasını, “sonunda öyle bir duruma düştük ki, isteyen herkes bizi kolayca atlattı, ihanet etti, kesti ve başkalarının kesmesine imkan verdi” diye sürdürür.

 

Ovanes Kaçaznuni, hayallerindeki Büyük Ermenistan’ın sınırını da net ifadelerle aktarır:

 

“Karadeniz’den Akdeniz’e, Karabağ dağlarından Arap çöllerine uzanan Büyük Ermenistan.”

Kaçaznuni raporunda “Büyük Ermenistan hayallerine kapının nerede kapandığını” ve “mahkum oldukları gerçeği” de şu ifadelerle aktarır:

“Aras ile Sevan arasında küçücük ve sözde bağımsız, gerçekte ise canlanmakta olan Rusya İmparatorluğu’nun özerk bir kenar bölgesi durumundayız.

Bir devlet ya da bir home ya da uluslararası diplomatik bir konu olarak Türkiye Ermenistan’ı diye bir şey yok; BU KONU LOZAN’DA DEFNEDİLMİŞTİR.

 

Daha fazlasını söyleyebilirim: Türkiye Ermenistan’ında artık Ermeni yok ve bir gün olabilecekleri de ihtimal dışıdır. Türkler kapıları iyice kapatmışlar ve tekrar açmaları için onları zorlayacak bir güç de görünmemektedir.”

 

Lozan’a giden Türk heyetine 14 maddelik bir talimat verilmiştir. Bunlardan birisi Ermeni Yurdu, diğer de kapitülasyonların asla tartışma konusu olmayacağıdır, bu konular masaya gelir gelmez toplantının ter edileceğidir.

 

Lozan’ın en büyük kazanımı Ermeni Yurdu hayalini ve kapitülasyon sevdasını tarihin çöp sepetine bir daha çıkmamak/çıkartılamamak  üzere atmasıdır.

 

HUKUKÇULAR NİYE SUSKUN?AFİYETLER OLSUN EFENDİMUHALEFET SADECE LAF YETİŞTİRMEK MİDİR?ONURLU BİR ADAYLIKKADININ ADI EMİNE HANIMŞEYH SAİT ÂLİM Mİ ASİ Mİ?ALIŞIYORUZ GALİBA“MAĞDUR KAHRAMANLAR!”NİÇİN GERİ KALDIK?HANGİSİ, YÜKSELİŞ Mİ ÇÖKÜŞ MÜ?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Adem ERTÜRK
Adem'in Öteberileri 10 Temmuz 2020
Adem ERTÜRK
Mustafa GENÇ
AYASOFYA İÇİN SIRA YENİ KARARNAMEDE Mİ?
Mustafa GENÇ
Osman KARA
HUKUKÇULAR NİYE SUSKUN?
Osman KARA
Atilla ÇİLİNGİR
KIBRIS’I ANLAT DESELER…
Atilla ÇİLİNGİR
Yılmaz HOCAOĞLU
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 2
Yılmaz HOCAOĞLU
Vedat ÇINAROĞLU
DİL-EKİN-ULUS-UYGARLIK
Vedat ÇINAROĞLU
M. Halistin KUKUL
TÜRK KADINI: 100 YIL ÖNCE..
M Halistin KUKUL
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
İNSAN VE AHLÂK ÜSTÜNE
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Embiya SANCAK
‘’MİMARLAR ODASI İHBAR VE İKAZ EDERSE KULAK ASMAYINIZ‘’ TALİMATI MI VAR?
Embiya SANCAK
Prof. Dr. İsrafil BALCI
Trolcü Dindarlık
Prof Dr İsrafil BALCI
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Nevval SEVİNDİ
KORONALI GÜNLER
Nevval SEVİNDİ
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Dr. İbrahim YILDIRIM
ABD, Arka Ayakları ile Kulağının Arkasını Kaşıyor
Dr İbrahim YILDIRIM
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU