YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

BİR EYLÜL SABAHI

Güpegündüz indi tanklar, kariyerler, askeri araçlar çevre kışlalardan Ankara içlerine. 1980’in o başlangıçta hiç önemsenmeyen ama sonrasında hiç unutulmayan Eylülünde Mamak Muhabere Okulu’nda yedek subayım. 11 Eylül günü özel bir iş için izinli olarak Ankara’ya indim. Her direkte bir bombalı pankart, bomba imha ekipleri birer birer patlatıyor, Ankara halkı onları asan anarşistlere(!) lanet okuyor. Ve askeri birlikler Ankara’yı kuşatıyor. Biz sanıyoruz ki bombalı pankartları asan o meçhul anarşistleri(!) yakalayacaklar. Hiç aklımıza gelmiyor ki darbe yapacaklar.

 

Bizim aklımıza gelmemesi normal de devleti yönetenlerin, yönettiğini sananların ve sandıklarımızın aklına gelmemesi anormal değil mi? Hele bir de sivil ve askeri istihbarat örgütleri varsa ve de bu ülkede yakın zamanlarda birden fazla darbe ve darbe girişimi olmuşsa.

 

O zaman aklıma gelmemişti ama daha sonrasında bir soru kafamı kurcalar durur: Onca bombalı pankartı onca direğe yakalanmadan kimler asmıştı? Sakın yakalaması gerekenler asmış olmasın.

 

Gece 03.00 sularında bir telefonla uyandım kan uykumdan, hattın öteki ucunda tanıdık bir yüzbaşı “Osman ne yapıyorsun?” diye soruyordu. Ben uyurken onlar ihtilal yapıyormuş “biz ihtilal yapıyoruz, sen uyuyorsun” dedi. İnandım mı inanmadım mı bilmiyorum “komutanım hayırlı olsun” dedim ve yeniden uykuya yattım. Darbeler birileri uykuda iken uyanıklar tarafından yapılırmış ya biz de gerçekten ihtilal yapmışız ve sonra başlamışız “bir ondan bir bundan” asmaya. Benim uyumam normal de uyumaması gerekenlerin uyumasına ne demeli?

 

Geliniz biraz daha geriye 1977’ye gidelim; o yıl seçim yılı, 5 Haziran’da genel seçimler yapılacak. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, başbakan Süleyman Demirel, genelkurmay başkanı Orgeneral Semih Sancar, kara kuvvetleri komutanı da Orgeneral Namık Kemal Ersun. Her şey normal giderse Semih Sancar 30 Ağustos’ta emekli olacak yerine de Namık Kemal Ersun gelecek. Ama öyle olmayacak Namık Kemal Ersun 1 Haziran 1977’de sürpriz bir şekilde emekliye sevk edilecek 4. Ordu Komutanı Kenan Evren’in önü açılacak.

 

Kenan Evren o günlerde emekliliğe hazırlanmakta, İzmir’de ev aramakta. Öteki üç ordu komutanından ikisini Süleyman Demirel, birini de Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk istemez, sonunda üçü de emekli edilir ve emekliliğini bekleyen Kenan Evren kendini kara kuvvetleri komutanlığında bulur. Bir yıl sonra genelkurmay başkanı olacak iki yıl sonra da darbe yapacaktır.

 

Cemal Gürsel de sakin bir hayat hayali kurduğu İzmir’de emekliliğini beklerken 27 Mayıs sabahı özel bir uçakla Ankara’ya getirilmiş ve yapmadığı darbenin başına geçirilmiş sonrasında da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu. Kenan Evren de kendi önünü açan Süleyman Demirel’i darbeyle devirecek, önce Milli Güvenlik Kurulu sonrasın da cumhurbaşkanı olacaktı. Atalarımız boşuna “Besle kargayı oysun gözünü” dememişler!

 

Bir başka konu daha var kafamı kurcalayan, niyeyse tüm askeri darbeler sivillerin sıkıyönetim ilanından hemen sonra geliyor. Sivillerin sıkıyönetim ilanıyla “ben ülkede asayişi sağlayamıyorum” diyerek yetkiyi silahlı kuvvetlere devri “sen yönetemiyorsan ben yönetirim” heveslerine ne kadar zemin hazırlamıştır, sormayı/sorgulamayı değmez mi?

 

Partimiz ne olursa olsun milletçe dileğimiz darbesiz, korkusuz, özgür ve demokratik bir cumhuriyet olmalı… Yaşasın demokrasi, yaşasın cumhuriyet, yaşasın devlet, yaşasın millet…

 

KİM İÇİN BU BASIN HÜRRİYETİ?TARİHİ DOĞRU OKUMAK“HA SAİD HA KAMİL NE FARK EDER?”FATİH SULTAN MEHMET Mİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK MÜ?BU AÇIK BİR İSTİLADIRONLAR ARAP BİZ TÜRK’ÜZZORDUR BU VATANDA TÜRK OLMAK2023 OLMADI 2053’E NE DERSİNİZ?DEHŞETLER İÇİNDEYİMYAZSAYDIMYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
KİM İÇİN BU BASIN HÜRRİYETİ?
Osman KARA
M. Halistin KUKUL
BEY KİMDİR?
M Halistin KUKUL
Atilla ÇİLİNGİR
MAZİDE KALAN TÜRKİYE...
Atilla ÇİLİNGİR
Prof. Dr. Mustafa ÖZDEMİR
İLK ADIM İSKELESİ
Prof Dr Mustafa ÖZDEMİR
Mustafa GENÇ
RAMAZAN SONRASI MÜSLÜMAN’A DOKUNMAK…
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
KİTAP VE OKUMAK ÜSTÜNE (1)
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Nevval SEVİNDİ
ACILI KISA TARİH
Nevval SEVİNDİ
Vedat ÇINAROĞLU
TÜRKLÜK NAMUSUMUZDUR
Vedat ÇINAROĞLU
Adem ERTÜRK
Etme bulma dünyası ya hani, edenler ne zaman buluyordu
Adem ERTÜRK
Embiya SANCAK
ÜÇ AYDIR YAZAMIYORDUM
Embiya SANCAK
Prof. Dr. İsrafil BALCI
İftira ve İtibar Suikastçılığı
Prof Dr İsrafil BALCI
Dr. İbrahim YILDIRIM
Fethin simgesi Ayasofya
Dr İbrahim YILDIRIM
Yılmaz HOCAOĞLU
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 2
Yılmaz HOCAOĞLU
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU