YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

ESKİ TÜRKİYE!

Son yılların moda söylemidir “Eski Türkiye.” Bugünü haklı ya da haksız övmek isteyenlerin düne sövmesinin temelinde yatan geçmiş düşmanlığını, en azından geçmişe saldırma alışkanlığını bırakınız anlamayı kabullenmek bile imkânsız. Hangi toplum geçmişine söverek yarınını inşa edebilir?

Geçmiş ne, bugün ne? Sınırı nereden başlar nerede biter eskinin ya da yeninin? Bugüne göre dün, düne göre önceki gün, önceki güne göre de bir önceki gün eski değil midir? Türkiye’den bahsedeceksek konuşmalarımızda, yazılarımızda eski ile yeninin ara çizgisini nasıl belirleyeceğiz?

Yazılanlara, söylenenlere bakılırsa “Yeni Türkiye” 3 Kasım 2002’deki genel seçimlerden AKP’nin birinci parti çıkmasıyla başlar ve bugüne kadar gelir, “Eski Türkiye” ise 3 Kasım 2002’den 29 Ekim 1929’a dek gider ve orada kalır! Cumhuriyeti ilan eden kadroların Milli Mücadeleyi yapan ve o büyük mücadeleden şanlı, şerefli bir zaferle çıkan aynı kadrolar olduğu niyeyse hep ıskalanır.

Eski Türkiye’yi geçmek, geride bırakmak başka bir şey, onu kötülemek, kötülemekten de öte ona durmadan hakaret etmek, sövmek, saymak başka bir şeydir. Geçmek herkesin hakkı ama sövmek kimsenin haddi ve hakkı değildir. Ne yazık ki her alanda adap ve edepten, sevgi ve saygıdan uzaklaşan dilimiz burada da tüm adap ve edebi bir kenara bırakıyor, gerçekleri dışlayarak geçmişe her geçen gün artan bir tempoyla sövüp sayıyor.

En kaba şekliyle “artık boynuna tasma vurulacak Eski Türkiye yok”, en kibar şekliyle de “artık emir alan Eski Türkiye yok” şeklindeki bu söylem 80 yıllık bir tarihi kaldırıp çöpe atmaktan öte aynı zamanda geçmişin tüm liderlerini de inkâr anlamı taşımaz mı? Birilerinin “iki ayyaş” demekten marazi bir zevk aldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’yü bir kenara bırakırsak bu aynı zamanda Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve Turgut Özal’a da hakaret ve haksızlıktır.

Türkiye hiçbir zaman “boynuna tasma geçirilen” ve “emir alan bir ülke” olmadı. O eski Türkiye, 80 yıllık tarihinde hiç yabancıya el açıp boyun eğmedi. O “Eski Türkiye” Osmanlı’nın Duyunu Umumiye borçlarını ödedi. O “Eski Türkiye” Osmanlı’nın yabancı tekellere işletme hakkını vererek yaptırdığı demiryollarını, limanları, elektrik ve su şebekelerini, fenerleri, madenleri, reji idaresini satın alarak millileştirdi. O “Eski Türkiye” ilk defa bir milli Merkez Bankası kurdu. Ve o “Eski Türkiye” sanayi ve ekonomiyi millileştirdi, Türkleştirdi. Eğer bugün bu ülkede bir Müslüman-Türk sermayesi ve sanayii varsa bunu bu ülke ve bu insanlar o “Eski Türkiye’ye” borçludurlar.

O “Eski Türkiye’nin” devraldığı miras ve o mirası nereden nereye taşıdığı ve bugünlere hangi noktalarda devrettiği bütün açıklığıyla ortadadır. İsteyen bütün rakamları bulabilir, karşılaştırabilir, yeter ki istesin ve yeter ki gerçekleri araştırmaya niyeti ve kabiliyeti olsun.

O “Eski Türkiye” Montrö ile Boğazlardaki hâkimiyetimizi pekiştirdi. O “Eski Türkiye” Hatay’ı Anavatan’a kattı. O “Eski Türkiye” ülkeyi İkinci Dünya Savaşı’nın yıkımlarından korudu. O “Eski Türkiye” Kıbrıs’ı bir milli dava haline getirdi ve tüm karşı koymalarına rağmen Kıbrıs çıkartması gibi bir amfibi hareketi başarıyla gerçekleştirdi. Uygulanan ambargolara silah sanayiindeki yerli ve milli yatırımlarla karşılık verdi. Bugün gurur duyulan savunma sanayimizin temelinde o “Eski Türkiye” vardır.

O “Eski Türkiye” haşhaş ekimini bütün baskılara rağmen yasaklamayan bir Türkiye’dir. O “Eski Türkiye” ABD’nin 21 üssünü aynı anda ve kendi hür iradesiyle kapatan bir Türkiye’dir. O “Eski Türkiye” bizim geçmişimizdir ve de kim ne derse desin gururumuzdur.  

Dününü doğru bilmeyen milletler geleceklerini doğru kuramazlar…    

BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARI(II)BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARI (I)GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR - ORTA KARADENİZ TURİZM PANELİTÜRK FINDIĞININ KADERİ KİME BAĞLI?YAZMAZSAM OLMAZ…UNUTULAN/UNUTTURULAN KIBRIS VE BARIŞ HAREKÂTI700 Bin Kardeşimiz Olmuş!KİM İÇİN BU BASIN HÜRRİYETİ?TARİHİ DOĞRU OKUMAK“HA SAİD HA KAMİL NE FARK EDER?”Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
BİR OSMANLI PADİŞAHI VE KAYBEDİLEN VATAN TOPRAKLARI(II)
Osman KARA
M. Halistin KUKUL
Beyitlerle MEMLEKET MANZARALARI-13
M Halistin KUKUL
Atilla ÇİLİNGİR
SMA’LI ÇOCUKLARIMIZ…
Atilla ÇİLİNGİR
Mustafa GENÇ
AK PARTİ’DE BEYİN ÖLÜMÜ MÜ YOKSA ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİ Mİ?
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Mustafa ÖZDEMİR
İLK ADIM İSKELESİ
Prof Dr Mustafa ÖZDEMİR
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
KİTAP VE OKUMAK ÜSTÜNE (1)
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Nevval SEVİNDİ
ACILI KISA TARİH
Nevval SEVİNDİ
Vedat ÇINAROĞLU
TÜRKLÜK NAMUSUMUZDUR
Vedat ÇINAROĞLU
Adem ERTÜRK
Etme bulma dünyası ya hani, edenler ne zaman buluyordu
Adem ERTÜRK
Embiya SANCAK
ÜÇ AYDIR YAZAMIYORDUM
Embiya SANCAK
Prof. Dr. İsrafil BALCI
İftira ve İtibar Suikastçılığı
Prof Dr İsrafil BALCI
Dr. İbrahim YILDIRIM
Fethin simgesi Ayasofya
Dr İbrahim YILDIRIM
Yılmaz HOCAOĞLU
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 2
Yılmaz HOCAOĞLU
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU