YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ahmet HAYVALI

NECATTİN BAŞKANA AÇIK MEKTUP...

Sayın Başkan,  ilki  22.07.2019 tarihinde “FELAKET     GELİYORUM     DERKEN “ ve ikincisi

29.07.2019  tarihinde “BU   NASIL   BİR  DUYARSIZLIKTIR “  başlıklarıyla ayni konuda art arda gelmekte olan bir felaketin uyarısını yapmaya çalışmış ve  ilk yazımın sonunda size hitaben;

“  Sevgili başkanım,  böylesi konularda ne denli duyarlı ve hassas olduğunuzu biliyorum.

İlkadım ilçemizin merkezinde 70 inci sokak alarm veriyor. Olayın ihmal edilebilir bir tarafının olmadığı, erteleme gibi bir lükse sahip olmadığımız  açık bir şekilde ortadadır.

Allah saklasın burada meydana gelebilecek bir felaket çok büyük bir boyutta olur ve can ve mal kaybı yaşanabilir.   Bu vebalin altından da  hiç kimse kalkamaz.

Bu önemli konuyu  yetkin elemanlarınıza ivedilikle inceleterek, bilgilenmenizi,  doğruluğunu teyit ettikten hemen sonrasında ve  hiç zaman kayıp etmeden gereken önlemleri almanızı beklediğimizi ifade etmek isterim. “   demiştim.

İlki bir tehlikenin haberi niteliği taşıyan, ikincisi ise daha ziyade  soruna yanıt alamamış olmanın verdiği rahatsızlıkla bir serzeniş olan yazılarımın tarafınızca okunduğundan yada size basınla ilgili olarak haber iletme durumunda olanların sizi bilgilendirmiş olduklarından kuşkulandığım için size açık mektup olarak bu yazıyı kaleme almış bulunuyorum.

Sevgili  başkan,  olayın özü şudur.

19  Mayıs Mahallesi 70. Sokak çökme tehlikesi içindedir.

Karaca apartmanı sakinlerinden Av. Hüseyin ÇİMŞİT büyük bir duyarlılık göstererek tespitlerini resimlemek suretiyle ve bir yazı ekinde  İlkadım Belediyemizin  ilgili birimine gönderiyor ve konunun takipçisi oluyor. Önemi nedeniyle bu yazılardan  kısa örnekleri  tekrar yayınlıyorum.

 

 1) “  Sayın yetkili,

05.02.2019 tarihli başvurumuza 07.02.2019 tarihli ve 44468429.622.03.103/E 1926 sayılı ve "YOL İZOLASYONU" başlıklı yazınız ile cevap verdiniz. Teşekkür ederiz.

 Ekte cevap yazınızı ve binamız KARACA Apartmanı (İlkadım- Ondokuzmayıs Mah. 70. Sokak No: 2, Hürriyet Sokak No:34)  bodrum garaj tavanının güncel resimlerini iletiyorum.

İnanın tavanımız için bilirkişi raporu alsak, garajımız ve üst katımızdaki garaj da kapatılmak zorundadır. Çünkü bariz çökme tehlikesi vardır. 

 Konunun iyi niyet çerçevesinde bir an evvel çözümlenmesini talep ve rica ediyoruz. 

 Göstereceğiniz ilgiye ve vereceğiniz olumlu cevaba şimdiden teşekkür ederiz.  Saygılarımla

 Av. Hüseyin CİMŞİT “

 

2)Sayın yetkili,

Ekli fotoğrafta İlkadım Belediyesi'nin konuya ilişkin cevabının üzerinden 2 aydan fazla süre geçmesine rağmen, hiçbir işlem yapılmamıştır.

70 Sokak sorumluluğu üst yapı olarak İlkadım Belediyesine aittir. Satıh sularını SASKİ' nin defetme gibi bir sorumluluğu yoktur. Sokağa ait atık suların ve yağmur sularının sokaktan borulara aktarılması ise bir proje dahilinde yapılmak zorundadır. Anılan yağmur suları sokağa uygun meyil verilerek doğrudan Hürriyet sokağa ve Osmaniye caddesine aktarılabilecek durumdadır.

Sonuç olarak; SASKİ nin yapacağı hiçbir çalışmaya ihtiyaç duyulmadan, 13 metre x 70 metre alanındaki 70 sokağın yüzeyindeki karoların kaldırılarak, su izolasyonunun yenilenmesini, üzerine yağmur sularının akacağı uygun meyil verilerek baskı beton yapılmasını (fiber dramiks katılırsa uzun ömürlü olur ve hiç çatlamaz), bu işlemin yaz bitmeden (Eylül ayından önce) yapılmasını, talep ve rica ediyorum.

Apartmanımıza verilen zararların fotoğrafları daha önce iletilmiştir.

Yapılmayacaksa , tarafımıza lütfen "yapılmayacaktır" diye bildirmenizi rica ediyorum. Bu durumda idare mahkemesinde tam yargı davası açılarak, apartmanımıza belediyenin görevini yapmaması dolayısı ile zarar verildiği ve zararın giderilmesi talep edilecektir. Gereğini rica ediyorum.

Saygılarımla -  Av. Hüseyin CİMŞİT” 3

 İlkadım Belediyesi;   23.04.2019  ve  19.07.2019 tarihlerinde mail yoluyla iki cevap yazıyor ve  özetle;

 1) “SAYIN:  HÜSEYİN CİMŞİT

BİZLERE GÖNDERMİŞ OLDUĞUNUZ TALEBİNİZ BELEDİYEMİZ YETKİLİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNE İLETİLMİŞTİ. FEN İŞLERİ  MÜDÜRLÜĞÜ  KENDİ  MAİL ADRESİNDEN  SİZLERE  DETAYLI  BİLGİ  VERECEKTİR. BİLGİNİZE İYİ GÜNLER DİLERİZ.  23.04.2019“ 

 2)  “ SAYIN:  HÜSEYİN CİMŞİT

İLGİLİ YAZIDA BELEDİYEMİZ EKİPLERİ TARAFINDAN 19 MAYIS MAHALLESİ 70. SK. İNCELENMİŞ OLUP , BAHSE KONU OLAN SOKAĞIN YAĞAN YAĞMUR SULARINDAN DOLAYI SU ÇEKMEKTE VE BİNAYI TEHLİKEYE SOKMAKTADIR.  BELEDİYEMİZ 2019 YATIRIM PROGRAMINA DAHİL EDİLMİŞTİR.19.07.2019 “   şeklinde yanıt veriyor.

 Esas itibarıyla bilhassa sorumlu mevkide bulunanların asla ve asla ihmal edemeyeceği derecede önemi haiz olan bu konuda,  görüşüne başvurduğum Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı  değerli  kardeşim İshak MEMİŞOĞLU ‘ da olayı teyit ediyor ve  İlkadım Belediyesinin hiç zaman kayıp etmeden gerekli önlemleri alarak, 70 inci sokakta  tadilatı gerçekleştirmesi gerektiğine işaret ediyor.

Sokak hakkında değerli olurlarımızı da bilgilendirmek isterim. 70. Sokak, Gazi Caddesinin hemen üzerinde, Osmaniye Caddesi ile Hürriyet Sokak arasında yer alan, her iki yanı  apartmanlar, işyerleri ve marketlerin yer aldığı hareketli bir sokaktır. Bu sokağın altı tamamen boş olup, otopark olarak kullanılmaktadır. Yani ilgililerin de belirtmiş oldukları üzere yağan yağmur suları kötü izolasyon nedeniyle buraya sızmakta ve sebep olduğu aşındırmalar ve çürümeler nedeniyle mal ve can kayıplarına sebebiyet verebilecek ölçüde  büyük tehlike yaratmaktadır.  

 

Sokakta yer alan Karaca Apartmanı oto parkının durumunu gösteren resimler, genel yayın yönetmenim  sayın Osman KARA ‘ nın onayları ile haber olarak gazetemizde yayınlanacak  ve sanıyorum ki,  gelinen tehlikeli noktayı aydınlatma açısından yeterli olacaktır.

 

Sayın Başkan, yoğunluğunuzu biliyor ve sıkıntılarınızın büyüklüğünü tahmin edebiliyorum. Ancak takdir edersiniz ki, hiç ama hiçbir şey insan yaşamından  daha önemli ve değerli olamaz.  

 

İşte tamda bu noktada duyarlılığınıza sesleniyor, yaklaşmakta olan bir tehlikeyi bilgilerinize sunarak bir an evvel  gerekli tedbirlerin alınması için ilgili birimlere gereken talimatı vermenizi diliyorum.

 

Allah korusun kentin merkezindeki bir sokağın çökmesi neticesinde doğabilecek büyük bir

Felaketin maddi ve manevi  sorumluluğundan  hiç ama hiç kimse kendisini kurtaramaz.

Sağlık ve esenlikler dileğiyle.

NECATTİN BAŞKANA AÇIK MEKTUP...ÜNLÜ AKTÖR VE SAHTE  FATURA...GENÇ MESLEKTAŞLARIM HOŞ GELDİNİZ...10.000  KİTAP...ATA’MIZIN HEDİYE ETTİĞİ KİTAPLAR...TEK DÜZEN HESAP PLANI ÜZERİNE…BU NASIL BİR DUYARSIZLIKTIR…FELAKET GELİYORUM DERKEN...ALIN SİZE BİR ANGARYA DAHA…BİRDEN FAZLA İŞVERENDEN ÜCRET ALANLAR…Yazarın Tüm Yazıları