YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mehmet Ali BAYAR

YÜKSEK MAHKEMELERİN ANASI  KONUŞTU...

Dün bu köşede, Anayasa Mahkememizin içine düştüğü hazin durumu yazdık. Kuvvetler Ayrılığı ilkesinin ana kalbi olması gereken yüksek mahkememizin Anayasal işlevini yerine getiremediğini vurguladık ve dolayısıyla Demokrasimizin işlemediği tespitinde bulunduk.

Biraz evvel Birleşik Krallık ve Büyük Britanya Yüksek Mahkemesi 1215’ten beri varolan Britanya Demokrasisinin (dünyadaki ilk demokrasi tabii) tarihindeki en önemli kararlardan birine imza attı, hem de 11-0’lık bir oybirliğiyle: Şöyle ki, hatırlanacaktır, Başbakan Boris Johnson, Brexit tartışmalarının ortasında, Parlamento’nun 16 Ekim’e kadar tatil edilmesi için Kraliçe’ye tavsiyede bulunmuş, bunun olağan bir uygulama olduğunu iddia etmiş, Kraliçe de geleneksel olarak yaptığı gibi, bu tavsiyeye uyarak, Parlamento’yu anılan tarihe kadar tatil etmişti. Ancak, bu tatilin normal tatilden farkı, o tarihe kadar hiçbir parlamento işlevinin, komisyon toplantıları dahil yapılamayacak ve  o tarihe kadar sonuçlanmamış kanun tasarılarınn keellem yekün, yani yoklukla malul olacak olmasıydı.

Esas önemlisi, 31 Ekim’de Brexit kararına göre Birleşik Krallık ülkesinin Avrupa Birliği’nden ayrılacak olması nedeniyle, AB ile herhangi bir ticaret mekanizması olmadan bu ayrılığın olmasına engel olmaya çalışan her partiden milletvekilinin 16 Ekim ile 31 Ekim arasında bunu sağlayacak vakti ve imkanı olmayacak olmasıydı. Muhalefet ve vatandaşlar anında İskoçya, Galler ve İngiliz Temyiz mahkemelerine başvurarak, Başbakanın Kraliçeye ve parlamentoya yalan söylediğini ve asıl niyetinin bu olduğunu iddia ettiler. Temyiz mahkemeleri bunu yetkisizlikle karşılayarak Yüksek Mahkemeye havale ettiler.

Yüksek Mahkeme tarafları dinledikten sonra –ki taraflardan biri Hükümdar Kraliçe II.Elisabeth-, biraz evvel tarihi kararını verdi: “Başbakan, Kraliçe’ye hukuken ve geleneksel olarak doğru olmayan bir tavsiyede bulundu, Kraliçe de bu yanlış tavsiyeye göre, hukuksuz bir karar verdi. Parlamento hukuken ve fiilen açıktır, bu gerekçeyle kapatılamaz.” Şimdi bu karara göre, tek yetkili olan Avam Kamarası Başkanı Bercow, Meclisi toplantıya çağıracak ve Meclis kendi iradesine sahip çıkarak Hükümet’i muaheze etme görevini yerine getirecek. Meclis’e kimse, Hükümet dahi, şunu yap bunu yapma, tatile git diye talimat veremeyecek. Bunun adına kısaca “Demokrasi” deniyor.  

Bilindiği üzere, Birleşik Krallık ve Büyük Britanya ülkesinin (bizim kısaca İngiltere olarak adlandırdığımız) yazılı bir Anayasa’sı yoktur. Bin yıla yakın tarihi içinde oluşmuş hukuk yapısı içinde münferit kanunlar, içtihat ve gelenekle idare edilir. Unutulmasın, Demokrasi fikrini, sistemini ve onun hukukunu icad eden Britanyalılardır.

Anayasası dahi olmayan bir demokrasi nasıl oluyor da işliyor? Krizlerini çözüyor? Tanrı’dan aldığı Güç ve meşruiyetle hükümran olduğu varsayılan Hükümdar da, halk oyuyla seçilen ve ülkeyi fiilen yöneten Başbakan da nasıl oluyor da Yüksek Mahkeme tarafından “Hukukun siz dahil kimse üzerinde değildir” hükmüne tabi olabiliyor?

Düşünülmesi gereken mesele bu. Dünyada bir tane Demokrasi kavramı vardır, “her ülkenin kendi şartları vardır, farklı demokrasiler olabilir” uydurması söylenmiş en büyük yalandır. Eğer rejiminiz hukukun üstünlüğüne, Hukuk da demokratik ahlak ve geleneğe ve bağımsız yargıça dayanmıyorsa o ülkede demokrasi yoktur. Kimse kendini kandırmasın.

Cep telefonunu başkasından alıp kendi icadı gibi kullanmaktan beis görmeyen bizler, Hukuk ve Demokrasi’yi de başkasından aldığımızı ve aslına cep telefonu kadar sadık kalmamız gerektiğini anlayana kadar....

PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...YÜKSEK MAHKEMELERİN ANASI  KONUŞTU...ANAYASA VE MAHKEMESİ... SIKINTILI İLİŞKİBİR SİHİRLİ SÖZCÜK OLARAK “İSTİKRAR”30 AĞUSTOS’TA SAYIŞTAY’I HATIRLAMAKDOĞANIN GÜNDEMİ, DÜNYANIN GÜNDEMİ, ÜLKENİN GÜNDEMİ... HANGİSİ ÖNCE?DEMİREL VE DÜNYA -9-DEMİREL VE DÜNYA -8-DEMİREL VE DÜNYA -7-DEMİREL VE DÜNYA -6-Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
M. Halistin KUKUL
“BULAŞ RİSKİ-BULAŞ HIZI”
M Halistin KUKUL
Adem ERTÜRK
Adem’in Öteberileri 5 Haziran 2020
Adem ERTÜRK
Embiya SANCAK
SİTE CAMİ
Embiya SANCAK
Osman KARA
DELİLERİ YAZMAK
Osman KARA
Mustafa GENÇ
“ÇUKURA DÜŞMÜŞ AMERİKAN DEVESİ!”
Mustafa GENÇ
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Atilla ÇİLİNGİR
BU SALGIN BİZE NELER, NELER ÖĞRETTİ
Atilla ÇİLİNGİR
Vedat ÇINAROĞLU
TEKE’DEN SÜT SAĞMAK
Vedat ÇINAROĞLU
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
EĞİTİM, YİNE EĞİTİM
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Yılmaz HOCAOĞLU
UMUT VERMEYEN SİYASET
Yılmaz HOCAOĞLU
Nevval SEVİNDİ
KORONALI GÜNLER
Nevval SEVİNDİ
Prof. Dr. İsrafil BALCI
Corona’dan Felaket ve Helak Senaryoları Üretme
Prof Dr İsrafil BALCI
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Dr. İbrahim YILDIRIM
ABD, Arka Ayakları ile Kulağının Arkasını Kaşıyor
Dr İbrahim YILDIRIM
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU