YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

NE YAPARDINIZ?

Dünyanın en kadim milleti biz Türkler için olmak ya da olmamak günleridir 30 Ekim 1918 sonrası ile 9 Eylül 1922 arası. Bütün kalelerimiz zapt edilmiş, bütün tersanelerimize girilmiş, bütün ordularımız dağıtılmış ve memleketimizin her köşesi bilfiil işgal edilmiş. Bütün bunlardan daha elim ve daha vahim olmak memleketin içinde iktidara sahip olanlar gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içindedirler. Hatta bunlar şahsi çıkarlarını işgalcilerin siyasal amaçları ile birleştirmekte/bağdaştırmaktadırlar. Millet fakirlik ve yokluk içerisinde harap ve dermansızdır.  

O ölüm kalım günlerinde 1920 Nisan’ında iki fetva vardır biri kurtuluştan yana diğeri işgalden, işbirliğinden ve ihanetten yana. Önce ihanet fetvası yayınlanır 11 Nisan 1920’de. Yalan doludur, kin doludur, kan doludur ve ihanet doludur.

Mustafa Sabri Efendi yazmıştır ancak imzayı atmak zilleti Dürrizade Esseyit Abdullah’a düşmüştür. Fetva yazıldığında meşihat makamında Haydarizade İbrahim Efendi oturmaktadır, alet olmaz böyle bir kepazeliğe, imzalamak yerine istifasını verir ve makamı terk eder. İhanet fetvasını imzalayacak hain mi yok? Hemen bulur Mustafa Sabri aradığı adamı; Dürrizade şeyhülislam atanır ve yayınlar o ihanet fetvasını.

Başta Mirliva Mustafa Kemal Paşa olmak üzere Milli Mücadele’nin tüm mensupları “eşkıya ve padişah düşmanı” ilan edilir. Onlara karşı savaşmak, onları yani “tam bağımsızlık ve ulusal egemenlik” isteyenleri tek tek ve topluca öldürmek cihattır, onlarla olan savaştan kaçınmak günah, o savaşa katılmak vacip, o savaşta yaralanmak gazilik, ölmek şehitliktir.

16 Mart 1920’de İstanbul resmen işgal edilmiş, Meclis-i Mebusan yani millet meclisi basılmış, vatansever mebuslar yakalanıp yargılanmak üzere Malta’ya götürülmüş. Kaçabilenler birer ikişer Anadolu’ya geçmekte Ankara’ya gitmekte. Ankara yeni merkez olmakta. Padişah Vahdettin Meclis-i Mebusan’ı 11 Nisan 1920’de dağıtır. Bu ihanet fetvası da aynı gün yayınlanır. O gün ayrıca Sadrazam Damat Ferit Paşa da bir hükümet bildirisi yayınlayarak Milli Mücadele mensuplarını ağır bir dille suçlayacaktır.

İhanet fetvası İngiliz ve Yunan uçakları tarafından Anadolu’nun gidebildikleri tüm kentlerine köylerine tomarla atılır havadan, gemilerle taşınır sahillere denizlerden ve İngiliz ajanlarınca karadan taşınız Anadolu’nun içlerine köy köy, kasaba kasaba, ilçe ilçe.

Ankara yeni bir direnişin resmen olmasa da fiilen başkentidir artık, yılmak, yıkılmak, vazgeçmek söz konusu değildir orada toplanan ve “ya istiklal ya ölüm” diyenler için. Ve Ankara’da Börekçizade Mehmet Rıfat Efendi vardır, hem müftüdür, hem din âlimidir, hem de vatan sevdalısıdır, Ankara Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurucusu ve başkanıdır.

Hemen kâğıda kaleme sarılır ve tam tersi bir fetva hazırlar. Bu fetvada Milli Mücadele’ye katılmanın her Müslümana farz, katılmamanın günah olduğu, bu savaşta ölenlerin şehit hayatta kalanların gazi olacağı, bu savaşta düşman safında yer alanların en büyük günahı işleyeceği ve “Müslümanların galiplerin zorlamasıyla verilen fetvalara uymalarının ve o fetvalara göre hareket etmelerinin doğru olmayacağını” açıkça ifade eder.

Bu fetva 16 Nisan 1920’da yayınlanır, Kuvayı Milliye mensupları tarafından tüm Anadoluya dağıtılır. Dürrizade fetvasını altmış kadar müftü, müderris imzalamıştı, Ankara fetvasını tam 153 müftü, müderris ve ulema imzalar.

Dürrizade Abdullah zaferden Rodos’a kaçtı, önce İtalya’ya sonra da Arabistan’a geçti, 1923’de Mekke’de vefat etti.

Mustafa Sabri de zaferden sonra kaçanlardandır. Kaçış gemisini emellerine yıllarca hizmet ettiği İngilizler sağladı. Kalan ömrü Mısır ile Yunanistan arasında gidiş gelişlerle geçti. Yunanistan’da değişik isimlerde gazeteler çıkardı, Türklükten istifa ettiğini açıkladı. Son olarak gittiği Mısır’da 1954’de vefat etti.

Mehmet Rıfat Efendi hep vatanında yaşadı. 1924’de kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatının ilk başkanı oldu ve vefat edinceye kadar tam 17 yıl o makamda bulundu. O şimdi vatanın kutsal topraklarında yatmaktadır.

İki fetva ve bir soru: Siz eğer o günlerde yaşasanız ve din adamı olsaydınız hangi fetvaya mühür basar, hangi fetvaya imza atardınız? Ve bunlardan hangisine “gerçek ulema” derdiniz?

ARAPLAŞIYOR MUYUZ DİNDARLAŞIYOR MUYUZ?GİDİŞİ OLSUN DA DÖNÜŞÜ OLMASINEKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI İMİŞ!İYİ Kİ GÖRMEDİLER DESEM Mİ?BİR ÖLÜMÜN ARDINDAN'O' OLMASAYDI?NE YAPARDINIZ?YIKILIŞTAN KURULUŞA/ KUTLU YOLUN ŞANLI YOLCULARI(III)YIKILIŞTAN KURULUŞA/ KUTLU YOLUN ŞANLI YOLCULARI - (II)YIKILIŞTAN KURULUŞA KUTLU YOLUN ŞANLI YOLCULARI (I)Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
ARAPLAŞIYOR MUYUZ DİNDARLAŞIYOR MUYUZ?
Osman KARA
M. Halistin KUKUL
Beyitlerle MEMLEKET MANZARALARI-2
M Halistin KUKUL
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
YENİ YIL VE YENİ BİR DÜNYA
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Mustafa GENÇ
İSLAMCILARIN YANILGISI-l-
Mustafa GENÇ
Atilla ÇİLİNGİR
HAYALLER VE GERÇEKLER…
Atilla ÇİLİNGİR
Mustafa ÖZDEMİR
SEMERKANT
Mustafa ÖZDEMİR
Nevval SEVİNDİ
ACILI KISA TARİH
Nevval SEVİNDİ
Vedat ÇINAROĞLU
TÜRKLÜK NAMUSUMUZDUR
Vedat ÇINAROĞLU
Adem ERTÜRK
Etme bulma dünyası ya hani, edenler ne zaman buluyordu
Adem ERTÜRK
Embiya SANCAK
ÜÇ AYDIR YAZAMIYORDUM
Embiya SANCAK
Prof. Dr. İsrafil BALCI
İftira ve İtibar Suikastçılığı
Prof Dr İsrafil BALCI
Dr. İbrahim YILDIRIM
Fethin simgesi Ayasofya
Dr İbrahim YILDIRIM
Yılmaz HOCAOĞLU
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 2
Yılmaz HOCAOĞLU
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU