YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Embiya SANCAK

SULAK ALANLARI KORUYAMAMAK KARARLARI

Son günlerde Samsun Kızılırmak Deltası sağ sahilinde Bafra ve 19 Mayıs ilçeleri idari sahasında yer alan sulak alanda ki olaylar kent gündemine yerleşmiştir.

Yasal mevzuat sistemimizde Sulak Alanların Korunmasına dair çok güçlü hükümler yoktur. Anayasamızda ki çevre ile ilgili hükümler çok tesirli yaptırım gücüne sahip değildir.

Çevre Kanunu ise asla güçlü bir koruma zırhı sağlamamaktadır. Emirle toplanan mecliste, emirle alınan bir kararla en kısa sürede değişiklik yapılması mümkündür.

Sulak Alanların Korunması mevzuatının en güçlüsü ise 3958 sayılı Kanunla uygun bulunup 17.5.1994 tarihli ve 21937 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşmedir (Ramsar Sözleşmesi). Ne yazık ki iç mevzuatımızdan daha güçlü olan bu uluslararası sözleşmedir. Çünkü hiçbir ülke uluslararası sözleşmelere aykırı uygulama yapmak istemez. Bu sözleşmeler taraf ülkeler için prestijdir. Ciddi ülkeler prestijin devamına özen gösterirler.

 

Peki Samsun Kızılırmak Deltasında bu prestijin devamına önem verilmiş midir? Özen gösterilmiş midir ?

Benim işim araştırıp sorgulamaktır:

Somut örneklerden birkaç tanesi şöyledir.

1-Bafra, Doğanca Mahallesi, Cernek Gölü, Sarıkamış Mevkiinde Kuşaklama Kanalı ile ‘’Kesin Korunacak Hassas Alan ‘’ arasında 149/9 parsel numaralı taşınmazın bulunduğu arazi, tamamen Kesin Korunacak Hassas Alan kararı verilen sulak nitelikte olmasına rağmen verilen bölgeleme kararı ‘’ Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’’ olarak uygun bulunmuştur.

Lütfen iyi okuyunuz. Ara bölge olan Nitelikli Doğal Koruma Alanı değil gerektiğinde plan kararı ile bina yapılabilen bölge olması uygun bulunmuştur.

Uygun bulan makam ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığıdır. Bu karar 21 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararı olarak yayınlanmıştır. Bu alanın yönetmeliğinden bir paragraf şöyledir.

’’ Bu alanlar; Kesin korunacak hassas alanlar veya nitelikli doğal korama alanlarını etkileyen, bu koruma bölgeleri ile bütünlük gösteren tampon bölgeler olup düşük yoğunluklu yerleşim yerleri olarak planlanabilir. Sit kararı öncesi alınan ruhsatlı yapılar mevcudiyetini korur.

Kentsel yerleşik alanlarda ve kentsel dönüşüm alanlarında yoğunluk, yapılacak koruma amaçlı imar planlarında belirlenebilir.

 

Ramsar sözleşmesi,’’Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında ki Sözleşmedir. Vermiş olduğum örnekte ki yer ise su kuşları beslenmesi için konakladığı, sazlık, çayırlık, çamurluk, sulak alandır. Cernek Gölü Sarıkamış mevkii su kuşlarının bu bölgede en iyi beslendiği alandır.

 

Netice itibariyle Cumhurbaşkanlığı kararı Ramsar Sözleşmesine aykırıdır.

2- Diğer bir çarpıcı örnek ise Bafra ilçesi, Sarıköy Mahallesi Düden mevkiindedir. Burada bataklık, sazlık, sulak alan; doldurma, arazi kazanma yöntemi ile pirinç tarlası haline getirilerek sulak alan daraltılmıştır. Şimdi de Cumhurbaşkanlığı kararı ile sulak alana yapılan tecavüzlere yasal mesnet oluşturulmuştur.

Diğer bir yanlış ise daha çarpıcıdır. DSİ tarafından tarım arazisinden gelen yan derelerin tarım ilacı ile kirlenen sularının sulak alanın göllerine, yer altı sularına karışmaması için kuşaklama kanalı yapılmıştı.

Bu uygulamaya göre kuşaklama kanalının göller tarafında tarım faaliyeti ve özellikle tarım ilacı kullanan çeltik tarımının yapılmaması gerekiyordu. Şimdi ise kuşaklama kanalının yapım gerekçesini yok sayan, kanalının göller tarafında ki sulak alanlarını imara dahi açabilecek yasal kuvvet oluşturulmuştur.

Gene Samsun Kamuoyunda sıklıkla bahsedilen, Geleriç Ormanında ki yangın yeri ve çevresinde verilen koruma kararı ‘’ Nitelikli Doğal Koruma Alanıdır’’ Yönetmeliğe göre bu alanda:

‘’ Günübirlik alanlar, A tipi hariç mesire alanları ile kıyı mevzuatına uygun olarak park ve rekreaktif alanlar yapılabilir..

Kadastral yola cepheli parsellerde koruma amaçlı imar planı yapılması veya imar planlarında fonksiyon ayrılması koşuluyla Turizm Tesislerinin Belgelendirmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik çerçevesinde ve vaziyet planı doğrultusunda kamping alanları düzenlenebilir. Bu alanlar 10.000 m2 altında olamaz. Kampçı Ünitesi (çadır, çadır-araba, oto karavan ve bungalov) başına hesaplanacak birim alan en az 200 m2'dir. Kamping alanının büyüklüğüne bakılmaksızın 150 kampçı ünitesinden fazla yapılamaz. Bungalovlar kampçı ünite sayısının en fazla % 20'si kadar ve bölge dokusuna uygun malzemeden yapılır. Bungalovların taban alanı 45 m2'yi, yüksekliği 4,5 metreyi aşamaz.’’ Hükmüne göre basit yapılaşmaya açılması riski vardır.

Buna rağmen otel olarak kullanılacak, eğitim için konaklama yeri düşünülen ve yapılan tesis ile köy bina alanları sahasında koruma imar planı ile yapılaşmanın önü açılmıştır.

ÜÇ AYDIR YAZAMIYORDUMDEPREM İÇİN TBMM ARAŞTIRMASISULAK ALANLARI KORUYAMAMAK KARARLARIİLKADIM, OTOPARK ve İŞGALLERTARİKAT İLE CEMAATLERİN ATATÜRK ve CUMHURİYET DÜŞMANLIĞIKızılırmak Doğasında TurizmOmü Mimarlık Fakültesi Dekanı, Sayın Derya Oktay Samsun’a Veda EderkenSAMSUN’DA OTOPARK HAMLESİ‘’MİMARLAR ODASI İHBAR VE İKAZ EDERSE KULAK ASMAYINIZ‘’ TALİMATI MI VAR?SAYIN CUMHURBAŞKANI; GÜLSAN’A CAMİ YAPMAK İSTİYORYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
KİM İÇİN BU BASIN HÜRRİYETİ?
Osman KARA
M. Halistin KUKUL
BEY KİMDİR?
M Halistin KUKUL
Atilla ÇİLİNGİR
MAZİDE KALAN TÜRKİYE...
Atilla ÇİLİNGİR
Prof. Dr. Mustafa ÖZDEMİR
İLK ADIM İSKELESİ
Prof Dr Mustafa ÖZDEMİR
Mustafa GENÇ
RAMAZAN SONRASI MÜSLÜMAN’A DOKUNMAK…
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
KİTAP VE OKUMAK ÜSTÜNE (1)
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Nevval SEVİNDİ
ACILI KISA TARİH
Nevval SEVİNDİ
Vedat ÇINAROĞLU
TÜRKLÜK NAMUSUMUZDUR
Vedat ÇINAROĞLU
Adem ERTÜRK
Etme bulma dünyası ya hani, edenler ne zaman buluyordu
Adem ERTÜRK
Embiya SANCAK
ÜÇ AYDIR YAZAMIYORDUM
Embiya SANCAK
Prof. Dr. İsrafil BALCI
İftira ve İtibar Suikastçılığı
Prof Dr İsrafil BALCI
Dr. İbrahim YILDIRIM
Fethin simgesi Ayasofya
Dr İbrahim YILDIRIM
Yılmaz HOCAOĞLU
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 2
Yılmaz HOCAOĞLU
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU