YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Embiya SANCAK

ÜÇ AYDIR YAZAMIYORDUM

Sevgili okurlarım, üç ay oldu. Yazamıyordum. Bir süre Ankara Şehir Hastanesi mekânım oldu, hem de eşimle birlikte. Hayat arkadaşımı en son hastaneye gelinimin kolunda götürmüştüm. Ben bu dünyaya döndüm. Ama eşimi  bu dünyada bir daha göremeyeceğim.,

Yazı yazarak çok fazla üzüntülü günlerimden uzak kalabileceğim söylendi.

‘’Hayat devam ediyor’’  diyebilecek kadar ruhi sağlığıma kavuşamadım.

Gene beni ayakta tutacak olan meslek ve Samsun sevgisidir. Bu sevginin verdiği güçle yazamaya başlamalıyım.

Şehrime döndüğümde 2011 yılından beri pek çok yazı yazdığım iki yerde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yenileme düzenlemesi yapılmaya başlanılmıştı. Hepsinin projeleri hakkında haberim vardı.

Saathane ve çevresi, Samsun kalesinin 1292 yılından yapımından sonra 1322 yılında sur dışı şehir gelişmesinin ilk yönüdür. Kalenin ana giriş kapısı, yanı Bağdat Kapısı şimdi ki Saathane meydanına cephesi olan meydan ile Abdülrezzat Sokak köşesinde ki 6 katlı, 1994 de yapılmış yeni binanın yerindeydi. Önü ise Bağdat Kapısı meydanıydı. Daha sonra Yemiş Meydanı denmişti. Yani ilk Samsun’un Pazar yeriydi. Bu bölge 800 yıldır ticaret alanıdır.

Saathane kurtarma kazısı esnasında Bizans sikkesi, keramikler ile yapı kültür katmanları bulunmuştu. Eski Buğday Pazarı Caddesi altında şimdi de meydan düzenlemesi altında kalan 14x14 ebatlarında hamam binası ile 1869 yangınından önce ki yıllara ait dükkân binaları temelleri ortaya çıkarılmıştı.

Bu alanda ki tüm binalar 1869 yılında yangında tahrip olmuştu. Yangın sonrası yapılan imar planına göre 1884 yılından sonra yeni caddeler açılarak bu gölgede birinci kentsel yenileme projesi uygulanmıştı.

Bu proje gereği Osmanlı Devleti 280 adet dükkân yaptırdı. Ayrıca 430 evin yapımını sağlamıştı. Bağdat Caddesi, Hükümet Konağı Caddesi, Mecidiye Caddesi, Buğday Pazarı Caddesi açılmıştı. Buğday Pazarı Caddesi açılırken yanan hamam cadde altında kalmıştı. Ayrıca Taşhanın bir kenarı yol için yıkılmıştı.

Bu bölgeyi Yusuf Ziya Yılmaz yönetimi Atatürk Bulvarına kadar tamamen meydan yapmak projesini uygulamaya sokmuştu. Şehirci mimar mesleğimin gereği bu projeye karşı çıkmıştım. Büyük açık alanlardan meydan hissi oluşturulamaz. Bir alanın meydan olabilmesi için içinde insanın aktif şekilde bulunması gerekir. Hemen insanın algılayacağı mesafede dükkânların, çarşıların yer alması zorunludur. Ayrıca bu bölge 800 yıldır kesintisiz Samsun’un kadim çarşısıydı. Bir şehrin tarihi doku alanında mazisi ile ilişkiyi kesecek düzeyde yeni düzenleme yapılması yanlıştı.

Bu nedenle mevcut Saathane Meydanı hizasından ( Patlican Pazarı Sokak)  Atatürk Bulvarı tarafında 1890 mimari üslubunda geleneksel çarşı yapılması önerisini Mimarlar Odası ÇED komisyonunda görüştük.

Sonuç itibariyle mülk sahiplerinin talepleriyle, genellikle mimarlık-şehircilik- sanat tarihi meslek mensubu ilim insanlarının görüşleri uyumluluk gösteriyordu.

Mülk sahipleri; başkan Mustafa Demir’le görüşerek ‘’ belediye onaylı projeyle kendi binalarını yapmak’’yöntemiyle şehir adına güzel ve faydalı bir yenileme projesini hayata geçirmeye karar verdiler.

Burada uygulanan mevcut kent dokusu yenileme projesi yöntemini şehirde her alanda yıllardır önermekteyim. Bu önerime Gülsan da dâhildir.

Belediye Saathane’de çok doğru iş yapmış olmasına rağmen Gülsan’da aynı oranda çok yanlış yapmaktadır. Gülsan artık sanayi ve küçük sanayi olamaz. Fakat bu alanın işlevi servis, ticaret, teşhir, konaklama gibi kent içinde olması gereken kullanım türlerine dönüşmelidir.

Yeni bir sanayi sitesi yapmak ayrı bir iş olup, Samsun için faydalıdır. Gülsan mal sahiplerinden sanayici olanlar yeni sanayi sitesine daha büyük işyeri sahibi olabilirler.

Gülsan zaten günümüzde %60 oranında kentse servis ve ticaret alanı olarak hizmet vermektedir. Bu tür kullanıma bu bölgede ihtiyaç vardır. Büyük alanlarda insan kaybolur, kendini güvende hissetmez. Alış-veriş, konakla, hizmet sektörü gibi günlük kentsel hizmetlerin tümünün karşılandığı dükkânların yer alması gerektiği yer Gülsan arazisidir.

Samsun’un ihtiyaçlarını ve mesleğimin doğrularını söylemeye, yazmaya devam edeceğim.. Saygı ve sevgilerimle.

ÜÇ AYDIR YAZAMIYORDUMDEPREM İÇİN TBMM ARAŞTIRMASISULAK ALANLARI KORUYAMAMAK KARARLARIİLKADIM, OTOPARK ve İŞGALLERTARİKAT İLE CEMAATLERİN ATATÜRK ve CUMHURİYET DÜŞMANLIĞIKızılırmak Doğasında TurizmOmü Mimarlık Fakültesi Dekanı, Sayın Derya Oktay Samsun’a Veda EderkenSAMSUN’DA OTOPARK HAMLESİ‘’MİMARLAR ODASI İHBAR VE İKAZ EDERSE KULAK ASMAYINIZ‘’ TALİMATI MI VAR?SAYIN CUMHURBAŞKANI; GÜLSAN’A CAMİ YAPMAK İSTİYORYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
“NAH ALIRSIN”DAN AKDENİZ” MARŞINA
Osman KARA
Atilla ÇİLİNGİR
ZAMAN ASLA UNUTMAZ…
Atilla ÇİLİNGİR
M. Halistin KUKUL
“ORTAÇAĞ KARANLIĞI”
M Halistin KUKUL
Mustafa GENÇ
AK PARTİ’DE BEYİN ÖLÜMÜ MÜ YOKSA ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİ Mİ?
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Mustafa ÖZDEMİR
İLK ADIM İSKELESİ
Prof Dr Mustafa ÖZDEMİR
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
KİTAP VE OKUMAK ÜSTÜNE (1)
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Nevval SEVİNDİ
ACILI KISA TARİH
Nevval SEVİNDİ
Vedat ÇINAROĞLU
TÜRKLÜK NAMUSUMUZDUR
Vedat ÇINAROĞLU
Adem ERTÜRK
Etme bulma dünyası ya hani, edenler ne zaman buluyordu
Adem ERTÜRK
Embiya SANCAK
ÜÇ AYDIR YAZAMIYORDUM
Embiya SANCAK
Prof. Dr. İsrafil BALCI
İftira ve İtibar Suikastçılığı
Prof Dr İsrafil BALCI
Dr. İbrahim YILDIRIM
Fethin simgesi Ayasofya
Dr İbrahim YILDIRIM
Yılmaz HOCAOĞLU
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 2
Yılmaz HOCAOĞLU
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU