YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. İsrafil BALCI

Trolcü Dindarlık

Dindar nesil hayalimiz, beklentimiz vardı, hatta bu ideal en üst perdeden dillendiriliyordu. Sayısız İmam-Hatip Okulu açıldı. Devasa Diyanet, hemen her mahalleye bir/birkaç cami, birkaç Kur’an Kurusu…

Sayısız tarikatlar, merdiven altı onca medrese ve 100’den fazla İlahiyat fakültesine rağmen maalesef istenilen netice alınmadığı gibi, aksine sapır sapır dökülüyoruz, dahası gençlik deizme kayıyor diye feveran ediyoruz.

Tecrübeler gösterdi ki, daha çok cami yapmak veya kurum açmakla gençler ya da toplum dindarlaşmıyor, aksine ya dinden uzaklaşıyor ya da ikbal ve istikbal beklentisi için belli dini kalıplara giren görüntü veriyor. Daha açık ifadeyle söylersem ikiyüzlü karakterler yetişiyor.

Kanaatimce dindar değil ama trolcü gençlik yetiştirdiğimiz kesin. Kendisi gibi düşünmeyene, inanmayana, kendisinden olmayana söven, elinden gelse ona hayat hakkı tanımayan ve dahi bunu din adına yapan trolcü dindar gençlik… Hemen her mahfilde bu zevat arzı endam etmekte.

Gün geçmiyor ki, yeni bir hezeyanla karşılaşmayalım. TV ekranlarında bile oturduğu sitedeki komşularından öldüreceklerin listelerini tuttuğunu söyleyen kan dondurucu ifadelere tanık olduk. Gayet de dindar görüntülülerdi.

Birkaç gün önce eşi tutuklu olan bir parti liderinin - dinî veya siyasî düşüncesi ne olursa olsun- eşi için söylenen kan dondurucu çirkef ve iğrenç ifadelere hepimiz tanık olduk.

Eşi cezaevinde olan bir kadına, eş ve annenin namusuna göz dikecek kadar insanlığını kaybeden bir yaratık, bizim mahallemizin çocuğu ve onu biz yetiştirdik. Hasta falan demeyin, hiç de öyle bir durum yok.

Oysa namus, ahlak, merhamet, hakkaniyet, erdem, hoşgörü bizim hem dinî hem de bu coğrafyanın en kadim değerlerimizdi. Sadece Başak Hanım mı… Gün geçmiyor ki aynı saldırıya maruz kalan bir başka kadına rastlanmasın, hemen her haber bülteninde kadın cinayetleri, kadın mağduriyetlerini duymak vakayı adiyeden oldu.

Suçu kimseye ihale etmeye gerek yok. Bir şarkıda denildiği üzere “kendim ettim, kendim buldum” misali… Bu reziller bizim eserimiz. Küpün içindeki dışa sızıyor velhasıl.

Sakın bunları münferit olay gibi görmeyin. Alın size değişik örnekler.

Geçen yıl bir öğrenci beni Cimer’e şikayet etmiş! İddiasına göre “siyer” (Hz.Peygamber’in Hayatı) dersinde küfretmişim! İddia yenilir yutulur değil. Bu yaratık o dönem İlahiyat Fakültesi son sınıfındaydı. Hazret ünvanlımı ve aynı zamanda görevden alınmamı talep etmiş! Devlet de bunu ciddiye alıp araştırılmasını istemiş! Bu müptezel ve onun gibi yüzlercesi… Şimdilerde de sosyal medyada din mücahidi olmuşmuş!

İlginç olan ise, bu rezilin şikâyet ettiği dönemde ben siyer dersi okutmuyorum, dahası bu öğrenci de siyer dersi almıyor! Ahlakın boyutlarını varın siz düşünün.

Hangi ifadenin küfür olduğunu yazmamış ama daha önceki benzer şikayette Hz. Ali ve onun dönemindeki savaşlardan bahsederken “Hz. Ali burada ferasetsiz davranmış” mealinde bir açıklamam olmuş, trolcü mücahitlermiz! de bu değerlendirmeyi sahabeye küfür iddiasıyla “hoca bize küfretti” iftirasına dönüştürüp hatır tanıkları ile hakkımda şikayette bulunmuşlardı!

Bu iftiraya itibar eden hoca takımı ise onlara cesaret verip sırtını sıvazlamıştı. Aynı şikâyetin üç kez tekrarlanması manidar… Şu anda o hocalar daha üst makamlarla ödüllendirildiler. Gerisini yazmayı midem kaldırmıyor.

Sözü edilen mücahitlerimiz! şimdilerde çocuklarımıza din ve ahlak dersi öğretiyor veya öğretecek…

Yalan, iftira, bel altı vurma, hakaret, itibar suikastçılığı, yok etme, yaşatmama, tahammülsüzlük, sorgulamama bilumum çirkefliklerin hepsi hak getire. Üstelik bunların dindarlık! adına yapılması ise gerçekten çok çok incitici.

Maalesef bu trolcü nesil sayesinde dini de, dindarı da, hatta din dışında olanı da ziyadesiyle yorduk ve yorulduk. El birliğiyle ve hızla değerlerimizi tüketiyoruz.

Çirkefliğin sınırı yok ne yazı ki. Diyanet kadrosundaki bir imam! fikrini beğenmediği babası, hatta dedesi yaşındaki bir hoca için “Mustafa’yı nikâhıma alır karım yaparım” diyecek kadar çirkefleşmişti.

Onu destekleyen bir müftü! ise cevap olarak “iğğğ. Boşver. O işi başka yaratıkları yapsın” diyecek kadar imamına ahlâk öğretiyordu! Hâlihazırda müftü de imam da muzaffer komutan olarak görevlerini sürdürmekteler!

Sayın Diyanet İşleri Başkanı “Kuraklaşmış, çoraklaşmış gönülleri İslâm’la yeşerteceğiz” diye kulağa hoş gelen bir laf etmişti geçen günlerde. “Bu kadro ve anlayışla mı?” diye sormak gerek. Ne yazık ki bu örnekler de münferit değil. Birçok alandan daha yüzlerce, hatta binlerce örnek verilebilir.

Velhasıl, hadsizlik, ahlaksızlık ve çirkeflik diz boyu, çirkefleştikçe çirkefleşiyor, sınır tanımıyoruz. Bazen “Allah aşkına yok mu bunun sınırı, daha nereye kadar” diye haykırası geliyor insanın, ama nafile…

Ne mutlu kirlenmemek için direnen ve temiz kalmaya çalışanlara.

Trolcü DindarlıkCorona’dan Felaket ve Helak Senaryoları ÜretmeUnutulan İslâmî İlke İstişareKudüs İlk Kıble mi?Şiî Fanatizminin Alternatifi Sünni Fanatizmi mi?Müsriflik denizinde dindar kasıntılarDİN ADAMI TANIMLAMASIHz. Peygamber’in Zeyneb’le Evliliği; İddia ve PolemiklerHz. Peygamber'in Cenazesini 17 Kişinin Kıldığı İddiasıKanayan Yara KerbelâYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Mustafa GENÇ
AYASOFYA İÇİN SIRA YENİ KARARNAMEDE Mİ?
Mustafa GENÇ
Adem ERTÜRK
Adem'in Öteberileri 9 Temmuz 2020
Adem ERTÜRK
Osman KARA
HUKUKÇULAR NİYE SUSKUN?
Osman KARA
Atilla ÇİLİNGİR
KIBRIS’I ANLAT DESELER…
Atilla ÇİLİNGİR
Yılmaz HOCAOĞLU
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 2
Yılmaz HOCAOĞLU
Vedat ÇINAROĞLU
DİL-EKİN-ULUS-UYGARLIK
Vedat ÇINAROĞLU
M. Halistin KUKUL
TÜRK KADINI: 100 YIL ÖNCE..
M Halistin KUKUL
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
İNSAN VE AHLÂK ÜSTÜNE
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Embiya SANCAK
‘’MİMARLAR ODASI İHBAR VE İKAZ EDERSE KULAK ASMAYINIZ‘’ TALİMATI MI VAR?
Embiya SANCAK
Prof. Dr. İsrafil BALCI
Trolcü Dindarlık
Prof Dr İsrafil BALCI
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Nevval SEVİNDİ
KORONALI GÜNLER
Nevval SEVİNDİ
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Dr. İbrahim YILDIRIM
ABD, Arka Ayakları ile Kulağının Arkasını Kaşıyor
Dr İbrahim YILDIRIM
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU