YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Dr. Işık ÖZKEFELİ

NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN

“Laikliğe aykırı eylemlerin odağı olmaktan” daha önce Anayasa Mahkemesince mahkûm edilen mevcut iktidar partisinin 17 yıllık iktidarı boyunca yavaş yavaş ve sindire sindire sürdürdüğü, laiklik ilkesini yok etmeye yönelik eylemleri artık fütursuz bir noktaya evirilmiştir.

Bilindiği gibi 14 Aralık 2019 tarihli resmi gazetede faizsiz finans kuruluşlarının bağımsız denetimini yürütecek denetçilerin uyması gereken etik kurallar ve denetim standartları belirlenirken aile bireylerine kısıtlama, tarafsızlık, kurumun gücünden faydalanmamak, kurum imajını yıpratılmaması, gibi evrensel ve çağdaş değerler yerine dini argümanlar ve fıkıh esaslarına vurgu yapılarak, Denetçinin davranışlarının İslami değerler ile uyumlu olması gerektiği belirtildi.

Kamuda türban serbestliği ile başlayan süreç nerede ise tüm okulların imam hatibe dönüştürülmesi, imam hatip mezunlarının ve tekkelerden çıkan mensuplarının devlet kadrolarına yerleştirilmesi, imamlara nikâh kıyma yetkisi verilmesi, valiler ve belediye başkanlarının dini referans alan uygulamaları, tekkelerin rahatça faaliyet göstermesine izin verilmesi, gibi pek çok örnekten sonra ilk defa şeri hükümlere atıf yapılan bir düzenlemenin resmi gazetede yayınlanması ile malum niyetler aleniyet kazandı.

Böylece kamuyu ilgilendiren hukuki bir düzenleme yapılırken din kendi alanından çıkartılarak devlet işlerine karıştırılarak, Cumhuriyetin değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek laik niteliğine karşı hükümet aktif, somut, aleni pozisyonunu bir kez daha göstermiş oldu.

Laiklik ilkesine karşı açıkça gösterilen bu tavır ile Türkiye Cumhuriyetinin laik devlet yapısı açıkça yok sayılmakta, mevcut hükümet Anayasamızın 68'inci maddesinde belirtilen " Siyasi partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, Devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz; sınıf veya zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir tür diktatörlüğü savunmayı ve yerleştirmeyi amaçlayamaz; suç işlenmesini teşvik edemez’’. Hükmüne karşı açıkça suç işlenmektedir.

Yakın geçmişte ‘’bu anayasayı’’ tanımadığını açıklayanlar şimdi bu nedenle rahatça anayasayı çiğnemekte hiçbir sakınca görmüyorlar.

Anayasaya bağlı kalacaklarına namus ve şeref sözü verenler şimdi hedefledikleri kültürel değişimi gerçekleştirebilmek için Cumhuriyetimizin temel değerlerine açıkça saldırıyor ve bunu ilan ediyorlar.

Çünkü Laiklik, Yaşar Nuri Öztürk’ünde belirtiği gibi ‘’dinci sömürücülerin kitleler üzerindeki şeytani hegemonyasını kıran, din bezirgânlarının korkulu rüyalarının ve saltanatlarını yitirme kaygılarının esas sebebidir.

Daha önce ‘’iki ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da, dinin emrettiği yasa sizin için neden ret edilmesi gerekiyor’ ’diyen Cumhurbaşkanı son olarak sosyokültürel değişim gündemi ile toplanan 6.Din şurasında yaptığı konuşmada geçen ‘ Ticaretimizden beşeri münasebetlerimize, eğitim öğretimden evliliğe, temizlikten kılık kıyafete yaşantımızın her safhasını düzenleyen bir dine inanıyoruz’’ sözleri ile çok yakında laiklik karşıtı benzer uygulamalar ile daha sıkça karşılaşacağımızı bize şimdiden haber vermiş oldu.

‘’Nefsimize ağır gelse de hayatımızın merkezine dönemin koşullarını değil, dinimizin hükümlerini yerleştireceğiz. Özellikle dini hayattan tecrit eden, sadece belli kalıplara, belli şekillere, belli davranışlara hapseden dogmatik bir anlayışa itibar etmeyeceğiz’’ cümlesi ile neyin kastedildiği yeterince açık değil midir?

Oysaki Ahmet Taner Kışlalı’nın söylediği gibi; ’’Laiklik, dini devre dışı bırakmak anlamına gelmez; din adına baskı yapmak, zor kullanmak isteyenleri devre dışı bırakmak anlamına gelir’’

Şimdi; Cumhuriyetin temel ilkelerini, laiklik, hukuk devleti ve demokrasiyi yok etmeyi amaçlayan ve de demokrasinin tanıdığı hak ve özgürlükleri yasa dışı yorumlarla tarif ederek oluşturulan siyasi projelere karşı daha ne kadar sessiz kalacağız?

‘’Türkiye laiktir laik kalacaktır’’ sloganı atarak laikliğin ve Cumhuriyetimizin temel değerlerinin korunamayacağını artık anlamalıyız.

Bursa nutkunu tekrar tekrar okumak ve her birimiz ‘’bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.” Demedikçe, kaybedeceğimiz şey Çağdaş Türkiye ülkümüz ve Cumhuriyetimiz olacaktır.

Çocuklarımıza huzur içinde bir ülke ve güçlü bir gelecek bırakmak için muhtaç olduğu kudreti damarlarında hisseden her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bu gidişe Hayır! Deme zamanın gelmiş ve geçmektedir. Gerisi boş sözden başka bir şey değildir.

NİYETLER ALENİYET KAZANIRKENEdep...SAMSUN’UN ÇIĞLIĞIKADININ ADI YOK! / GELENEK VE ŞİDDET...KERBELAİZMİR YANIYORARADAKİ FARKYİNE DİYANET...ZAFERDUMLUPINARYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
“NAH ALIRSIN”DAN AKDENİZ” MARŞINA
Osman KARA
Atilla ÇİLİNGİR
ZAMAN ASLA UNUTMAZ…
Atilla ÇİLİNGİR
M. Halistin KUKUL
“ORTAÇAĞ KARANLIĞI”
M Halistin KUKUL
Mustafa GENÇ
AK PARTİ’DE BEYİN ÖLÜMÜ MÜ YOKSA ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİ Mİ?
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Mustafa ÖZDEMİR
İLK ADIM İSKELESİ
Prof Dr Mustafa ÖZDEMİR
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
KİTAP VE OKUMAK ÜSTÜNE (1)
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Nevval SEVİNDİ
ACILI KISA TARİH
Nevval SEVİNDİ
Vedat ÇINAROĞLU
TÜRKLÜK NAMUSUMUZDUR
Vedat ÇINAROĞLU
Adem ERTÜRK
Etme bulma dünyası ya hani, edenler ne zaman buluyordu
Adem ERTÜRK
Embiya SANCAK
ÜÇ AYDIR YAZAMIYORDUM
Embiya SANCAK
Prof. Dr. İsrafil BALCI
İftira ve İtibar Suikastçılığı
Prof Dr İsrafil BALCI
Dr. İbrahim YILDIRIM
Fethin simgesi Ayasofya
Dr İbrahim YILDIRIM
Yılmaz HOCAOĞLU
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 2
Yılmaz HOCAOĞLU
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU