YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI

İŞSİZLİK VE KALKINMA ÜSTÜNE

 Türkiye modernleşme, kalkınma, gelişmiş ülkelerin ilim, teknoloji ve medenî değerlerine ulaşma gayretlerine yaklaşık iki asır önce başlamış, şüphesiz bu yolda çok önemli ve dikkate değer bir mesafe de almıştır. Elbet daha pek çok eksiğimiz vardır. Fakat kıyaslamayı sadece zengin ve kalkınmış devletlerle yapmamak lazımdır. Bu bizi doğru ve sağlıklı sonuçlara götürmez. Eğer karşılaştırma dünya ölçeğinde yapılacak olursa bizim gerimizde daha pek çok devlet olduğu görülecektir. O bakımdan karamsar ve ümitsiz olmamızın hiçbir gereği ve gerekçesi yoktur. İyi yoldayız ve inşallah çok daha iyi olmayı da başaracağız. Ama bu yan gelip yatmakla olmaz; el ele verip büyük bir gayret ve özveri ile çalışmamız şarttır. Sanayi alanında çok önemli işler yapılıyor. Bundan gurur duyuyoruz. Fakat tarımı, köylüyü ve çiftçiyi de ihmal etmemek, onları da teşvik etmek ve desteklemek lazımdır. Çünkü biz esasta bir tarım ülkesiyiz. Bizim, önemli bir kısmı bomboş, yoz, işlenmemiş ve bakımsız duran çok verimli topraklarımız vardır. Bunları da hakkıyla değerlendirmek lâzımdır. Dışarıdan buğday, ay çiçek yağı vb. gıda maddeleri ve ürünleri ithal etmek bize hiç yakışmıyor. Biz bunları ithal eden değil, ihraç eden bir ülke konumunda olmalıyız. Eğer yağ, un ve şeker olduğu halde helva yapmayı beceremiyorsak, bu bizim tembelliğimizden ve iş bilmezliğimizden kaynaklanıyor demektir. Yurdumuzun hemen her bölgesinde, ekilip biçilemeyen bir yığın arazi, bir o kadar da boş gezen insanımız vardır. Günümüzde tarım büyük ölçüde makineleşmiştir. Öyle sanıyorum ki, iyi ve doğru bir organizasyon yapılabilirse, boş arazileri değerlendirmek, pek çok işsizi iş sahibi yapmak ve böylece her türlü ürünü bol miktarda yetiştirmek de çok daha kolay bir hâle gelebilecektir. Bizim köylümüzün ve halkımızın büyük çoğunluğu toprağa bağlı insanlardır. Bu insanlar tembel de değildir. Üretim biraz da imkân işidir. Eğer bu insanlara o imkân verilirse, onlar her işin üstesinden kolayca gelebilirler.

         Kalkınma dediğimiz olgu, sadece para pulla, yeteri kadar maddî imkâna sahip olmakla ilgili bir kavram değildir. Mevcut imkânları verimli bir şekilde kullanmak, işlemek ve faydalı bir işe dönüştürmek için, hangi iş kolunda olursa olsun, orada çalışan insanların bir deneyime ve sağlam bir bilgi birikimine sahip olmaları yeterlidir. Bunun için mutlaka herhangi bir okuldan diploma alınması da şart değildir.  Önemli olan tecrübe ve deneyimdir. Bu da ancak yaparak ve çalışarak kazanılır. Biz sayısı gittikçe artan genç bir nüfusa sahibiz. Bunlar eğilimlerine, yeteneklerine ve çalışacakları alanlarla ilgili olmak üzere açılacak kurslarda, okullarda ya da herhangi bir iş yerinde usta-çırak ilişkisi içinde çalıştırılarak teorik, pratik ve teknik bilgilerle donatılabilir ve bir iş, bir sanat ve bir meslek sahibi yapılabilirler. Bu teşvik edilmeli ve desteklenmelidir. Bu kolay ve mümkündür. Çevrenizde kısa bir araştırma yapacak olursanız, pek çok esnafın ve işletmecinin çalıştıracak eleman, yetiştirecek çırak bulamamaktan yakındığını görürüsünüz. Yaşamak ve bir iş ya da bir meslek sahibi olmak için mutlaka şu ya da bu okulu bitirmek şart değildir. Kaldı ki, günümüzde bırakın ortaokul ve lise mezunlarını, üniversite mezunları bile iş bulmakta zorlanıyorlar.

         Bu sebeple, daha kolay iş buluruz düşüncesiyle üniversite kapılarının önüne yığılmanın, boşu boşuna dört beş yıl kaybetmenin dışında başka hiçbir anlamı ve faydası yoktur. Bu yazıyı yazmama, vaktiyle birlikte bir uçak yolculuğu yaptığımız Kayserili bir iş adamının söylediği su sözler sebep olmuştur. Yol arkadaşımın özetle şunları söylediğini hatırlıyorum: “Hocam, bizde işsizlik sorunu pek yaşanmaz. Herkes mutlaka kendine göre bir iş bulur ve çalışır. Bizde işin iyisi kötüsü de olmaz, iş iştir.  Biz çocukları ona göre eğitir, yönlendirilir, yetiştirir ve hayata hazırlarız. Çocukları ilkokuldan önce çoğunlukla bir iş yerine çırak olarak veririz. Bu çoğu zaman bir ücret karşılığı da olmaz. Önemli olan çocuğun bir iş, bir sanat, bir meslek öğrenmesidir. Çocuk hayata dair ilk eğitimini burada alır. Artık o, koluna bir altın bilezik takmış, ticaret ve iş hayatının, belli bir işin, bir sanat veya mesleğin gereklerini ve inceliklerini öğrenmiştir. Eğer okumaya hevesli değilse, ailesi onu hiç zorlamaz. Kedi işini kurması için onu teşvik eder ve destekler. Böylece çocuk ya kendi işini kurar ya da bir işyerinde çalışmaya başlar. Yani işsiz kalmaz.”         

         Demek oluyor ki, her şeyi devletten beklemeyen, bir yolunu bulup kendi problemlerini kendisi çözen akıllı ve becerikli insanlarımız da var. Gerekli eğitimi vermek suretiyle bu tür becerikli, yaratıcı, yapıcı ve üretici insanların sayısını artırmalıyız. Eğer bunu başarabilirsek kalkınma yolunda daha kolay mesafe alacağımıza, işsizlik problemini çözeceğimize, tüketici bir toplum olmaktan çok, üretici bir toplum olacağımıza da hiç şüphe yoktur. Laf üretmeyi bırakıp bir yerden başlamalıyız.

KİTAP VE OKUMAK ÜSTÜNE (1)İŞSİZLİK VE KALKINMA ÜSTÜNEKALKINMA KÖYDEN Mİ, ŞEHİRDEN Mİ BAŞLAMALI?KİTAP, BİLGİ VE KÜLTÜR CAHİLLİK, FENALIK, TEMBELLİK, AKIL VE İLİM (2)CAHİLLİK, FENALIK, TEMBELLİK, AKIL VE İLİM (1)MİLLET, MİLLÎ KÜLTÜR VE ATATÜRKÇANAKKALE SAVAŞLARI VE ÇANAKKALE RUHUBAYRAMLAR VE NEVRUZ (BAHAR BAYRAMI-2)KÜLTÜR VE MİLLET İLİŞKİSİ ÜZERİNE (2)Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
KİM İÇİN BU BASIN HÜRRİYETİ?
Osman KARA
M. Halistin KUKUL
BEY KİMDİR?
M Halistin KUKUL
Atilla ÇİLİNGİR
MAZİDE KALAN TÜRKİYE...
Atilla ÇİLİNGİR
Prof. Dr. Mustafa ÖZDEMİR
İLK ADIM İSKELESİ
Prof Dr Mustafa ÖZDEMİR
Mustafa GENÇ
RAMAZAN SONRASI MÜSLÜMAN’A DOKUNMAK…
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
KİTAP VE OKUMAK ÜSTÜNE (1)
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Nevval SEVİNDİ
ACILI KISA TARİH
Nevval SEVİNDİ
Vedat ÇINAROĞLU
TÜRKLÜK NAMUSUMUZDUR
Vedat ÇINAROĞLU
Adem ERTÜRK
Etme bulma dünyası ya hani, edenler ne zaman buluyordu
Adem ERTÜRK
Embiya SANCAK
ÜÇ AYDIR YAZAMIYORDUM
Embiya SANCAK
Prof. Dr. İsrafil BALCI
İftira ve İtibar Suikastçılığı
Prof Dr İsrafil BALCI
Dr. İbrahim YILDIRIM
Fethin simgesi Ayasofya
Dr İbrahim YILDIRIM
Yılmaz HOCAOĞLU
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 2
Yılmaz HOCAOĞLU
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU