YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Türker GÖKSEL

Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap

Ben Samsun Mithatpaşa Lisesi mezunuyum. Samsun'un en eski orta dereceli okulu olarak kabul edilen 93 yıllık çınardan mezunum. 1986 yılında mezun olduğum okulumu benim için özel kılan başat neden ise elbette eğitimcileri, öğretmenlerim.

Otuz üç yıl sonra geçmişe dönüp şöyle bir baktığımda ne kadar değerli insanların eline teslim edildiğimizle tekrar tekrar yüzleşiyor ve bu değerli insanlara duyduğum minnettarlığım her geçen gün katlanarak artıyor. Tüm öğretmenlerime şükran borçluyum ama Türkçe ve Edebiyat derslerimi yürütenlerin gönlümdeki yeri her zaman çok daha özel. Neden mi? Anlatayım:

Benim Türkçe ve Edebiyat dersimi yürüten hocalarımın; kitapları, denemeleri, şiirleri, tiyatro eserleri, gazete makaleleri vardı. Üstelik o günlerde yazılı ve görsel medya bu günkü kadar yaygın da değildi. Sosyal medyanın nasıl bir şey olacağı ile ilgili herhangi bir fikir kırıntısına sahip değildik.

Hasan Köse, Züleyha Taşkıran, Şule Coşkun, Sıtkı Çağlayan o dönemden isimleri aklımda kalan öğretmenlerim. İsmini hatırlayamadıklarım ne olur beni bağışlasınlar. İçlerinde vefat edenler varsa -ki maalesef var- Allah rahmet eylesin. Yaşayanlara ise uzun, hayırlı ve sağlıklı ömürler diliyor, hürmetle ellerinden öpüyorum.

Bizlere; yazdıkları tiyatro eserlerini sahneye koydurup, izleyenlerin karşısında dakikalarca ayakta alkışlanmamızı sağlayan insanlar bu eğitimcilerdi. Bu yetmezmiş gibi büyük bir özen ile tertipledikleri münazaralar yoluyla hem zihnimizi geliştirdiler hem de gelecekte büyük kalabalıklar karşısında rahat konuşmamıza zemin hazırladılar. Bizlere özgüven aşıladılar. Bu gün hasbelkader yazı ile bir temasımız varsa bunun alt yapısı hocalarımızın bizlere kazandırdığı kompozisyon eğitimleri sayesinde oluşmuştur. Bizim nesilden şiire karşı bir ilgi ve hürmet geliştiyse bunu Hasan Köse hocamıza borçluyuz. Ben, onun kadar güzel ve içten “Fahriye Abla” şiiri okuyana bu yaşıma geldim hâlâ rast gelmedim.

Bu mümtaz insanlardan ve onların bizlere kazandırdıklarından bahis açmamın elbette bir nedeni var. Bu değerli hocalar sayesindedir ki bu gün sekizinci kitabımın yayımlanmasına şahitlik ettim. “Meslek Ahlakı” adlı kitap bu gün yayımlandı.

Bağrından çıktığım topluma yayımladığım kitaplar yoluyla hizmet etmeye başlayalı tam on yıl oldu. “Hayat Kaybedeni Olmayan Bir Oyun Kurmaktır” adlı eserimizin okuyucusuyla buluştuğu tarih 2009 dur. Hemen sonrasında 2010 yılında “Yazılar Yazgılar Gibidir Silinmez” çıktı sahneye. 2012 yılında yayımlanan “Beyaz Yazıları”, “Seçkiler” adlı eserimiz 2014 yılında takip etti. “Sorunlu Çemberler” 2015 yılında okuyucusu ile buluştuktan sonra “Gölgesi Yaşadığı Topraklara Uzun Düşen İnsanlar” ve “Şimal Yıldızı Yazıları” 2016 yılının bereketiyle bir biri ardına yayımlandı.

 

Sizlere bu gün doğumunu müjdelediğim “Meslek Ahlâkı” adlı eserin çıkış fikri o tarihlere kadar dayanır. Bu demek oluyor ki mecburi duraksamalarla birlikte üç yıldır bu son eser için okumalar yaptık, düşündük, yazdık, çizdik, sildik, istişare ettik, tartıştık ve hamdolsun bu günlere geldik.

 

Meslek Ahlâkı adlı eser benim için birçok ilki de bünyesinde barındırıyor. Mesela; ilk defa bir meslektaşımla ortak bir kitap kaleme aldım. Meslek Ahlâkı, çift yazarlı bir eser. Çift dediğime

bakmayın Türkiye, Azerbaycan kardeşliği tanımlanırken kullanılan “iki devlet, tek millet” saptaması bizim için de geçerli. Dr. Recep Temel benim otuz beş yıllık dostum, kardeşim. Onunla bir eserin üzerinde ortak imzamızın bulunması benim için büyük bir onur.

İlklerden ikincisi, uzun yıllardır bu ülke ve millet için serdengeçti misali ter döken bir avuç vatan sevdalısının vücuda getirdiği Alperen Eğitim ve Kültür Merkezinin yayımladığı ilk kitap olması. O çatı altında Allah rızası dışında hiçbir amaç gütmeyen, canla başla çalışan fedakâr gönüldaşlarımı da bu vesileyle hayranlıkla selamlıyorum.

Bir diğer önemli konu ise bu eserin başlı başına insanlığın bu gün yaşadığı büyük buhranı çözebilecek ender merhemlerden birisine yani ahlâk konusuna ayrılmış olmasında gizlidir. Toplumun tamamına hitap eden, rahat okunan bir eser vücuda getirdiğimizi iddia edebilirim.

Bu köşenin takipçileri eserimizin bazı bölümleriyle, yazılarımız vesilesiyle zaman içinde temas edecekler. Eserin kendisine sahip olmak isteyenler ise yazının sonunda açık adresini paylaşacağım Alperen Eğitim ve Kültür Merkezinden temin edebilirler.

Yazımızı bütün kitaplarımın sonunda tekrarladığım ifadelerle nihayetlendirelim:

Yazdığım hiçbir şeyin bu ülkenin mert ve çalışkan insanlarının bir damla alın terinden daha değerli olmadığının bilincinde, ülkemin güzel insanlarını çoğalan sevgi ve hayranlığımla selamlıyorum.

Sürçü lisan ettikse affola…

Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitapİki YıllıkYabancı giremezKüçük Olsun Benim OlsunHasretin de Adı Var: Samsun…Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Adem ERTÜRK
Adem'in Öteberileri 4 Nisan 2020
Adem ERTÜRK
Osman KARA
BİR VATAN FEDAİSİ
Osman KARA
Mustafa GENÇ
CORANAVİRÜS KIYAMETİ Mİ?
Mustafa GENÇ
Embiya SANCAK
TARIMSAL DEPO İNŞAAT RUHSATI İLE TERMİK SANTRAL YAPILMASI
Embiya SANCAK
M. Halistin KUKUL
ŞİİRLER BİZİ ANLATIYOR
M Halistin KUKUL
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
AYDIN KAVRAMI ÜSTÜNE
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Vedat ÇINAROĞLU
KALIT
Vedat ÇINAROĞLU
Atilla ÇİLİNGİR
KİMDİR BU 65-80 YAŞ ARASINDAKİ NESİL?
Atilla ÇİLİNGİR
Turgay SÖZEN
#HayatEveSığar #EvdeKalSağlıklaKal #EvdeKalTürkiye
Turgay SÖZEN
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Yılmaz HOCAOĞLU
Kehleden gelen saadet
Yılmaz HOCAOĞLU
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Prof. Dr. İsrafil BALCI
Unutulan İslâmî İlke İstişare
Prof Dr İsrafil BALCI
Nevval SEVİNDİ
BEN YARINI DÜŞÜNÜRÜM
Nevval SEVİNDİ
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Dr. İbrahim YILDIRIM
ABD, Arka Ayakları ile Kulağının Arkasını Kaşıyor
Dr İbrahim YILDIRIM
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU