YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Sacit ACAR

STANDART YAŞAM

Rasgele yaşamaya o kadar alışmışız ki İstesek dahi bir kalıba giremiyoruz. Öyle norm form veya disiplin gibi ölçü gerektiren durumlar bizi sıkıyor. Her işimizde bir tolerans ölçütü arıyor işin ne kadar esneyeceğini ne kadar hata payı olduğunu bilmek istiyoruz ki bize uysun. Tüm yaşam sahamıza giren bu durumlardan medet umuyor yapacağımız işlerin hangi şekilde hatasıyla kabul göreceği bize normalmiş gibi geliyor. Her durumumuz bir hoşgörü ve toleransa bağlı olarak gelişmeye başladı. Bir işi yapmadan önce tolerans miktarını inceliyoruz.

Kentin muhtelif bölümlerinde park için aracımızla sağ kaldırıma yanaştığımızda sağ koltukta oturan kişi kapısını açıp da araçtan çıkamıyor. Çünkü kaldırımı sınırlandıran bordürlerin yüksekliği konusunda bir standardımız yok. Bir tarafta 20 cm gelen kaldırım, yolun karşı tarafında 27 cm olabiliyor. Garip bir durum. Bu ölçü farklılığı küçük gibi görülse de sıkıntılar yaşatıyor. en çok engelliler hissediyor bunu. Zira hassas yaşayan, milimetrik ölçülerle hayatını sürdürenler sokağa ve kaldırıma çıktıklarında yürümek onlara göre bir zül oluyor. Ya devamlı kullandıkları hattı kullanmayı tercih ediyorlar ya da yanlarında onlara kol kanat olanların himmetine sığınıyorlar.

Şimdi kaldırımlarda engelli kişilerin kullanımını kolaylaştırmak için bir uygulama başlatıldı. Kaldırım üzerinde uyarı mahiyetli bir iz yapılıyor bunu takip ederek kullanıcı kimsenin yardımı olmadan yürüyüp istediği yere ulaşabiliyor. Ancak öyle garip uygulamalar ortaya çıkıyor ki izi takip ederek bir rögar kapağına veya bir ağacı toslayabiliyorsunuz. Yani belirgin bir ölçü ve sabit bir kullanım netliği maalesef yok.

Sürücülerin çok şikâyetçi olduğu bir başka konu da şu; Yollarda uyarı mahiyetli hız kesiciler yapılıyor. Normal eğiminde olan yol üzerinde bir tümsek oluşturarak aracın silkinerek kendine gelmesi ve hızını kesmesi hedefleniyor. Fakat bu tümseğin ne ölçüsü var ne de standardı. El insaf, bir yerdekinin yerden yüksekliği vasat bir kabarıklıkta ise de bir diğerinden aracınız üstünden geçerken altından haşırt diye bir ses geliyor ki yükselti maşallah dağ gibi. Bunu ihtiyaca göre masum bir seviyede yapmayı beceren zihniyet bir diğer güzergâhta adeta araç kullanmayı cezalandırıp altınızdaki aracı şöyle enikonu bir silkeliyor ki adeta yola çıktığınıza bin pişman oluyorsunuz.

Bir başka ölçüsüzlük örneği de yollarımızdaki yeşillendirmeyle alakalı. Gidiş geliş yollarını ayıran refüjlerden bahsetmek istiyorum. Ulaşım sırasında sadece görüntünün iyileştirilmesi amacıyla büyük kısmı belediyeler tarafından yapılan ağaç ve bitki seçiminde çok büyük gereksizlikler yapılıyor. Öncelikle bu iş için seçilen ağaçlar neden Akdeniz’in o iri gövdeli palmiye veya ona benzeyen ağaçlarından seçilerek ta oralardan yüksek bedellerle alınarak buralara getirilir dikilir anlamak mümkün değil. Bölgemizin yeşili, ağacı, sediri, çamı dillere destan olmuşken oralardan getirilen bu tür ağaçlar buralarda ısrarla kullanılmaya devam ediyor. Tamamen kişisel ve tamamen israf geliyor bana.

Yine refüjlerde yapılan bu ağaçlandırma ve yüksek bitkiler yayaların ve araçların kavşaklardaki diğer istikametten gelen araç kontrollerini çok zorlaştırıyor. Yayalar, yolun tamamını göremeden kendini yeşil ışığın güvencesiyle karşıya hareketlendiriyor ama trafik anarşistleri devreye girince kazalar peşpeşe geliyor. Aynı tehlike araç sürücüleri için de geçerli. Velhasıl gidiş geliş yollarının ortasındaki yeşillendirme ve ağaçlandırmanın da bir ölçüsünü bulmalıyız. Öyle keyfi ve “Ben bunu seviyorum, yaparım.” anlayışı insanlarımızın hayatına mal oluyor. Sokaklar ve caddeler kişilerin keyfine göre donanamaz ve sadece onların malı da değil. Bizlerinde bu konuda söyleyecekleri var bizlere de söz düşüyor ve düşmeli.

İyi haftalar.

ORTAYA KARIŞIKSTANDART YAŞAMÇok yazıkÜlkeyi sevmekHOCADAN BEKLEDİKLERİMPOŞETLEMEÇiftlik caddesinin hali melaliÜZÜNTÜEDEPSİZLERVEBALYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Atilla ÇİLİNGİR
KORONA’DAN ÖNCE, KORONA’DAN SONRA…
Atilla ÇİLİNGİR
Adem ERTÜRK
Adem'in Öteberileri 8 Nisan 2020
Adem ERTÜRK
M. Halistin KUKUL
ÖNCE ADÂLET
M Halistin KUKUL
Mustafa GENÇ
CORONAVİRÜS ÖNCESİ VE SONRASI
Mustafa GENÇ
Osman KARA
TEKÂLİF-İ MİLLİYE NEDİR NE DEĞİLDİR?
Osman KARA
Vedat ÇINAROĞLU
YANLIŞTA DİRETMENİN ANLAŞILMAZLIĞI
Vedat ÇINAROĞLU
Embiya SANCAK
TARIMSAL DEPO İNŞAAT RUHSATI İLE TERMİK SANTRAL YAPILMASI
Embiya SANCAK
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
AYDIN KAVRAMI ÜSTÜNE
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Turgay SÖZEN
#HayatEveSığar #EvdeKalSağlıklaKal #EvdeKalTürkiye
Turgay SÖZEN
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Yılmaz HOCAOĞLU
Kehleden gelen saadet
Yılmaz HOCAOĞLU
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Prof. Dr. İsrafil BALCI
Unutulan İslâmî İlke İstişare
Prof Dr İsrafil BALCI
Nevval SEVİNDİ
BEN YARINI DÜŞÜNÜRÜM
Nevval SEVİNDİ
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Dr. İbrahim YILDIRIM
ABD, Arka Ayakları ile Kulağının Arkasını Kaşıyor
Dr İbrahim YILDIRIM
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU