YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY

BİREYSEL BAŞVURU HAKKI ÇERÇEVESİNDE YARGI REFORMU İHTİYACI

Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay, Danıştay, Adalet Bakanlığı, Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Barolar Birliği ve Türkiye Adalet Akademisi tarafından desteklenen “Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Proje” isimli toplantıya davet üzerine İstanbul’da katıldık. Toplantı oldukça üst seviyede ve yabancı katılımcıların da desteği ile gerçekleşti. Toplantıya Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Hukukun Üstünlüğü Genel Müdürü Christos GIAKOUMOPOULOS, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian BERGER, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkan Vekili Robert SPANO, Venedik Komisyonu Başkanı Gianni BUQUICCHIO ile Anayasa Mahkemesi Başkanımız Zühtü ASLAN ve başkan vekilleri, üyeler, raportörler ve yukarıda bahsedilen kurumlarımızın üyeleri, uygulayıcı hâkimlerimiz, savcılarımız katıldılar.

Yapılan değerlendirmelerde bireysel başvuru hakkının bütün yönleriyle ele alınmasının yanında, bu hakkın vatandaşlara Türkiye’deki yargı yollarının tüketilmesinden sonra yeni bir yargı yolu olarak hizmet vermesi, ilk derece ve son derece yargı makamlarının verdiği kararlar ile tatmin olmayanların bir de bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesine başvurması yolunu sıklıkla kullanmaya başladıkları görülmektedir.

Bireysel başvuru sisteminin Türkiye’de uygulanmaya başlanmasından itibaren yedi (7) yıl geçmiştir. Bu yolun açılmasının amaçlarından birisi de insanlarımızın hak arama yolları çerçevesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurularını önlemek idi. Henüz bireysel Başvuru hakkı uygulanmaya başlamadan önce 2012 yılında AİHM’nin önünde 16.900 başvurunun olduğu AYM Başkanı sn. Zühtü ASLAN tarafından ifade edildi. Bireysel Başvuru başladıktan sonra ise bu başvuruların büyük ölçekte düştüğü belirtilmiştir. An itibariyle AİHM’ne başvuru sayısı 8.800 dür. Bunun yarısı da 15 Temmuz 2016 tarihinden sonraki başvurulardır. Böylelikle Anayasa Mahkemesine bireysel başvurunun kabulü sonucunda AİHM’ne yapılan başvuru sayısının azalması kanun koyucunun amacını da bir yere kadar gerçekleştirmiş sayılabilir.

Ancak bir başka konu Anayasa Mahkemesine yapılan başvurular, şu an için derdest dosya sayısı olarak 47.000 (kırk yedi bin) dir. AİHM’ne üye 47 ülkeden yapılan toplam başvuru sayısı 62.000 iken Türkiye’deki 47 bin başvurunun Anayasa Mahkemesinin yükünü oldukça önemli ölçekte artırdığı ifade edilmiştir. Doğrudur.

Buraya kadar her şey fiziki realite olarak tespit edilmiştir. Ancak işin bir de sosyal ve adaletin gerçekleşmesine ilişkin yönü vardır.

Kapanış konuşmasında Türkiye’de yargıya olan güvenin yüzde otuzlara kadar düştüğü ifade edilmiştir. Ayrıca yazılı ve görsel basında da anket şirketlerinin bu duruma ilişkin anket açıklamaları yayınlanmaktadır.

Bireysel başvuru hakkının tüm yargı yolları tüketilmesinden sonra, hala insanlar için “gerçekleşmediğini düşündükleri adaleti gerçekleştirmenin bir yolu olarak” düşünülmesi, bu amaçla binlerce başvurunun yapılması çok önemlidir.

Son zamanlarda yargı reformu olarak hazırlanan çalışmaların toplumun bu sosyal ve hukuki ihtiyacını da giderecek şekilde planlanması gerekmektedir.

Toplantıların sonunda Anayasa Mahkemesi Başkanına da ifade ettiğimiz gibi, bireysel başvuru yoluyla binlerce başvurunun Anayasa Mahkemesine yapılması ve vatandaşlarca oradan adaletin gerçekleşmesinin beklenmesi, Anayasa Mahkemesinin hala vatandaşlar nezdinde önemli bir hak arama yeri olduğunu göstermektedir.

Anayasa Mahkemesi dışında yargı organlarına güvenin azaldığı bu zamanda yargı reformunun, adalete olan inancı layığı ile yerine getirecek bir biçimde bir an önce hazırlanması ve TBMM’nden geçmesi gerekmektedir.

Gagavuzya İzlenimleriBİREYSEL BAŞVURU HAKKI ÇERÇEVESİNDE YARGI REFORMU İHTİYACIDEMOKRASİDE ALTIN ÜÇGENHUKUK VE GERÇEKYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
M. Halistin KUKUL
“BULAŞ RİSKİ-BULAŞ HIZI”
M Halistin KUKUL
Adem ERTÜRK
Adem’in Öteberileri 5 Haziran 2020
Adem ERTÜRK
Embiya SANCAK
SİTE CAMİ
Embiya SANCAK
Osman KARA
DELİLERİ YAZMAK
Osman KARA
Mustafa GENÇ
“ÇUKURA DÜŞMÜŞ AMERİKAN DEVESİ!”
Mustafa GENÇ
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Atilla ÇİLİNGİR
BU SALGIN BİZE NELER, NELER ÖĞRETTİ
Atilla ÇİLİNGİR
Vedat ÇINAROĞLU
TEKE’DEN SÜT SAĞMAK
Vedat ÇINAROĞLU
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
EĞİTİM, YİNE EĞİTİM
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Yılmaz HOCAOĞLU
UMUT VERMEYEN SİYASET
Yılmaz HOCAOĞLU
Nevval SEVİNDİ
KORONALI GÜNLER
Nevval SEVİNDİ
Prof. Dr. İsrafil BALCI
Corona’dan Felaket ve Helak Senaryoları Üretme
Prof Dr İsrafil BALCI
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Dr. İbrahim YILDIRIM
ABD, Arka Ayakları ile Kulağının Arkasını Kaşıyor
Dr İbrahim YILDIRIM
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU