Osman KARA

GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR - ORTA KARADENİZ TURİZM PANELİ

Osman KARA

Güzel şeyler de oluyor bu kentte. Birini dün(27 Eylül 2022) yaşadım diğerini de iki gün sonra(1 Ekim 2022) yaşayacağım.

Yeni bir ‘yönelim/hedef’ oluşuyor daha doğrusu oluşması için ciddi adımlar atılıyor. Yabancı kelimelere meraklı toplumumuz bu ‘yönelim’ ya da ‘hedef’ yerine destinasyon diyor. Ben yaygın yabancı ‘destinasyon’ yerine Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer aldığı üzere ‘yönelim’ ya da ‘hedef’ diyeceğim.

Dün bu kentte ‘turizmin dört devinin dört üst yöneticisi’ bu yeni ‘hedefi’ konuşmak ve daha da ilerisi oluşturmak için yapılacaklarını, yapılması gerekenleri konuşmak, görüşmek ve esaslarını belirlemek üzere bir araya geldiler. Dört dev dört üst düzey yönetici: Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, ETS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek, Altid Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Sili ve Mercan Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mengü.

Atakum Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA), Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği(KATİD) ve Sheraton Grand Samsun Oteli sponsorluğunda düzenlenen panelde ‘Orta Karadeniz Turizm’inde ‘Destinasyon/Yönelim/Hedef Yaratmak’ konusu görüşüldü.

Samsun, Sinop, Ordu, Amasya, Tokat ve Çorum; tarihle doğanın kucaklaştığı eşsiz bir bölge. Amasya ve Çorum bir tarih hazinesi. Amasya sadece tarih değil Yeşilırmak hattında eşsiz bir tabiat. Sinop’a bir deniz ve kumsal gözüyle bakmak yetmez aynı zamanda İsfendiyaroğulları demektir, bir devrin aydınlarına, siyasetçilerine zorunlu meskendir ünlü cezaevi.  Tokat Osmanlıdır, Samsun hem Osmanlı, hem onun öncesinde Selçuklu, sonrasında ise kurtuluş ve kuruluştur; İlkadım’dır, Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Örnek bir çalışma ve geleceğe umut dolu bakış. Umarım akıllar, bilgiler ve emekler birleştirilir ve Orta Karadeniz turizmde yeni bir çekim bölgesi olur.

-VE 7.KARADENİZ KİTAP FUARI

Kala kala şunun şurasında iki gün kaldı. Samsun’da 7. Karadeniz Kitap Fuarı açılacak, benim gönlümde de çiçekler açacak.

İlk fuar 2015’de düzenlendiğinde Samsun’la sınırlı kalmıştı. Ama ikinci yılından itibaren bölgesel bir fuara dönüştü ve hem katılımcılar hem de kitapseverler tahminlerin üzerinde bir artış gösterdi.

İki yıldır salgın nedeniyle düzenlenmeyen fuar bu yıl 1 Ekimde açılacak ve 9 Ekim’e kadar açık kalacak.

Her yıl oldukça seçkin kitapları oldukça uygun fiyatlarla edindiğim fuarda bu yılda yine seçkin yayınevlerinin oldukça kaliteli kitaplarıyla hasret gidereceğim. Tek düşündüğüm kitap fiyatlarındaki aşırı artış.

Bütçemle fikir ve sanat tutkum arasındaki çatışma sanırım bütçem aleyhine sonuçlanacak. Öyle olursa da üzülmem hatta sevinirim. Giderek “kitapsızlaşan bir dünyada” kitabın değeri maddeyle ölçülmez.