Tufan AKCAGÖZ

SİZ SİZ OLUN

Tufan AKCAGÖZ

Küçük kasabanın birinde, bir caminin tam karşısında arazisi olan adam, arazisi üzerine bir genelev inşa etmeye başlamış. İmam ve cemaat buna şiddetle itiraz etmişler, ancak mal sahibinin kendi arazisi üzerine nasıl bir iş yeri açacağına da yasal olarak karşı çıkamamışlar. Tüm cemaatin tek yapabildiği şey, imamın öncülüğünde bu genelev için her gün beddua etmekten öteye geçememiş.
İnşaat ilerlemiş ve açılışına birkaç gün kala her nasılsa şiddetli bir yıldırım düşmesi sonucu genelev yerle bir olmuş.
Caminin cemaati bu olaydan duydukları büyük memnuniyeti saklamaya gerek görmemişler. Ancak genelev sahibi adam, cami imamının ve cemaatin direk veya dolaylı olarak bu hasardan sorumlu oldukları iddiası ile camiye karşı tazminat davası açmış.
Cami imamı ve cemaat, Mahkemeye verdikleri savunmalarında bu konuda herhangi bir şekilde sorumlu tutulmalarına şiddetle itiraz etmişler, bu olayın kendi dualarından dolayı meydana gelmiş olabileceği iddiasını da kabul etmemişler.
Gerekli tüm belgeler tamamlanıp mahkeme günü geldiğinde hakim dosyayı dikkatle incelemiş ve taraflara dönüp:
"Bu konuda nasıl bir hüküm verebileceğimi bilmiyorum," demiş.
"Ancak dosyadaki tutanaklara bakarsak ortada tuhaf bir durum var. Taraflardan birisi duanın gücüne inanan bir genelev sahibi, diğeri ise duanın gücüne kesinlikle inanmayan bir imam ve cemaati...!"
Siz siz olun, inanıp savunduklarınızla ters düşmeyin..

*
Ünlü mizah kahramanı İranlı Meşhedi, bilmeden bir papağanı kesip yemiş. Papağanın sahibi ‘yahu onu niye yedin o kuşun konuşmak gibi marifetleri vardı’ demiş. Meşhedi: "Madem konuşuyordu niye ‘beni kesmeyin’, demedi" deyivermiş.
Konuşma vasfına sahip olup da ülkemizdeki tüm hukuk ve insan hakkı ihlallerine karşı sus pus oturanlara ithaf olunur.

*
"Bektaşi dedesi bir köyden geçerken, köylülere, 'Ne yapıyorsunuz?' diye seslenmiş. Köylüler de 'Üzümleri topladık, şıra kaynatıyoruz, pestil yapacağız' demişler.
Dede, 'Yazık, günah, fıçılara doldurup kaldırın' deyince bu kez köylüler sormuş;
'Ya sonra ne olacak?'
Dede cevaplamış; 'Allah ne yapacağını bilir.'
Kendileri her haltı yiyen ama sıra insanların sosyal hayatlarına saldırmak oldu mu bunu adeta bir görev edinenlere duyurulur.